Inne porady

Jak przygotować rower na wiosnę? Sezon tuż, tuż.

29 marca 2022
Przygotowanie roweru do sezonu rowerowego

Wiosna już na dobre się rozgościła, a więc czas na przygotowanie roweru na podboje nowych tras. Niezależnie, czy używaliście go zimą, czy stał w garażu lub w piwnicy, trzeba w nim przeprowadzić porządną konserwację. Jak przygotować rower na wiosnę? Sprawdźcie!

Po pierwsze: dokładne mycie roweru

Zanim podejmiecie się smarowania i przeglądu, dokładnie umyjcie swój rower. Możecie to zrobić z użyciem ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń, szczotki lub ściereczki albo skorzystać ze specjalistycznych środków do czyszczenia rowerów, które pomogą Wam usunąć trudne zabrudzenia. W tym również zeszłoroczny brud.

Chcecie umyć rower myjką ciśnieniową lub z pomocą węża ogrodowego? Jasne, możecie to zrobić, ale musicie uważać. Nieumiejętne korzystanie z mocnego strumienia wody może spowodować więcej szkód niż pożytku. Co to dokładnie oznacza? Możecie wypłukać smar ze szczelin łożysk, przenieść ziarna piasku we wrażliwe miejsca, a nawet urwać poszczególne części.

Konserwujemy nasz jednoślad

Konserwacja roweru po zimie jest bardzo ważna, zwłaszcza gdy nie był on przez Was używany o tej porze roku, stał osłonięty przed śniegiem w pokrowcu albo marzł w osiedlowej piwnicy.

Rower możecie oddać do serwisu lub samodzielnie przeprowadzić jego konserwację. Jeśli jednak nie macie pojęcia o tym, co trzeba zrobić lub Wasz rower dawno nie odwiedzał serwisu, to zalecamy Wam zainwestowanie w profesjonalny przegląd. Serwis u profesjonalistów warto zaplanować z wyprzedzeniem, ponieważ wielu użytkowników jednośladów właśnie przygotowuje swoje rowery do przejażdżek a harmonogramy serwisantów pękają w szwach.

Specjaliści rozłożą rower na części, nasmarują wszystkie elementy, wyregulują przerzutki i sprawdzą dokładnie stan ogumienia. Przed jazdą po lasach czy w trudnym terenie warto zadbać także o sprawdzenie stanu amortyzatora, by ten działał bez zarzutu. Po serwisie będziecie mieli pewność, że rower nie będzie narażony na żadne awarie, którym mogliście zapobiec. Pozostanie tylko  cieszyć się bliższymi i dalszymi rowerowymi wycieczkami.

Pamiętajcie tylko, żeby umyć rower przed oddaniem go do serwisu, bo po pierwsze to ogromny wstyd oddawać zabrudzony jednoślad do serwisowania, po drugie utrudni to pracę serwisantom, a po trzecie mogą odmówić jego przyjęcia lub doliczyć koszt za mycie.

Czyszczenie i smarowanie łańcucha rowerowego

Jeśli jednak wolicie sami zająć się swoim rowerem, to po umyciu zacznijcie od czyszczenia łańcucha rowerowego i nasmarowania go odpowiednim preparatem. Co trzeba zrobić? Przede wszystkim odtłuścić łańcuch. Aby to zrobić trzeba go ściągnąć i włożyć do butelki, a następnie wlać benzynę ekstrakcyjną, wymieszać i zostawić na kilka godzin. Łańcuch po takim zabiegu będzie jak nowy!

Jak wyczyścić łańcuch rowerowy? Najlepiej za pomocą specjalnych środków do tej czynności. Jeśli łańcuch jest umiarkowanie brudny, to wystarczy skorzystać z odtłuszczaczy ekologicznych. Zaschnięte i twarde zabrudzenia najlepiej usunąć rozpuszczalnikami.

Łańcuch również warto przemyć naftą, gdyż stojący na zewnątrz rower może wymagać odrdzewienia napędu. Po tym procesie trzeba go naoliwić smarem do łańcucha.

Opony w dobrym stanie to Wasze bezpieczeństwo!

Konserwacja opon i ocena ich stanu to jedna z najważniejszych rzeczy. Od niej zależy nasze bezpieczeństwo. Jeśli zauważycie, że na oponie nie widać już bieżnika albo widoczne są pęknięcia, to znak że guma zaczęła się wycierać i trzeba ją wymienić. Nie należy tego lekceważyć, gdyż zwłaszcza przy większych prędkościach może dojść do utraty przyczepności czy nawet pęknięcia opony.

Ciśnienie w oponach jest również bardzo ważne. Musi odpowiadać temu oznaczeniu, które znajdziecie na boku opon. Od prawidłowego ciśnienia zależy wygoda w trakcie jazdy, a także szybkość zużywania się bieżnika. Inne wartości sprawdzą się do pokonywania piaszczystych ścieżek, inne na kamiennych singletrackach a inne podczas szosowych wypraw. Możecie dopompować opony roweru w domowych warunkach i sprawdzić poziom ciśnienia na stacji z kompresorem.

Sprawdzamy hamulce rowerowe

Od hamulców również zależy Wasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy rowerem. Zanim wyruszycie nim na szlak, sprawdźcie stan zużycia klocków w wariantach szczękowych. Natomiast w przypadku hamulców tarczowych pamiętajcie także o odtłuszczeniu tarcz. W tym celu użyjcie wacika zamoczonego w benzynie ekstrakcyjnej lub dedykowanym preparacie.

Pamiętajcie również o sprawdzeniu linek oraz pancerzy, które mają wpływ na prawidłową pracę przerzutek.

A na koniec… sprawdź też kierownicę i napęd

W trakcie przeglądu roweru trzeba również sprawdzić, czy kierownica oraz inne elementy nie uległy poluzowaniu. Lepiej dokręcić wszystkie śruby, niż narazić się na jazdę z niedokręconymi elementami, która nie tylko będzie bardzo niekomfortowa, ale również niebezpieczna.

Po wykonaniu przeglądu, trzeba wyregulować napęd. Robi się to zawsze na końcu, ze względu na to, że wszystkie wcześniejsze czynności mają wpływ na jego poprawne działanie.

Wszystkie czynności wykonane? No to czas na smarowanie. Pamiętajcie by używać do tego przeznaczonych preparatów!

Nie zapominamy o bezpieczeństwie na rowerze

Planując pierwszą (i wszystkie następne) wiosenną wycieczkę, nie zapomnijcie również o odpowiednim wyposażeniu swojego roweru.

Z przodu powinno znajdować się światło pozycyjne o barwie białej lub żółtej, a z tyłu stałe światło odblaskowe czerwone oraz światło pozycyjne czerwone.

Rower musi mieć co najmniej jeden sprawny hamulec, a także dzwonek lub inny sygnalizator o nieprzeraźliwym dźwięku.

Kask nie jest obowiązkowy dla rowerzysty, jednak warto go mieć, w trosce o swoje bezpieczeństwo. Tak samo, jak kilka dodatkowych, odblaskowych elementów, które poprawią widoczność na drodze, na której obowiązuje również ruch samochodowy.Mamy nadzieję, że tegoroczny sezon rowerowy będzie dla Was udany! Pamiętajcie również, by zadbać o bezpieczeństwo swojego jednośladu. W tym celu warto się zaopatrzyć w lokalizator do roweru!

Sprawdź także nasze inne rowerowe wpisy:

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź