Technologiczne Zabezpieczenia antykradzieżowe

Jak zabezpieczyć laptopa lub telefon przed kradzieżą?

23 sierpnia 2023

Sprzęt elektroniczny ma ogromną wartość – i nie mówimy tutaj wyłącznie o pieniądzach, za które go kupujemy, ale również o tym, co przechowujemy na pendrive’ach, komputerach i w telefonach.

Jak skutecznie zabezpieczyć laptop, telefon i inne sprzęty elektroniczne zanim zostanie skradziony lub zgubiony?

Lokalizacja laptopa – jak ją sprawdzić?

Istnieje kilka możliwości sprawdzenia, gdzie znajduje się Wasz laptop, jeśli dojdzie do jego zagubienia lub kradzieży. Poznajcie kilka z nich.

Funkcja „Znajdź mój sprzęt”

Giganci technologiczni tacy jak Apple, Samsung czy Microsoft udostępniają opcję lokalizowania kupionego od nich sprzętu. Wymagane jest założenie konta w rodzimym środowisku, co umożliwia stałe monitorowanie pozycji urządzenia. W przypadku poszukiwań jesteś o tyle niezależny, że nie potrzebujesz prosić kogokolwiek o namierzenie laptopa czy telefonu – po prostu logujesz się na swoje konto z innego urządzenia i sprawdzasz, gdzie jest.

Funkcja Znajdź moje urządzenie w Windows

Funkcja Znajdź moje urządzenie w Windows – ustawienie działa na dowolnym urządzeniu z systemem Windows i już podczas konfiguracji można włączyć tę opcję. Co istotne, nie użyjecie go na koncie służbowym lub szkolnym. Gdy dojdzie do kradzieży lub zgubienia sprzętu, wystarczy, że zalogujecie się na stronie Microsoft i wybierzecie w karcie opcję Znajdź moje urządzenie. Następnie wybieracie urządzenie, które chcecie zlokalizować i w efekcie zostanie Wam wyświetlona mapa z lokalizacją sprzętu. Możecie również zablokować zaginione urządzenie, poprzez wybranie specjalnej opcji Zablokuj.

Znajdź mój Mac

Znajdź mój Mac – dla użytkowników Apple istnieje również dedykowana usługa odnajdywania sprzętu, która umożliwia zlokalizowanie i zabezpieczenie komputera na odległość. W tym celu należy skonfigurować usługę Lokalizator. W sytuacji zaginięcia lub kradzieży sprzętu należy zalogować się na swoje konto w iCloud i wybrać opcję Wszystkie Urządzenia, a następnie poszukiwany komputer. Następnie zostanie wyświetlona lokalizacja urządzenia na mapie. Jeśli komputer jest w pobliżu, można również uruchomić na nim dźwięk, aby ułatwić sobie lub komuś odnalezienie go. Apple umożliwia też zdalne zablokowanie komputera, a nawet – jeśli nie uda Wam się go odzyskać, wymazanie wszystkich danych z urządzenia.

Lokalizacja w wyszukiwarce Google

Lokalizacja w wyszukiwarce Google – jeśli korzystacie na swoim urządzeniu z wyszukiwarki Google, możecie w ustawieniach witryny wybrać pozwolenie na dostęp do Waszej lokalizacji. Wówczas witryna będzie określać bieżącą lokalizację urządzenia na podstawie kilku źródeł.

Specjalne programy komputerowe

Specjalne programy komputerowe – istnieje możliwość zainstalowania specjalnego oprogramowania na dysku twardym laptopa, które umożliwi Wam odnalezienie zagubionego lub skradzionego sprzętu. Wówczas wystarczy, że zalogujecie się na swoje konto w przeglądarce na innym urządzeniu, aby ustalić w jakiej lokalizacji znajduje się zaginiony sprzęt.

Lokalizator i aplikacja notiOne

Jak zabezpieczyć nie tylko laptopa, ale też ebook czy tablet przed kradzieżą? To proste: mini lokalizatorem notiOne. To małe urządzenie pozwala sprawdzić gdzie jest przedmiot, do którego go przyczepiłeś za pomocą darmowej aplikacji. Możesz go przylepić do obudowy urządzenia, etui lub torby na komputer. Bardziej pomysłowi użytkownicy włożyli nawet ten mini nadajnik do wnętrza obudowy laptopa, co możesz sprawdzić w poście poniżej.

Telefon z przyczepionym lokalizatorem mógłby wyglądać dziwnie, to prawda. Ale, ale…! Darmowa aplikacja notiOne pozwala na udostępnienie położenia smartfona zaufanej osobie, która również ma konto w tej apce. Dzięki temu w przypadku zgubienia telefonu możesz poprosić przyjaciela lub krewnego o pomoc w odnalezieniu sprzętu.

Ubezpieczenie laptopa przed kradzieżą

Podczas zakupu nowego urządzenia możesz wykupić ubezpieczenie, dzięki któremu wydane pieniądze nie pójdą na marne w przypadku utraty sprzętu. Możesz zdecydować się na nie już w sklepie, lub w przeciągu 7 dni od zakupu. Wówczas możesz to zrobić np. przez darmową aplikację PanParagon, w którym nie tylko ubezpieczysz sprzęt, ale też m.in. nie zapomnisz o upływie terminu reklamacji.

Bezpieczeństwo danych na skradzionym laptopie

Poza samym sprzętem fizycznie, warto zadbać o bezpieczeństwo swoich danych. Na komputerach, pendrive’ach czy w telefonach przechowujemy prywatne informacje: począwszy od zdjęć, na dostępach do kont bankowych kończąc. Zabezpiecz laptop nie tylko hasłem, ale też systemem antykradzieżowym. Istnieją programy antywirusowe wyposażone w taki moduł – w przypadku kradzieży możesz zdalnie zablokować dostęp do urządzenia lub całkowicie wyczyścić dane z komputera. Warto również regularnie tworzyć kopię zapasową dysku, żeby w takiej pechowej sytuacji nie pozostać z niczym.

Kradzież laptopa – co możesz zrobić?

W przypadku kradzieży laptopa najważniejsze jest zachowanie spokoju i podjęcie odpowiednich kroków. W pierwszej kolejności, jeśli na Waszym komputerze jest dobrze skonfigurowana jedna z opcji lokalizowania sprzętu, sprawdźcie gdzie się znajduje. Następnie powiadomcie policję o kradzieży i podajcie informacje o lokalizacji urządzenia, funkcjonariusze podejmą odpowiednie działania.

Jeśli nie macie skonfigurowanej opcji lokalizowania urządzenia, udajcie się na policję, aby zgłosić kradzież. Przygotujcie wcześniej wszystkie niezbędne informacje na temat Waszego sprzętu, przydatne będą zwłaszcza zdjęcia, opis oraz numer seryjny urządzenia. Policjanci spiszą od Was wszystkie informacje i podejmą dalsze działania.

Jeśli martwicie się o to, że Wasze dane wpadną w niepowołane ręce, możecie zdalnie zablokować komputer, jeśli macie zainstalowanego Windowsa lub jeśli jesteście właścicielami Maca.

Jak sprawdzić czy laptop jest kradziony?

Kupując komputer na rynku wtórnym, warto upewnić się, że nie jest on kradziony. W tym celu możecie poprosić sprzedawcę o dowód zakupu

A jeśli nie ma takiej możliwości, to możecie sprawdzić, jak wygląda gniazdo Kensington Lock (K-Slot lub Kensington Security Slot). W sklepach jest ono używane jako zabezpieczenie laptopa przed kradzieżą, mocuje się do niego linkę zwaną MicroSaver®.

Jeśli gniazdo K-Slot jest uszkodzone, wówczas może to świadczyć o tym, że sprzęt jest kradziony.

Może Cię też zainteresować: Jak znaleźć pilota do tv

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź