Inne porady

Rower zamiast samochodu? Alternatywy na światowy dzień bez samochodu

26 września 2021
lokalizator do roweru

Już 22 września będziemy świętować dzień bez samochodu. To doskonała okazja, aby w tym czasie zrezygnować z podróżowania swoim autem i przesiąść się na alternatywny środek transportu. Tych, którzy martwią się o ograniczone możliwości transportu, uspokajamy – jest w czym wybierać! Przeczytajcie nasz artykuł i poznajcie alternatywy na światowy dzień bez samochodu.

22 września dzień bez samochodu – o co chodzi?

Światowy dzień bez samochodu świętujemy dokładnie 22 września w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który zaczyna się już od 16 września. Celem tej inicjatywy jest promowanie ekologicznego transportu, a co za tym idzie – wzmocnienie świadomości na temat ilości szkodliwych zanieczyszczeń, które emitują samochody oraz inne pojazdy spalinowe do środowiska.

W tym tygodniu warto pomyśleć o zmianie samochodu na ekologiczną alternatywę transportową. Być może ciekawe propozycje ma dla Was miasto, w którym mieszkacie lub sami posiadacie w swoim zbiorze sprzętów sportowych odpowiedni środek komunikacji, którym tego dnia dojedziecie do pracy lub do szkoły. Ważne, by wykorzystać ten czas maksymalnie i odciążyć środowisko od nadmiernej ilości zanieczyszczeń.

Alternatywy dla poruszania się samochodem

Istnieje wiele alternatyw dla poruszania się autem. Dzień bez samochodu to świetna okazja do tego, by je sprawdzić. Możecie skorzystać z środków komunikacji publicznej, takich jak autobusy, tramwaje, trolejbusy, a nawet kolej podmiejska.

A jeśli obawiacie się, że komunikacja miejska i podmiejska nie spełni Waszych oczekiwań lub w trosce o własne zdrowie w trudnym pandemicznym czasie nie chcecie się narażać na ryzyko infekcji, to możecie skorzystać również z ofert wypożyczalni rowerów lub hulajnóg, które są dostępne w większych miastach w Polsce.

Najprostszym rozwiązaniem dla osób, które posiadają rower lub hulajnogę w domu jest maksymalne wykorzystanie ich w Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Taka aktywność fizyczna wyjdzie Wam na zdrowie!

Tym, którzy nie mają roweru lub hulajnogi i nie chcą ich wypożyczać podpowiadamy, że spacer to także świetne rozwiązanie nie tylko dla środowiska, ale również dla organizmu. Ruch na świeżym powietrzu doskonale dotlenia organizm, a także wprawi Was w dobry humor i doda energii do działania na cały dzień!

Rowerem przez miasto

Duża liczba osób obawia się właśnie tego, że nie poradzi sobie w trakcie przeprawy rowerem przez miasto, ze względu na duże natężenie ruchu samochodowego oraz skomplikowaną infrastrukturę. Jednak coraz więcej miast rozbudowuje sieć dróg rowerowych w taki sposób, że poruszanie się tym środkiem transportu na co dzień jest bardzo łatwe i przyjemne.

To nie jedyna obawa osób, które chcą podróżować rowerem do pracy lub szkoły. Niestety wciąż boją się one o to, czy rower nie zostanie ukradziony, jeśli będzie stał przypięty przez kilka godzin w jednym miejscu. Jeśli zaliczacie się do grona takich osób, to koniecznie przeczytajcie nasz archiwalny artykuł o tym, jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą.

Komunikacja miejska w światowy dzień bez samochodu

Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu nie musi oznaczać większych kosztów dla osób dojeżdżających samochodem do pracy, szkoły lub w inne miejsca. Wiele polskich miast tego dnia oferuje swoim mieszkańcom darmowy transport komunikacją miejską lub atrakcyjne zniżki do wykorzystania na przejazdy. Warto więc zapoznać się wcześniej z ofertą przewoźników w danym mieście.

Warto zwrócić uwagę na to, że Dzień bez Samochodu jest częścią całego tygodnia ETZT, w którym można się spodziewać wielu motywacyjnych działań dla mieszkańców ze strony miast. W końcu celem jest zredukowanie ilości zanieczyszczeń w środowisku.

Pieszo przez miasto?

Spacer jest zawsze dobrym pomysłem. Regularne spacerowanie nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie, ale również na nasze samopoczucie. Organizm się dotlenia, krew szybciej krąży, a do tego otrzymujemy solidną dawkę endorfin, które doładują nam baterie na cały dzień.

Jeśli tylko macie możliwość wybrania się spacerem do pracy lub szkoły w dzień bez samochodu, to serdecznie Was do tego zachęcamy!

Hulajnogi elektryczne jako sposób na poruszanie się po mieście

Obecnie w miastach jest coraz więcej dystrybutorów hulajnóg elektrycznych. Każdy znajdujący się w strefie, w której można się poruszać hulajnogą, posiadający kartę bankową oraz chęci może założyć sobie konto i wypożyczyć sprzęt. Należy jednak pamiętać o tym, że hulajnogi muszą być parkowane w dopuszczalnych strefach danego przewoźnika, inaczej można zapłacić karę.

O wiele wygodniej mają Ci, którzy są szczęśliwymi posiadaczami własnych hulajnóg elektrycznych. Jednak i tutaj należy mieć na uwadze kilka ważnych kwestii – w postaci nowych przepisów, które regulują prędkość jazdy hulajnogą po chodniku, a także kto może się nią poruszać samodzielnie.

Korzyści z poruszania się bez samochodu

Dzień bez samochodu niesie wiele korzyści dla środowiska – w całym tygodniu ETZT odczuwalna jest mniejsza liczba aut w mieście, a tym samym czystsze powietrze. Jednak to nie jedyne jego plusy. Opłaci się to również osobom, które zdecydują się odstawić auto na cały tydzień ETZT lub nawet na jeden dzień – 22 września, kiedy jest Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu i wybiorą alternatywny, ekologiczny środek transportu.

Aktywność na świeżym powietrzu, w dowolnej formie – spaceru, jazdy na rowerze lub na hulajnodze, bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie. A do tego można zgubić kilogramy i lepiej spać w nocy, po odpowiednim dotlenieniu organizmu.

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź