Dla rodzica

Wyprawka szkolna – co kupić przed 1 września?

25 sierpnia 2023

Rok szkolny tuż tuż, a co za tym idzie zbliża się czas kompletowania wyprawki dla Twojej pociechy. Podpowiemy, co zrobić, by wyprawka szkolna nie była stratą pieniędzy, a przemyślanym wydatkiem, dzięki któremu dziecko wkroczy do szkoły z uśmiechem, a Ty zachowasz spokój ducha.

Co potrzeba do szkoły?

Lista wymaganych akcesoriów zwykle podawana jest przez szkołę jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. My skupimy się na tych elementach, których nie znajdziecie w notkach od wychowawcy, a które sprawią, że wyprawka szkolna będzie dopieszczona w każdym calu.

Wyprawka dla pierwszoklasisty – co jest potrzebne uczniowi podczas pierwszych chwil w szkole?

Bardzo ważnym aspektem dla pierwszoklasisty będzie jego plecak. Oczywiście pozwólcie dziecku wybrać samodzielnie swój pierwszy tornister, jednak dokładnie opowiedzcie mu o ważnych kryteriach wyboru, o których wspominamy wyżej. Niech plecak dla pierwszoklasisty będzie wygodny, bezpieczny i taki, który spodoba się dziecku, aby z chęcią go nosiło.

Poza tym, dziecko rozpoczynające swoją przygodę ze szkołą musi mieć odpowiednią wyprawkę, składającą się z wielu akcesoriów. Lista niezbędnych rzeczy jest dość długa i w natłoku emocji oraz obowiązków związanych z posłaniem dziecka do szkoły można zapomnieć o niektórych rzeczach, dlatego przygotowaliśmy dla Was checklistę do pobrania.

Podstawowa wyprawka do szkoły

Dzieci, które wybierają się do 2 lub 3 klasy nie potrzebują nowego plecaka, jeśli ten zakupiony wcześniej wciąż spełnia swoją rolę, tak samo jak i piórnika oraz większości akcesoriów. Podstawową wyprawką dla drugoklasistów i trzecioklasistów będą nowe zeszyty oraz podręczniki, oraz/ ewentualnie te przybory lub akcesoria, które uległy zniszczeniu lub wykończeniu.

Z kolei dzieci, które wybierają się do 4 lub 5 klasy mogą już mieć zapotrzebowanie na dodatkowe przybory szkolne, takie jak cyrkiel, kątomierz, ekierka oraz grubsze zeszyty 32-kartkowe lub 64-kartkowe. W tym wieku mogą się również pojawiać już indywidualne preferencje dziecka w zakresie plecaka, piórnika oraz innych akcesoriów szkolnych, dlatego być może trzeba będzie liczyć się z dodatkowym wydatkiem.

Wyprawka szkolna dla dzieci idących do 6,7 i 8 klasy powinna już być dobrana pod oczekiwania nauczycieli, którzy niekiedy mają odpowiednie preferencje w kwestii zeszytów szkolnych, stroju na WF lub innych dodatkowych akcesoriów.

Odpowiednio dobrany plecak do szkoły to podstawa

Plecak szkolny przede wszystkim musi być piękny dla użytkownika 🙂 Ponadto powinien nie tylko pomieścić wszystkie przybory, książki i śniadanie, ale także nie obciążać wciąż rozwijającego się kręgosłupa młodego człowieka.

Najważniejsze wytyczne dotyczące doboru plecaka dla dziecka to zachowanie odpowiednich proporcji. Mianowicie:

 • waga już zapakowanego plecaka nie powinna przekraczać 10-15% wagi dziecka,
 • szerokość plecaka nie może przekraczać szerokości barków,
 • długość plecaka nie może przekraczać 8 cm poniżej talii.

Zgodnie z GIS plecak szkolny powinien mieć usztywnioną ścianę, która przylega do pleców – chociażby wzmocnioną pianką lub gąbką. Ważne są też przegrody i kieszenie, które pomagają równomiernie rozłożyć ciężar pakunków. Podobnemu celowi służą dodatkowe sprzączki na klatce piersiowej i talii.

minilokalizator do plecaka

Wydaje się, że to ogrom rzeczy do zapamiętania i może przeszło Tobie przez myśl, by sprytnie ominąć wszystkie te wytyczne i zdecydować się na plecak na kółkach. Stanowczo odradzamy!

Weź pod uwagę, że takie plecaki dziecko ciągnie zwykle jedną ręką. To powoduje jednostronne obciążenie, co z kolei prowadzi do skrzywienia kręgosłupa. Ponadto w większości szkół są schody – wówczas Twoja pociecha musi wziąć na swoje barki ciężar nie tylko książek, ale i całego plecaka, który w tym przypadku jest większy niż jego niemobilnego odpowiednika.

Odblaski dla dziecka

Zadbaj o bezpieczeństwo Twojej pociechy, gdy wraca do domu lub zmierza na zajęcia dodatkowe. Odblaski mogą przybierać formę twardych zawieszek w fantazyjnych kształtach, elastycznych opasek, którymi można owinąć sprzączkę lub uchwyt od plecaka, czy też naklejek. Potrafią wspaniale komponować się z nadrukiem na plecaku lub kurtką dziecka, a koszt ich nabycia jest naprawdę niski. Ta mała rzecz potrafi uratować życie! Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Kiedy mamy odblaski, kierowca może zobaczyć nas 5-10 razy szybciej. Jak widzisz – warto.

Więcej o odblaskach pisaliśmy na naszym blogu.

Lokalizator szkolnych skarbów i nie tylko

Dzieci często zapominają swoich rzeczy. Zabezpiecz ich ukochane plecaki, piórniki, worki z superbohaterami czy klucze do domu lokalizatorem notiOne. Z lokalizatorem dla dziecka nie zgubią się tak łatwo 🙂

Miej też oko na swoje dziecko – wiemy, że dzieciaki, zwłaszcza starsze nie rozstają się ze swoim telefonem. Dodając do darmowej aplikacji „inny telefon z notiOne” masz wgląd w lokalizację smartfona pociechy.

Zobacz więcej na temat dyskretnego czuwania nad lokalizacją dziecka.

Co jeszcze Waszym zdaniem powinno znajdować się na liście: „Wyprawka szkolna – must have”? 🙂

Może ci się spodobać również

4 komentarze

 • Awatar użytkownika Szkoła
  Odpowiedz Szkoła 29 sierpnia 2019 na 12:03

  Wyprawka nie lada wydatek, szczególnie że dziecko che wszystko nowe.

 • Awatar użytkownika Katarzyna Janeczek
  Odpowiedz Katarzyna Janeczek 4 września 2019 na 08:10

  Odpowiednie wyposażenie dziecka przed pójściem do szkoły to klucz do sukcesu. Dobry plecak, potrzebne gadżety i można ruszać zdobywać wiedzę 😀

 • Awatar użytkownika Grzesiek Ozog
  Odpowiedz Grzesiek Ozog 29 listopada 2019 na 10:07

  Zapakować plecak tak, aby jego waga wynosiła 10-15 % wagi dziecka, to chyba graniczy z cudem ;D

 • Awatar użytkownika Krysia
  Odpowiedz Krysia 19 stycznia 2022 na 18:31

  Moim zdaniem fajną opcją jest plecak na kółkach. Oczywiście wiele zależy od tego, jaką drogę ma pokonać maluch. Trudno jednak o niską wagę plecaka z niezbędną zawartością. U nas podręczniki dostępne są w szkole, a dziecko musi zabrać ze sobą ćwiczenia, zeszyty, piórnik, akcesoria do malowania, strój do ćwiczeń/na basen itd. W „najcięższy” dzień zważyłam bagaż i na wadze pojawiło mi się 7 kg (moja córka waży 24 kg). Nie wyobrażam sobie, aby niosła to na plecach. Wiele osób nie ma wyboru, a dzieci muszą same chodzić/wracać ze szkoły – wcale się nie dziwę, że „zapominają” połowy potrzebnych rzeczy.

 • Zostaw Odpowiedź