Inne porady

Lokalizator GPS bez abonamentu i potrzeby instalacji karty SIM – czy jest to możliwe?

12 sierpnia 2022
lokalizator gps bez abonamentu

Coraz bardziej popularne, zarówno wśród użytkowników prywatnych, jak i biznesowych, lokalizatory GPS skutecznie śledzą pozycję samochodu oraz zabezpieczają go przed ewentualną kradzieżą. Interesując się zakupem takiego urządzenia możecie zastanawiać się, czy jest możliwe, aby działał bez abonamentu i konieczności instalacji karty SIM? Odpowiadamy Wam – owszem! Jak to działa i ile kosztuje? Sprawdźcie!

Lokalizator GPS co to jest?

To urządzenie, które pozwala na określanie pozycji osób, przedmiotów oraz pojazdów. Wyposażone jest w odbiornik (moduł) GPS, który na podstawie sygnału odbieranego z satelitów umieszczonych nad ziemią pozwala skutecznie określać lokalizację z dokładnością do kilku metrów. Ustalone przez odbiornik współrzędne geograficzne transmitowane są przez moduł GSM przy wykorzystaniu standardu transmisji danych GPRS lub LTE. W kolejnym kroku informacje są przetwarzane przez serwer producenta urządzenia, a następnie udostępniane w czytelny sposób poprzez dedykowaną aplikację mobilną lub panel na stronie internetowej. 

Czy lokalizator GPS musi mieć kartę SIM?

Karta SIM jest niezbędnym elementem każdego lokalizatora wyposażonego w moduł transmisji danych GSM. Wynika to z budowy infrastruktury telekomunikacyjnej, która wymaga tego dodatkowego elementu w celu autoryzacji (zalogowania). Na tej podstawie operator otrzymuje informacje z modułu GSM umieszczone w lokalizatorze. Wie kto loguje się do jego sieci i na tej podstawie może naliczać opłaty za transmisję danych.

Lokalizator z abonamentem lub własną kartą SIM

Duża część lokalizatorów GPS wymaga instalacji własnej karty SIM, co jest dla użytkownika problematyczne. Zazwyczaj oznacza to również konieczność rejestracji karty, dodatkowej konfiguracji oraz dbania o zapewnienie pakietów transmisji danych. Co gorsza, użytkownik często nie otrzyma powiadomienia, że karta SIM utraciła ważność lub skończył się na niej dostępny transfer niezbędny do przesyłania informacji o pozycji urządzenia. To niesie ryzyko, że lokalizator przestanie działać w najmniej oczekiwanym momencie. 

Istnieje również grupa urządzeń ze wbudowaną kartą SIM, ale z koniecznością uiszczania dodatkowych cyklicznych opłat. To z pewnością duża wygoda – producent dba o transmisje danych. Niestety może to zauważalnie nadwyrężyć domowy budżet. Analizując oferty można zauważyć, że roczna wysokość abonamentu potrafi przekroczyć cenę samego lokalizatora. Tutaj również może się zdarzyć, że w losowym momencie zamiast pozycji skradzionego pojazdu otrzymamy w aplikacji powiadomienie, że okres, za który uiściliśmy opłatę właśnie dobiegł końca.

Jak działa lokalizator z wbudowaną kartą SIM bez dodatkowego abonamentu?

Pewnym wyjątkiem są urządzenia GPS notiOne z wbudowaną kartę SIM, którą użytkownik nie musi się martwić, ponieważ nie wymaga ona dodatkowej opłaty. Jak to możliwe? W tym przypadku producent bardzo mocno zoptymalizował kwestie związane z przetwarzaniem danych, wliczając je w cenę samego lokalizatora. Jak łatwo zauważyć, jest to najwygodniejsza opcja ze wszystkich możliwych – dostęp do lokalizacji w każdej sytuacji bez martwienia się, czy urządzenie ma zapewnione warunki do przesyłania danych.

Ile kosztuje lokalizator z abonamentem?

Ceny takich lokalizatorów z abonamentem zaczynają się już od 199zł. Choć cena na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo atrakcyjna, szybko można dojść do wniosku, że korzystanie z urządzenia nie będzie tanie. Dlaczego? Właśnie ze względu na wspomniany w tytule abonament, który nierzadko wynosi nawet 3-krotność ceny lokalizator za okres 12-miesięcy. Stąd też, przed zakupem warto dokładnie przeanalizować ofertę producenta, aby się nie rozczarować.

Ile kosztuje lokalizator GPS z wbudowaną kartą SIM bez dodatkowego abonamentu?

Ceny takiego rozwiązania zaczynają się już od 399zł – notiOne GPS

Przy tej opłacie użytkownik otrzymuje informację o pozycji co kilka minut, dostęp do 30 dniowej historii lokalizacji, możliwość wyboru jednego kraju (np. Polski) w jakim działa lokalizator.  

Przy nieco wyższej jednorazowej opłacie – 599zł można otrzymać prawdziwy kombajn – notiOne GPS PLUS. Taki lokalizator to aż 90 dni historii lokalizacji, możliwość konfiguracji częstotliwości przesyłania pozycji (nawet co 10 sekund), roaming w całej Europie, obsługa e-TOLL oraz powiadomienie o poruszeniu się lokalizatora (alert antykradzieżowy)

W każdym z tych przypadków producent nie pobierze żadnej dodatkowej opłaty, niezależnie od tego czy będziemy wykorzystywali urządzenie przez kilka miesięcy czy przez kilka lat.

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź