Inne porady

Jak przypiąć hulajnogę elektryczną? Zabezpieczenie hulajnogi przed kradzieżą

4 maja 2023
lokalizator jako zabezpieczenie do hulajnogi

Hulajnogi elektryczne stają się coraz popularniejsze i wiele osób decyduje się na ich zakup. Zwłaszcza są to mieszkańcy miast, którym w ten sposób wygodniej przemieszczać się z domu do pracy i na odwrót. Nie chcąc narazić swojego jednośladu na kradzież, należy dobrać odpowiednie zabezpieczenie, które zniechęci złodzieja. Jaką blokadę antykradzieżową wybrać dla swojej hulajnogi elektrycznej? Jak przypinać hulajnogę, aby była bezpieczna? Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik.

Najpopularniejsze sposoby zabezpieczenia hulajnogi przed kradzieżą

Niektóre modele hulajnóg elektrycznych mają wbudowane zabezpieczenia przed kradzieżą, ale tak jak w przypadku fabrycznych zabezpieczeń kluczyków samochodowych, mogą się okazać niewystarczające. Dlatego dobrym pomysłem jest wzmocnienie zabezpieczeń antykradzieżowych dodatkowymi akcesoriami.

Zabezpieczenie typu U-lock – to blokada, która ma kształt litery U i można ją zamontować wokół kierownicy hulajnogi. Jest ona dość ciężka i ma spory rozmiar, co powoduje, że trzeba ją przewozić w plecaku. Dla niektórych może to być duży minus, jednakże trzeba mieć na uwadze, że takie zabezpieczenie jest solidne i ciężko je zdemontować nawet najbardziej wprawionym złodziejom.

Klasyczna linka lub łańcuch rowerowy – to najprostsza i najtańsza blokada antykradzieżowa, jaką znajdziecie na rynku. Możecie ją zaczepić pod przednim kołem lub z tyłu hulajnogi. Zabezpieczenie jest łatwe w montażu, ale zapewnia dość niski poziom bezpieczeństwa. W zależności od tego, czy wybierzecie linkę, czy łańcuch, musicie mieć na uwadze, że zabezpieczenie może sporo ważyć. Im solidniejsze będzie, tym waga będzie cięższa, ale za to trudniej będzie złodziejowi je sforsować, bez zwracania na siebie uwagi.

Disc lock – to zabezpieczenie tarczowe, które zablokuje koło hulajnogi, dzięki czemu skutecznie unieruchomi pojazd w miejscu, w którym nie macie do dyspozycji żadnego słupka lub płotu, do którego można przypiąć hulajnogę. Blokada ma niewielki rozmiar, bez problemu będziecie mogli z nią podróżować. To zabezpieczenie samo w sobie nie ochroni hulajnogi przed kradzieżą, ale uniemożliwi jazdę na jednośladzie. Ten rodzaj zabezpieczeń bardzo często jest sprzedawany wraz z linkami zabezpieczającymi.

Blokada z alarmem – tarcza z alarmem jest wyposażona w specjalny czujnik ruchu, który wykrywa próbę kradzieży oraz ruch aktywując alarm. Większość takich zabezpieczeń emituje dźwięk o natężeniu 100 dB, co przypomina standardowy klakson samochodowy.

Lokalizator notiOne do hulajnogi – to najskuteczniejsze zabezpieczenie hulajnogi przed kradzieżą. Możecie go zastosować jako uzupełnienie do jednej z blokad, które wymieniliśmy wyżej. Urządzenie jest niewielkie i można je przypiąć do kluczyków w hulajnodze.  Lokalizator notiOne działa w dzięki sieci telefonów współpracujących, tzw. sieci Zguboznalazców. Każdy telefon, który ma zainstalowaną aplikację współpracującą, będzie zbierać sygnał z lokalizatora, który znajdzie się w zasięgu 90 m. Tak wykryty sygnał z ustaloną lokalizacją urządzenia jest przekazywany na serwer, a ten określa, do kogo należy lokalizator i wysyłka próbkę lokalizacji na telefon właściciela. Wszystko dzieje się bardzo szybko!

Lokalizator notiOne wykorzystuje technologię Bluetooth w innowacyjny sposób. zięki dedykowanej aplikacji w telefonie można sprawdzić lokalizację swojej hulajnogi w każdym momencie.

Zabezpieczenie hulajnogi elektrycznej przed kradzieżą — na co zwrócić uwagę?

Wybierając skuteczne zabezpieczenie antykradzieżowe dla hulajnogi elektrycznej, warto łączyć ze sobą różne blokady, np.: U-lock oraz lokalizator GPS, które wzmocnią ochronę Waszego sprzętu. 

Pamiętajcie jednak, że samo zabezpieczenie blokadami antykradzieżowymi, to nie wszystko. Zwróćcie uwagę na:

  1. Dobrą identyfikację miejsca w hulajnodze, które pozwoli Wam na zapięcie blokady w taki sposób, by złodziej nie mógł się jej łatwo pozbyć. Jeśli coś z łatwością można złamać, oderwać lub odkręcić – to nie będzie dobry punkt.
  2. Miejsce przymocowania hulajnogi – stojący słupek nie jest dobrym pomysłem, tak samo jak i znak drogowy, którego tarczę można odkręcić. Mocujcie hulajnogę do wytrzymałych, niełatwych do demontażu miejsc, takich jak stojaki rowerowe, poręcze schodów czy barierki.
  3. Parkujcie swoją hulajnogę w miejscach publicznych, gdzie panuje duży ruch pieszych. W takim obszarze każde podejrzane zachowanie zostanie szybko zauważone. Dobrze, jeśli będziecie mieli również wgląd na swój jednoślad z wnętrza budynku, w którym się znajdujecie.
  4. Pora dnia jest niezwykle istotna. Większość kradzieży hulajnóg elektrycznych odbywa się nocą, dlatego jeśli możecie, to nie zostawiajcie hulajnogi na całą noc na zewnątrz. Po pierwsze istnieje bardzo duże ryzyko, że zostanie skradziona, a po drugie w nocy może być burza lub deszcz i Wasz jednoślad zostanie uszkodzony.

Jeśli macie w zwyczaju nosić przy sobie pęk kluczy, a do tego karty NFC, którymi można odblokować hulajnogę, to czas zmienić ten zły nawyk! Wszelkie zapasowe kluczyki i karty trzymajcie w bezpiecznym miejscu lub w domu. Jeśli zgubicie swój pęk kluczy, a przy nim znajduje się również zapasowa kopia, to będzie spory problem!

Zabezpieczenia antykradzieżowe hulajnogi — czy są skuteczne?

Zabezpieczenia antykradzieżowe dla hulajnóg elektrycznych mają różny poziom skuteczności. Im trwalsze i bardziej skomplikowane zabezpieczenie wybierzecie, tym mniejsza szansa na to, że jednoślad zostanie skradziony.

Nie warto oszczędzać na blokadach, znacznie lepiej zainwestować w solidne zabezpieczenia antykradzieżowe, aby maksymalnie utrudnić złodziejom zadanie. Pamiętajcie, żeby nie przesadzić, bo zgodnie z zasadą, której przestrzegają kierowcy – im bardziej skomplikowaną w obsłudze blokadę wybierzecie, tym większa szansa, że przestaniecie jej sami używać w bardzo krótkim czasie.

Niemniej, zalecamy Wam łączyć ze sobą różne rodzaje blokad antykradzieżowych, co wzmocni ochronę Waszej hulajnogi oraz stosowanie się do wyżej opisanych zasad. Prawie 30% kradzieży jest spontanicznych i nieplanowanych, dlatego lepiej nie kusić losu, bo jak to mówią „okazja czyni złodzieja”.

 Chcesz dowiedzieć się więcej o hulajnogach? Koniecznie przeczytaj nasze wpisy:

Jakie akcesoria do hulajnogi elektrycznej?

Przegląd zerowy i jak dbać o hulajnogę elektryczną?

Recenzja hulajnogi elektrycznej Funscooter F10 MAX PRO+

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź