Inne porady

Odblaski dla dziecka i nie tylko – wszystko co musisz wiedzieć o elementach odblaskowych

15 listopada 2021

Odblaski są szczególnie istotne w sezonie jesienno-zimowym. W tym czasie coraz szybciej zapada zmrok, a to powoduje, że piesi są mniej widoczni na drodze. Przepisy ruchu drogowego od ponad roku nakazują, by posiadać przy sobie elementy odblaskowe, gdy poruszamy się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym. Jakie odblaski wybrać dla dziecka i dla dorosłego? Sprawdź w poniższym artykule!

Dlaczego trzeba nosić odblaski?

Po zapadnięciu zmierzchu pieszy jest bardzo słabo widoczny dla kierowcy. A w kwestii bezpieczeństwa na trasie bardzo ważny jest czas – jeśli kierowca nie widzi człowieka na drodze, wówczas istnieje ryzyko, że nie zdąży wyhamować w momencie, w którym go dostrzeże, a to może zakończyć się tragicznie. Niestety to, że pieszy widzi nadjeżdżający samochód nie jest jednoznaczne z tym, że prowadzący ów pojazd również go dostrzegł.

Według eksperymentów policji pieszy, który jest ubrany w ciemną odzież jest dostrzegalny z odległości około 40 metrów. A to zbyt mało, aby kierowca mógł zareagować w porę i wyhamować. Gdy pieszy ma na sobie element odblaskowy, wówczas dystans ten zwiększa się do 150 metrów, a to daje kierowcy znacznie więcej czasu na odpowiednią reakcję.

Jak działają odblaski i elementy odblaskowe?

Historia odblasków zaczęła się prawie 100 lat temu, gdy brytyjski biznesmen i wynalazca – Percy Shaw na drodze do miejscowości Halifax zauważył odbite światło w oczach kota, który siedział na płocie. Zainspirowany tym zjawiskiem rozpoczął prace i badania nad nowym wynalazkiem, który został opatentowany w 1934 roku. Był to odblask.

Odblaski samoczynnie nie emitują światła, ale odbijają je od innego materiału. Dokładniej rzecz ujmując – elementy odblaskowe pochłaniają, przepuszczają i odbijają światło od innego przedmiotu. Na gładkich materiałach kąt odbicia jest równy kątowi padania światła, natomiast na chropowatych promienie ulegają rozproszeniu w różnych kierunkach.

Efekt świecenia białego światła odblaskowego to wynik rozproszenia światła. W praktyce wygląda to tak, że kierowca samochodu jadącego po zmroku widzi świecące elementy przed sobą, a więc światło, które pochodzi z reflektorów jego pojazdu będące odbiciem przez odblaski pieszego. To kierowca w swoim samochodzie naświetla widoczne przed sobą elementy odblaskowe, które odbijają światło w jego kierunku.

Czy odblaski są obowiązkowe? Jakie są przepisy?

Obowiązek noszenia odblasków został uregulowany 31 sierpnia 2020 roku w Art. 11 ust. 4a i 5 ustawy z 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym – każda osoba poruszająca się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych. Za ich brak może otrzymać mandat o wysokości 100 zł.

Z nakazu noszenia odblasków są zwolnione osoby, które poruszają się po zmierzchu chodnikiem lub w strefie zamieszkania. Przepisy nie określają, jak mają wyglądać elementy odblaskowe, a w ofercie rynkowej jest ich naprawdę duży wybór – każdy znajdzie coś dla siebie.

Na co zwrócić uwagę wybierając odblaski?

Wśród ofert rynkowych znajdziesz kamizelki odblaskowe dla dorosłych i dla dzieci, opaski lub gadżety z materiału mikrokulkowego, mikropryzmatycznego. Elementami odblaskowymi mogą być wszystkie przedmioty, które są doczepiane do ubrania. Ważne jest, by można było je umieścić w widocznych miejscach – na wysokości kolan, dłoni, środka klatki piersiowej lub pleców, a nawet na przegubie ręki.

Nosząc kamizelkę lub inne gadżety odblaskowe w odpowiednich miejscach zagwarantujesz sobie odpowiednią widoczność na drodze, a tym samym bezpieczeństwo.

Jakie odblaski wybrać dla dziecka?

Młodsze dzieci nie rozumieją do końca zagrożeń na drodze. Z kolei te starsze uważają, że same będą w stanie się przed nimi ochronić. Bardzo ważnym jest by uświadomić swoje dziecko, niezależnie od wieku, że nie wszystkie sytuacje na drodze są zależne od nich samych i dlatego należy się przed nimi chronić.

Zaproponuj dziecku odblaski, które będzie mogło same wybrać. Świetnie sprawdzą się wszelkie naklejki i breloczki, które można przymocować do plecaka lub kurtki – nie trzeba o nich pamiętać, gdyż są stale zamontowane do odzieży lub innych elementów garderoby, a do tego na rynku znajduje się szeroki wybór różnych wzorów i kształtów, które z pewnością spodobają się dziecku.

Opaska odblaskowa jest najczęściej wybierana przez dorosłych, ale i nastolatków. Jej prosty kształt powoduje, że nie rzuca się w oczy w codziennym funkcjonowaniu, a po zapadnięciu zmierzchu spełnia swoją funkcję. Opaskę zawijającą się samoczynnie można nosić nie tylko na przegubie, ale też przyczepić ją do plecaka, paska torebki lub mankietu kurtki.

Jak przekonać dziecko do noszenia odblasków?

Najlepiej zabrać dziecko wieczorem na wycieczkę samochodową i wskazać mu, jak słabo widoczni są piesi nie posiadający elementów odblaskowych. Można również zarysować dziecku różne scenariusze zdarzeń, co by mogło się wydarzyć, gdyby pieszy wszedł na drogę. Dobrym pomysłem jest również wskazanie dziecku, jak działają odblaski. Możesz mu to pokazać w zaciemnionym pomieszczeniu w domu. Gdy dziecko zrozumie już, dlaczego elementy odblaskowe są mu potrzebne, wybierzcie się razem na zakupy i znajdźcie taki odblask, który mu się spodoba i będzie je z chęcią nosił.

Pamiętaj, by zawsze dawać przykład swojemu dziecku i nosić elementy odblaskowe po zmroku, zwłaszcza, że jesteś dla niego wzorem do naśladowania!

Odblaski na rowerze

Poruszając się na rowerze również jesteś zobowiązany do tego, by zachować odpowiednią widoczność dla kierowców. Po zmroku również powinieneś mieć odblaski. Musisz je umieścić w widocznym miejscu na rowerze – mogą to być szprychy lub miejsca z przodu i z tyłu roweru. Możesz wybrać nakładki lub specjalne naklejki – ważne, by spełniały swoją rolę.

Jako rowerzysta również możesz zaopatrzyć swoją odzież w elementy odblaskowe. Na rynku są dostępne różne akcesoria, narzutki, a nawet sportowa odzież odblaskowa. Do wyboru masz kurtki odblaskowe, czapki, kamizelki, szelki, a nawet kaski. Co ważne – odblaskowa garderoba pomoże Ci być lepiej widocznym również w słoneczne dni. Nie można także zapominać o odpowiednim oświetleniu roweru – ono zwiększa bezpieczeństwo rowerzysty na drodze.

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka nie tylko po zmroku?

W sezonie jesienno-zimowym zmrok nie tylko zapada szybciej, ale i trwa dłużej. Dzieci, które rano maszerują do szkoły nierzadko poruszają się jeszcze w ciemnościach, a więc by zadbać o ich widoczność na drodze, niezbędne są elementy odblaskowe.

Jednak nie tylko ta kwestia bezpieczeństwa martwi rodziców dzieci, które samodzielnie wędrują do szkół. Chcąc zatroszczyć się bardziej o swoje pociechy można zainwestować w lokalizator GPS, który umożliwia bieżące sprawdzanie na mapie w aplikacji, gdzie ostatnio znajdowało się dziecko. W ofercie NotiOne dostępne są opaski Go!Plus lub małe lokalizatory NotiOne GPS. Takie urządzenie można przymocować do wnętrza plecaka lub schować go w środku. Dzięki temu rodzic będzie zawsze wiedział, gdzie znajduje się jego dziecko i zadba o jego bezpieczeństwo.

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź