Inne porady

System e-TOLL – czym jest i jak działa?

27 października 2021

Od października 2021 roku mamy możliwość korzystania z NOWEGO elektronicznego systemu poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Dzięki notiOne GPS PLUS jest to prostsze niż myślisz! 

Lokalizator notiOne GPS PLUS w systemie e-TOLL – co to znaczy?

To znaczy, że już teraz możemy wybrać najdogodniejszy dla siebie sposób opłaty za przejazd autostradą. Zapłacimy dzięki usłudze e-TOLL za pomocą lokalizatora notiOne GPS PLUS, aplikacji e-TOLL PL lub biletem zakupionym na stacji benzynowej. Dzięki notiOne GPS PLUS opłata jest automatycznie naliczana, a my będziemy cieszyć się nieprzerwaną jazdą, bez konieczności zatrzymywania się i szukania karty płatniczej lub gotówki

Jak działa system e-TOLL?

Mogłoby się wydawać, że działanie systemu e-TOLL jest skomplikowane. W końcu mamy do czynienia z produktem opartym o elektroniczny pobór opłat za przejazd. Okazuje się, że wręcz przeciwnie! System opiera się na technologii wyznaczania pozycji pojazdu przy zastosowaniu pozycjonowania satelitarnego czyli popularnego narzędzie jakim jest GPS. Trasa przejazdu i związane z nią opłaty system wylicza automatycznie na podstawie znajdującego się w naszym aucie urządzenia lokalizującego, które wskazuje przejechaną trasę. Mamy tu doskonałą wiadomość dla właścicieli urządzenia notiOne GPS PLUS, ponieważ idealnie sprawdzi się w roli lokalizatora dla systemu e-TOLL.

Jak zacząć używać eTOLL za pomocą notiOne GPS PLUS?

Przede wszystkim należy zacząć od pobrania aplikacji notiOne i dodania urządzenia notiOne GPS PLUS. Następnie w menu wybieramy konfigurację i suwakiem zaznaczamy opcję e-TOLL. Aplikacja generuje dla nas identyfikator biznesowy oraz kod PIN, który znajdziemy w menu w postaci trzech kropek, pod hasłem e-TOLL. Teraz możemy bez problemu zarejestrować się na etoll.gov.pl podając dane, które wygenerowała aplikacja notiOne. Możliwe jest także podpięcie karty flotowej typu DKV czy Flota Orlen oraz skorzystanie z płatności odroczonych. Czas ruszać w drogę! Jeśli macie problemy z rejestracją krok po kroku, przeprowadzi Was opis jak to zrobić na oficjalnym portalu e-TOLL.

System eTOLL – dla kogo?

Od 2011 roku korzystaliśmy z systemu viaTOLL który za pomocą dedykowanych urządzeń umieszczanych w pojazdach, funkcjonował za pomocą łącza radiowego. Zdarzały się jednak wypadki, kiedy to system viaTOLL błędnie wskazywał, że kierowca przejechał jakąś bramkę lub kilkakrotnie zawyżał wysokość opłaty. Dzięki nowemu systemowi e-TOLL unikniemy takich sytuacji. Rejestracja w systemie poboru opłat e-TOLL jest obowiązkowa dla tych którzy chcą się poruszać po płatnych drogach pojazdami lub zestawem pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 tony. Jeśli jesteś kierowcą pojazdu osobowego lub lekkiego, system jest dostępny na odcinku autostrady A2 Konin – Stryków i na odcinku autostrady A4 Wrocław – Sośnica.

Bezkontaktowo zapłać za przejazd z lokalizatorem notiOne w system eTOLL!

System eTOLL zaprojektowano aby płatność za przejazd była dokonywana automatycznie. Jeśli podczas przejazdu autem z lokalizatorem notiOne GPS PLUS, skorzystamy z oznaczonej bramki e-TOLL – powinna się ona otworzyć machinalnie gdy podjedziemy pojazdem. W temacie bramek ma nastąpić zmiana już w grudniu 2021 – mają one zniknąć całkowicie!

Lokalizator notiOne pod e-TOLL – czy to dodatkowe koszty?

Dzięki notiOne GPS PLUS możemy szybko oraz wygodnie płacić za przejazdy bezdotykowo i automatycznie. Nie wymaga to podpisywania umów na korzystanie z usług czy dodatkowego abonamentu, tak jak to robią producenci innych urządzeń. Korzystając z aplikacji notiOne i urządzenia notiOne GPS PLUS możemy szybko i bez dodatkowych kosztów zacząć korzystać z usługi.

Ulga dla korzystających z system eTOLL to warto wiedzieć!

Ministerstwo Finansów przygotowało dla przedsiębiorstw używających systemu e-TOLL wyjątkową ulgę podatkową. Jej celem jest amortyzacja kosztów związanych z nabyciem lokalizatorów GPS. Ulga wynosi 500 zł za każdy pojazd, który skorzystał w przeciągu roku z systemu e-TOLL.

Sprawdź też nasze inne wpisy, np. Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą

eTOLL- jakie urządzenie wybrać i czy trzeba je montować?

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź