Inne porady

Co robić w ferie zimowe w domu? 10 pomysłów na wspólne spędzenie czasu

12 stycznia 2022

Ferie w domu nie muszą oznaczać nudy i lenistwa. W tym czasie można zrobić wiele ciekawych rzeczy, a także nauczyć się nowych umiejętności. Jak spędzić ferie w domowych pieleszach, nie będąc skazanym na znudzone dzieci? Podpowiadamy dziesięć pomysłów na udane ferie zimowe z dzieckiem w domu.

Zaczynamy! Lista dziesięciu pomysłów na ferie zimowe w domu!


Wspólne czytanie

Możecie urządzić sobie rodzinny klub książkowy, w którym będziecie sobie rzucać wyzwania czytelnicze. Ferie to doskonały czas na nadrobienie zaległych lektur.Aby podnieść poprzeczkę możecie umówić się całą rodziną, że w czasie ferii przeczytacie 5 dowolnych książek, a następnie wspólnie je omówicie przy herbacie i dobrym deserze. Dzieci z pewnością docenią kreatywność i podejmą wyzwanie, a i Wy nadrobicie swoje czytelnicze zaległości.

A może wspólne gotowanie i testowanie przepisów?

Nic nie łączy bardziej niż wspólne gotowanie! A gdyby tak zaangażować w nie dzieci i codziennie całą rodziną testować nowe przepisy? To nie tylko świetna zabawa, ale również nauka – możecie wybierać potrawy z całego świata i dodatkowo poznawać obyczaje innych kultur.

Dla tych, którzy szukają więcej szaleństwa, polecamy testowanie takich przepisów, jak kolorowe lody z posypką, pikantna pizza czy słodkie spaghetti. Puśćcie wodze swojej fantazji i może wspólnie wymyślicie swój nowy rodzinny przepis.

Trochę w domu, trochę poza domem

Jeśli nie chcecie spędzać całych ferii zimowych w domu, to możecie sprawdzić lokalne rozrywki, które odbywają się w tym czasie w Waszej bliskiej okolicy. Na pewno będzie działać lodowisko, na które możecie się wspólnie wybrać i oddać się szaleństwu zimowych sportów. A jeśli to nie dla Was, to ciekawym pomysłem jest również rodzinne wyjście do kina lub teatru – w czasie ferii z pewnością nie zabraknie ciekawego repertuaru do wyboru dla całej familii.

Planszówki rozwiązaniem na wszystko!

Warto odświeżyć półkę z grami planszowymi i zaangażować dzieci we wspólne granie. Na pewno w waszym domu znajdują się planszówki, w które chętnie pogracie z dziećmi. A jeśli takich brak, to wybierzcie się razem do sklepu i poszukajcie ciekawych gier. Warto sprawdzić też dostępne rankingi najlepszych gier planszowych z ostatnich lat. Możecie też wymyślić swoją własną grę – to na pewno zajmie dużo czasu, a także pozwoli Wam rozwinąć swoje kreatywne zdolności.

Rodzinne kalambury

To ponadczasowa gra, która wciąż urzeka również dorosłych. I wcale nie potrzeba do niej wiele! Wystarczy kilka dużych kartek papieru, stojak lub sztaluga, na której będą stały oraz pisaki. Podzielcie się na drużyny i odgadujcie hasła prezentowane przez przeciwników – pamiętajcie, że mogą je tylko pokazywać lub rysować. Zero mówienia!

Ferie zimowe na wsi

Wieś sama w sobie dostarcza mnóstwo atrakcji. Przede wszystkim to urzekające widoki oraz możliwości zaplanowania wielogodzinnych spacerów. Co prawda, nie wiemy czy będzie w tym czasie śnieg, ale już teraz warto zaopatrzyć się w zimowe akcesoria i zabrać je ze sobą na wieś, aby dzieci mogły się bawić wspólnie w śniegu, jeśli spadnie.

Na wsi na pewno istnieje świetlica lub inny ośrodek, w którym spotykają się mieszkańcy. Można w nim (za zgodą sołtysa) zorganizować imprezę dla wszystkich dzieci i dorosłych. Wspólne przygotowania dekoracji i planowanie zabawy na pewno spodoba się dzieciom, a i mieszkańcom zagwarantuje dużo rozrywki.

Pamiętaj o bezpieczeństwie swojej pociechy – warto wyposażyć dziecko w odblaski.

Seans filmowy w domowym kinie

Zorganizujcie przestrzeń w domu na wzór kina. Stwórzcie sobie atmosferę półmroku, zasłońcie okna i wybierzcie kilka filmów na rodzinny maraton filmowy. Wcześniej zaplanujcie przekąski oraz to, co będziecie chcieli oglądać. Dzieci na pewno się ucieszą ze wspólnego oglądania filmów, nawet jeśli odbędzie się w domowym zaciszu.

Możecie również pozwolić dzieciom na wybranie przekąsek do filmu. Niech Was zaskoczą swoją kreatywnością!

Budowanie „bazy”

Pamiętacie swoje czasy dzieciństwa? Wtedy bardzo często budowało się bazy, w których następnie spędzało się wiele godzin bawiąc się i grając w różne gry, a czasem po prostu czytając książki lub komiksy. Opowiedzcie dzieciom o tym zwyczaju i pomóżcie im zbudować swoją własną bazę z koców, poduszek, krzeseł. Na pewno spodoba im się taka niecodzienna przestrzeń, w której będą mogły robić, co tylko im przyjdzie do głowy.

Konkurs karaoke

Zanim zrealizujecie ten pomysł, lepiej uprzedźcie sąsiadów, bo może być naprawdę głośno! Do zorganizowania domowego karaoke nie trzeba mieć specjalnego sprzętu – wystarczy komputer, głośniki i dostęp do internetu. Mikrofonem może być zwykły dezodorant, a kostiumy… to już Wasza dobra wola. Reguły zabawy możecie wymyślić sami, gwarantujemy, że emocji będzie naprawdę sporo!

Odkrywanie okolicy z dziećmi

Czy jesteście pewni, że dobrze znacie swoją okolicę? Może ferie zimowe to czas na jej odkrywanie? Zaplanujcie z dziećmi wspólną wycieczkę po najbliższej okolicy, aby ją lepiej poznać albo by spojrzeć na dobrze znane uliczki z innej perspektywy. Jesteśmy przekonani, że uda Wam się odkryć coś nowego!

Ferie zimowe w domu – spędź je kreatywnie w gronie rodzinnym!

Ferie zimowe nie muszą być nudne. Możecie zaplanować każdy dzień, nawet jeśli zostajecie w swoim domu i nie wybieracie się w dalszą podróż. Ważne by spędzić ten czas rodzinnie i nie poddać się nudzie… choć i ta czasem nie bywa zła!

Jeśli pracujesz z domu – sprawdź nasze 6 sposób na organizację czasu na Home Office

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź