Bezpieczne podróże Technologiczne

Jak zarejestrować się w e-TOLL?

2 lipca 2023
e-TOLL na autostradzie - jak się zarejestrować

System e-TOLL działa od 24 czerwca 2021. Jednak nie każdy kierowca miał okazję z niego skorzystać. Kto jest zobowiązany do używania systemu? Dowiedz się dla kogo, jak zarejestrować się w e-TOLL i jak płacić za swoje przejazdy szybko i wygodnie!

System e-TOLL – gdzie obowiązuje?

Opłata za przejazdy w systemie e-TOLL obowiązuje na poniższych odcinkach:

  • Autostrada A2, odcinek Stryków – Konin
  • Autostrada A4, odcinek Wrocław — Sośnica

Gdzie zarejestrować się w e-TOLL?

W systemie e-TOLL można się zarejestrować na 3 sposoby:

  • online,
  • w stacjonarnym punkcie Miejsc Obsługi Klienta,
  • za pośrednictwem wybranego dostawcy kart flotowych.

Chcąc się zarejestrować, trzeba stworzyć Internetowe Konto Klienta (IKK). Można to zrobić na stronie internetowej systemu e-TOLL lub przez e-Urząd Skarbowy, osobiście MOK lub przez zewnętrznych dostawców oferujących usługi e-TOLL.

Jak aktywować pojazd w systemie e-TOLL?

Kierowca musi podać dane pojazdu, w tym kraj rejestracji, numer rejestracyjny oraz adres e-mail do otrzymywania korespondencji. Następnie należy podać również dane urządzenia pokładowego, dzięki któremu będą pobierane elektroniczne płatności. Może to być również aplikacja e-TOLL.

Ostatnim etapem jest stworzenie konta rozliczeniowego przedpłaconego oraz przypisanie do niego pojazdu. Trzeba wtedy podać np.: sześć ostatnich cyfr numeru VIN oraz skan dowodu rejestracyjnego.

Jak zarejestrować się w e-TOLL przez internet?

Samodzielna rejestracja przez IKK wymaga Profilu Zaufanego, dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz dokumentu potwierdzającego klasę emisji spalin (jeśli nie ma go w dowodzie). W przypadku firm niezbędne będzie również udokumentowanie upoważnienia do reprezentowania przedsiębiorstwa.

Następnie należy zalogować się do systemu IKK, podać adres e-mail, numer rejestracyjny pojazdu oraz biznesowe ID (czyli numer urządzenia pokładowego lub aplikacji mobilnej), a następnie wybrać metodę i kwotę wpłaty (minimum 20 zł), zrealizować płatność, zasilając saldo.

Jak zarejestrować się w e-TOLL stacjonarnie?

Wystarczy udać się do wybranego Miejsca Obsługi Klienta – ich listę znajdziesz na stronie e-TOLL. Potrzebna będą również dokumenty – dowód osobisty, dla firmy dokument potwierdzający upoważnienie do reprezentowania przez osobę rejestrującą oraz dokument rejestracyjny pojazdu i potwierdzający klasę emisji spalin (jeśli nie ma tej informacji w dowodzie rejestracyjnym).

Jak zarejestrować się w e-TOLL przez dostawcę kart flotowych?

W przypadku tej możliwości to dostawca zarejestruje użytkownika w systemie, ale trzeba będzie podać mu niezbędne dane dotyczące rejestracji oraz określić sposób płatności za przejazdy. Do wyboru są dwie opcje: konto przedpłacone oraz konto z odroczoną płatnością.

Po rejestracji można samodzielnie zarządzać swoim kontem IKK. Ważne jest również wskazanie dostawcy kart flotowych osób, które mają mieć dostęp do konta IKK.

Jak założyć e-TOLL na telefonie?

Możesz pobrać dedykowaną aplikację e-TOLL na swój telefon. Po jej uruchomieniu zostanie wygenerowany identyfikator biznesowy, który należy podać na koncie KAS.

Aplikację należy uruchomić przed wjazdem na płatny odcinek — aplikacja nie może działać w tle.wówczas należność zostanie naliczona przez oprogramowanie automatycznieKorzystając z aplikacji e-TOLL trzeba mieć stały dostęp do lokalizacji, a bateria nie może pozostać w stanie oszczędzania energii. Musi być również zapewniony stały dostęp do Internetu. 

Niejednokrotnie wiąże się to z problemem zasilania telefonu w trakcie jazdy, oraz odbiera to możliwość korzystania z telefonu w innym celu — wyświetlenia mapy czy odebrania rozmowy telefonicznej.

Najprostszy sposób na korzystanie z e-TOLL

Szukając odpowiedniego urządzenia, które obsługuje system e-TOLL, wybierz lokalizator notiOne GPS PLUS,  który jest wygodną alternatywą dla skomplikowanej aplikacji e-TOLL. 

W trakcie przejazdu nie musisz mieć włączonej na stałe lub w tle aplikacji. Wystarczy mieć aktywne konto e-TOLL i lokalizator notiOne. Szybko i wygodnie!Więcej informacji na temat działania systemu e-TOLL z urządzeniem notiOne GPS PLUS znajdziecie w tym artykule na naszym blogu. 

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź