Dla właścicieli czworonogów

Znalazłem psa, kota – co zrobić, gdzie dzwonić

16 września 2020

Znalazłem psa lub kota – co dalej? Możesz głowić się nad odpowiedzią, albo po prostu przeczytać nasze porady 🙂

Twoją uwagę zwrócił bezpański psiak lub kociak? Chcesz pomóc mu odnaleźć dom i uchronić go przed śmiercią pod kołami samochodu? Sprawdź nasze wskazówki na taką sytuację.

Złapanie psiaka

Nie łap psa na siłę! To zagrożenie nie tylko dla Ciebie (pies może pogryźć), ale też dla zwierzaka – w emocjach może nie zauważyć jadącego samochodu. Ponadto jeśli widzisz uciekającego psa, nie goń go! To nie zatrzyma zwierzęcia, a sprawi, że oddali się jeszcze mocniej. Psy doskonale znają swoją okolicę. Wystarczy im zaledwie kilka spacerów, by rozpoznawać sąsiedztwo. Jeśli wystraszył się i zerwał ze smyczy właścicielowi, pozostawienie go w spokoju pomoże mu zostać w znajomym otoczeniu, przez co łatwiej odnajdzie drogę powrotną. Jeśli ucieknie za daleko, może to okazać się niemożliwe, zwłaszcza, jeśli był to psiak, który dopiero niedawno trafił do nowego domu.

Znalazłem psa/kota – gdzie dzwonić?

Policja, straż gminna, straż miejska, schronisko – to służby, które są odpowiednio przeszkolone do reakcji w takich sytuacjach. Twoim obowiązkiem prawnym jest poinformować jeden z tych organów w ciągu 14 dni od znalezienia zwierzaka.

Jeśli zaś kojarzysz, że zwierzę jest poszukiwane przez właściciela, skontaktuj się z nim bezpośrednio i poinformuj, gdzie może się po niego zgłosić.

Ważne!
Po oddaniu zwierzęcia służbom, trafia ono do schroniska, ale nie zawsze do tego najbliższego. Warto więc dopytać, dokąd czworonóg zostanie przewieziony, na wypadek, gdyby właściciel odezwał się do Ciebie po interwencji służb.

Namierzenie właściciela

W ustaleniu właściciela pomoże Ci:

Obroża zwierzęcia

Jeśli jest przy niej adresówka, sprawa jest prosta. Inną podpowiedzią może być mały lokalizator notiOne (na zdjęciu poniżej). Choć nie znajdziesz na niej kontaktu do właściciela, możesz pomóc opiekunowi kociaka lub psiaka odnaleźć uciekiniera poprzez zainstalowanie darmowej aplikacji notiOne i założenie w niej konta. Dzięki niej osoba, do której przynależy czworonóg, zobaczy na swoim koncie w tej aplikacji, gdzie niedawno został odebrany sygnał z lokalizatora. Dowiedz się, jak działa to urządzenie.

Pies z lokalizatorem notiOne przy obroży

Weterynarz

Sprawdzi, czy zwierze posiada czip, dzięki któremu będzie łatwiej ustalić, czyje to zwierzę.

Media społecznościowe

Ich siła jest ogromna. Dzięki lokalnym grupom i sieci znajomych znalazł się niejeden psiak i kociak. Opublikuj post wszędzie, gdzie uznasz to za stosowne, a ktoś z pewnością przekaże tę wiadomość dalej. Może ktoś rozpozna zwierzaka 🙂

Znalazłem psa dzięki Facebookowi i notiOne

Przygarnięcie pod swój dach

Choć przemawiają przez Ciebie wyłącznie dobre intencje, bądź ostrożny z decyzją o przygarnięciu psa lub kota pod swój dach. Zwierzak może stać się Twój tylko w sytuacji, gdy podjąłeś właściwe kroki, by odnaleźć jego właściciela, ale ten się nie znalazł – i to dopiero po upływie roku.

To ważne zwłaszcza w przypadku, gdy przybłęda okaże się zwierzęciem rasowym, wartym dużo pieniędzy. Wówczas możesz zostać oskarżony o przywłaszczenie lub kradzież, co wiąże się z karą grzywny lub nawet więzienia. Jednak jako znalazca takiego rasowego kota lub psa, możesz liczyć na znaleźne – sam pomyśl, co się bardziej opłaca 🙂

Sprawdź więcej praw i obowiązków znalazcy w tym wpisie.

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź