Dla właścicieli czworonogów

Znalazłem psa, kota – co zrobić, gdzie dzwonić

27 lipca 2023

Znalazłem psa lub kota – co dalej? Możesz głowić się nad odpowiedzią, albo po prostu przeczytać nasze porady 🙂

Twoją uwagę zwrócił bezpański psiak lub kociak? Chcesz pomóc mu odnaleźć dom i uchronić go przed śmiercią pod kołami samochodu? Sprawdź nasze wskazówki na taką sytuację.

Co w przypadku znalezienia innego bezpańskiego zwierzęcia?

Najważniejsze jest zachowanie własnego bezpieczeństwa w takiej sytuacji. Bezpańskie zwierzę może być groźne, ze względu na to, że czuje się zagrożone. Psy niekiedy sygnalizują swój strach poprzez szczerzenie zębów, warczenie, szczekanie i przybieranie groźnej postawy. To naturalny, obronny zabieg, który ma na celu odstraszenie potencjalnego zagrożenia.

Bezpańskie koty często syczą lub prychają, przybierają groźną postawę, ale również mogą mieć skłonność do zaatakowania pazurami lub gryzienia. Niekiedy po prostu uciekają w bezpieczne miejsce, z którego nie należy ich na siłę wyciągać! To bardzo niebezpieczne.

Jeśli znajdziecie bezpańskiego psa, najlepszym krokiem będzie powiadomienie odpowiednich służb – możecie zgłosić taki przypadek Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami, straży miejskiej lub pobliskiemu schronisku. A jeśli nie ma takowych w okolicy, wówczas należy skontaktować się z policją lub urzędem gminy.

W przypadku zwierzęcia domowego, które ma na sobie obrożę, adresatkę lub breloczek lokalizacyjny, również należy zachować ostrożność. Zwierzak może być nieufny, dlatego nie próbujcie na siłę go przetransportować do schroniska, lepiej będzie zawiadomić odpowiednie służby.

Bezdomne zwierzęta – jak wyglądają statystyki?

Zgodnie z raportem rocznym Głównego Lekarza Weterynarii z wizytacji schronisk dla zwierząt w 2020 roku w schroniskach przebywało 92 242 psów oraz 32 507 kotów. W tym roku adoptowano 63 358 psów oraz 21 245 kotów ze schronisk.

Z kolei w 2021 roku w schronisku zarejestrowano 82 316 psów oraz 33 367 kotów, odsetek spadł o 11% (psy) i wzrósł o ok. 2% (koty). W 2021 adoptowano 53 961 psów oraz 20 237 kotów.

To oczywiście nie wszystkie bezdomne zwierzęta, które żyją w Polsce. Wiele z nich trafia również do domów tymczasowych, fundacji lub po prostu żyje na ulicach.

Znalazłem psa/kota – gdzie dzwonić?

Policja, straż gminna, straż miejska, schronisko – to służby, które są odpowiednio przeszkolone do reakcji w takich sytuacjach. Twoim obowiązkiem prawnym jest poinformować jeden z tych organów w ciągu 14 dni od znalezienia zwierzaka.

Jeśli zaś kojarzysz, że zwierzę jest poszukiwane przez właściciela, skontaktuj się z nim bezpośrednio i poinformuj, gdzie może się po niego zgłosić.

Ważne!
Po oddaniu zwierzęcia służbom, trafia ono do schroniska, ale nie zawsze do tego najbliższego. Warto więc dopytać, dokąd czworonóg zostanie przewieziony, na wypadek, gdyby właściciel odezwał się do Ciebie po interwencji służb.

Złapanie psiaka

Nie łap psa na siłę! To zagrożenie nie tylko dla Ciebie (pies może pogryźć), ale też dla zwierzaka – w emocjach może nie zauważyć jadącego samochodu. Ponadto jeśli widzisz uciekającego psa, nie goń go! To nie zatrzyma zwierzęcia, a sprawi, że oddali się jeszcze mocniej. Psy doskonale znają swoją okolicę. Wystarczy im zaledwie kilka spacerów, by rozpoznawać sąsiedztwo. Jeśli wystraszył się i zerwał ze smyczy właścicielowi, pozostawienie go w spokoju pomoże mu zostać w znajomym otoczeniu, przez co łatwiej odnajdzie drogę powrotną. Jeśli ucieknie za daleko, może to okazać się niemożliwe, zwłaszcza, jeśli był to psiak, który dopiero niedawno trafił do nowego domu.

Znalazłem zranione zwierzę – co zrobić?

W przypadku znalezienia zranionego zwierzęcia należy zgłosić ten fakt służbom, które zamierzacie poinformować, a te przyjadą na miejsce znalezienia zwierzaka z lekarzem weterynarii.

Możecie zadzwonić na całodobowy interwencyjny numer Straży Miejskiej – 986. Koszty transportu, pomocy lekarsko-weterynaryjnej oraz pobytu zwierzęcia w schronisku poniesie miasto.

Porzucenie zwierzęcia – konsekwencje

Polskie prawo traktuje porzucenie zwierzęcia jako jedno z przestępstw znęcania się nad zwierzętami. Zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 11:

Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności (…) Porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje.

Za naruszenie tego przepisu jest kara pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem od 3 miesięcy do 5 lat.

Porzucone psy w lesie – co robić?

Lato to okres, w którym dochodzi do największych liczby porzuceń zwierząt. Zwykle dzieje się to pod osłoną nocy, niekiedy nawet w drodze na wakacje, w miejscach ustronnych, aby nie było żadnych świadków i kamer.

Jeśli znajdziecie porzuconego psa, jesteście zobowiązani do reakcji, co reguluje Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku, Ustawa o rzeczach znalezionych z dnia 20 lutego 2015 roku oraz kodeks cywilny i kodeks wykroczeń:

Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.

Nie ma określonej konsekwencji prawnej za brak reakcji, niemniej w takiej sytuacji należy kierować się empatią oraz obowiązkiem moralnym.

Bezdomne koty – gdzie możesz zgłosić?

Jeśli macie informacje o tym, gdzie przebywają bezdomne koty, możecie zgłosić to Straży Miejskiej lub Schronisku w okolicy albo Fundacjom, które zajmują się wyłapywaniem kotów i dalszą opieką oraz poszukiwaniem nowych właścicieli.

Jeśli zwierzę jest zdrowe i oznakowane, warto zgłosić ten fakt na lokalnych grupach Facebookowych, być może ktoś szuka swojego pupila.

Mój pies/kot zaginął – co robić?

Jeśli zaginął Wasz pupil, musicie zachować spokój. Wiemy, że to trudne w tej okoliczności, ale natychmiastowa reakcja i działanie na chłodno, to najlepsze co możecie zrobić.

Sprawdźcie wszystkie schroniska i lecznice weterynaryjne w okolicy. Nie zaszkodzi również spojrzeć na lokalne grupy na Facebooku – być może ktoś znalazł Waszego zwierzaka i szuka właściciela.

Napiszcie własne ogłoszenie o poszukiwaniu zaginionego pupila, podajcie jego dokładny opis, kilka zdjęć oraz dodatkowe informacje, takie jak obróżka, chip lub inne charakterystyczne cechy.Jeśli pies lub kot były oznakowane, wówczas zwierzęta, które zaginęły można zgłaszać na stronie Centralnej Bazy Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie.

Namierzenie właściciela znalezionego psa lub kota

W ustaleniu właściciela pomoże Ci:

Obroża zwierzęcia

Jeśli jest przy niej adresówka, sprawa jest prosta. Inną podpowiedzią może być mały lokalizator notiOne (na zdjęciu poniżej). Choć nie znajdziesz na niej kontaktu do właściciela, możesz pomóc opiekunowi kociaka lub psiaka odnaleźć uciekiniera poprzez zainstalowanie darmowej aplikacji notiOne i założenie w niej konta. Dzięki niej osoba, do której przynależy czworonóg, zobaczy na swoim koncie w tej aplikacji, gdzie niedawno został odebrany sygnał z lokalizatora.

Pies z lokalizatorem notiOne przy obroży

Weterynarz

Sprawdzi, czy zwierze posiada czip, dzięki któremu będzie łatwiej ustalić, czyje to zwierzę.

Media społecznościowe

Ich siła jest ogromna. Dzięki lokalnym grupom i sieci znajomych znalazł się niejeden psiak i kociak. Opublikuj post wszędzie, gdzie uznasz to za stosowne, a ktoś z pewnością przekaże tę wiadomość dalej. Może ktoś rozpozna zwierzaka 🙂

Znalazłem psa dzięki Facebookowi i notiOne

Znalezione zwierzę a przygarnięcie pod swój dach

Choć przemawiają przez Ciebie wyłącznie dobre intencje, bądź ostrożny z decyzją o przygarnięciu psa lub kota pod swój dach. Zwierzak może stać się Twój tylko w sytuacji, gdy podjąłeś właściwe kroki, by odnaleźć jego właściciela, ale ten się nie znalazł – i to dopiero po upływie roku.

To ważne zwłaszcza w przypadku, gdy przybłęda okaże się zwierzęciem rasowym, wartym dużo pieniędzy. Wówczas możesz zostać oskarżony o przywłaszczenie lub kradzież, co wiąże się z karą grzywny lub nawet więzienia. Jednak jako znalazca takiego rasowego kota lub psa, możesz liczyć na znaleźne – sam pomyśl, co się bardziej opłaca 🙂

Sprawdź więcej praw i obowiązków znalazcy w tym wpisie.

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź