Inne porady

Znaleźne i inne przywileje po odnalezieniu cudzej zguby

9 września 2020
Znaleźne i nagrody dla znalazcy

Znalazłeś czyjś portfel, telefon lub torbę? Zrób wszystko co w Twojej mocy, by skontaktować się z ich właścicielem. Jeśli się to uda – możesz liczyć na znaleźne lub nawet nagrodę. Sprawdź, na co może liczyć osoba, która znalazła cudze mienie.

Znaleziony portfel, telefon czy klucze to duża odpowiedzialność. By nie zostać oskarżonym o kradzież lub przywłaszczenie mienia, konieczne są zdecydowane działania.

Znalazłem czyjś portfel/telefon/klucze – co zrobić?

  1. Jeśli w portfelu znajdują się dokumenty z danymi właściciela, spróbuj skontaktować się z tą osobą. Nawet jeśli udało Ci się namierzyć właściciela na Facebooku, pamiętaj o zachowaniu jak największej ostrożności. Przed umówieniem się na odbiór zguby spytaj o imiona rodziców i uzgodnij, czy przedmiot mógł zostać zgubiony przez tę osobę w miejscu, w którym go znalazłeś – na wszelki wypadek.
  2. Jeśli nie udało się odnaleźć właściciela online, prześlij znaleziony przedmiot pocztą.
  3. Kiedy nie sposób namierzyć właściciela, przekaż znaleziony przedmiot do Biura Rzeczy Znalezionych lub starosty. Jeśli przedmiotem jest broń, materiały wybuchowe i inne temu podobne rzeczy, przekaż sprawę policji.
  4. Rzeczy znalezione w cudzym pomieszczeniu (np. kawiarni, bibliotece, kinie) przekazujemy właścicielowi bądź obsłudze lokalu.

Na powiadomienie odpowiednich osób o odnalezieniu zguby lub podjęcia poszukiwań właściciela (także zwierzaka!) masz 2 tygodnie.

Odnalazłem właściciela, czy mogę liczyć na znaleźne?

Tak! Zgodnie z prawem możesz żądać 10% wartości rzeczy znalezionej. Takie życzenie należy przedstawić właścicielowi nie później niż w dzień odbioru przedmiotu.

Ponadto jeśli przechowywanie znalezionej rzeczy lub poszukiwania właściciela wiązały się z kosztami, zgodnie z art.9 ustawy o rzeczach znalezionych, możesz obciążyć właściciela wydaną przez Ciebie kwotą.

Znalazłem pieniądze, czy mogę je przywłaszczyć?

Powiedzenie „znalezione nie kradzione” sprawdza się w przypadku kwoty do 100zł. Jeśli znalazłeś więcej pieniędzy, jesteś zobowiązany je oddać. W przeciwnym razie grozi Tobie kara grzywny – jeśli mowa o przedmiocie o wartości do 500zł – lub nawet więzienia (do lat 3), gdy przedmiot wart jest więcej. Trudno ustalić właściciela gotówki? Zgłoś znalezisko staroście.

Uwaga! To samo tyczy się znalezionych zwierząt!

Może akurat przybłęda, którą wziąłeś pod swój dach, by się nią zaopiekować, to rasowy pies lub kot, warty sporo pieniędzy. Jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków, by odnaleźć jego właściciela, mimo najlepszych chęci, możesz zostać posądzony o przywłaszczenie lub kradzież.

Nagroda za znalezienie

Jeśli masz wyjątkowe szczęście i w Twoje ręce trafił zabytek bądź przedmiot należący do Skarbu Państwa, możesz liczyć na nagrodę. Mogą to być pieniądze (nawet 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia w kraju), ale może się okazać, że będziesz musiał zadowolić się dyplomem.

Kiedy znalezione staje się moją własnością?

Jeśli zrobiłeś co w Twojej mocy, by skontaktować się z właścicielem zguby, ale mimo to nie nawiązał on z Tobą kontaktu, przedmiot jest Twój po upływie:

  • roku od wezwania do odbioru

lub

  • po 2 latach od znalezienia przedmiotu.
Zgubione klucze z lokalizatorem notiOne

Jeśli znalazłeś klucze, portfel lub torbę z małym lokalizatorem notiOne (na zdjęciu powyżej), przed oddaniem jej do Biura Rzeczy Znalezionych/obsługi lokalu zainstaluj darmową aplikację notiOne (iOS / Android) i załóż w niej konto. Dzięki temu właściciel zobaczy, gdzie zostawił zgubę. Dzięki Tobie znajdzie przedmiot szybciej i bez stresu.

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź