Inne porady

Jak zabezpieczyć jacht lub łódź przed kradzieżą?

16 sierpnia 2023
Lokalizator do jachtu jako zabezpieczenie przed kradzieżą

Szczęśliwi ci, którzy posiadają własny jacht lub łódź! Zwłaszcza gdy zaczyna się sezon i zamiast planowania wakacji mogą po prostu wypłynąć na szerokie wody i relaksować się do woli. Wszystko, co dobre jednak kiedyś się kończy i dlatego trzeba pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć swój jacht lub łódź przed kradzieżą, zwłaszcza po sezonie letnim. Sprawdźcie nasze podpowiedzi!

Gdzie przechowywać jacht?

Zwykle właściciele jachtów lub łodzi korzystają z hangarów, portów czy przystani. Niektórzy nawet dzierżawią niewielką działkę, przy której mogą zacumować swój jacht. Najlepszym rozwiązaniem, które nie spędzi snu z powiek właścicielowi łódki, jest przechowanie jej właśnie w porcie czy na przystani, która jest strzeżona. Oczywiście nie jest to gwarancją pełnej ochrony cennego jachtu, ale stanowi jej solidną część. Mimo wszystko nie wolno zostawiać łodzi samopas nawet w takim miejscu, a także trzeba zadbać o jej dodatkowe zabezpieczenia.

Jak zabezpieczyć łódź na przystani?

Po sezonie, gdy łódź znajduje się na lądzie w hangarze lub na otwartej przestrzeni również należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Przede wszystkim trzeba zamknąć dokładnie wszystkie pomieszczenia oraz właściwie ją zacumować. Można również zadbać o to, by na łódź było trudno wejść.

Porty i przystanie są zwykle dobrze strzeżone, ogrodzone, a nawet wyposażone w systemy alarmowe i ze stałym nadzorem stróżów przez całą dobę.

Systemy alarmowe i monitoring odstraszają złodziei w portach

Cumowanie łodzi w porcie ze stróżem nie gwarantuje 100% ochrony. Warto zainwestować jeszcze w porządny system alarmowy i monitoring. Zwłaszcza, że przecież złodzieje nie muszą kraść całej łódki, mogą zabrać kilka cennych elementów wyposażenia.

Taki system alarmowy ma czujniki otwarcia wnętrza łódki, może być nawet bezprzewodowy i korzystać wyłącznie z akumulatora wewnętrznego. Systemy współpracują z telefonami, a właściciel łódki otrzymuje powiadomienia o niepożądanych zdarzeniach.

Kamery z kolei służą doskonale jako straszaki, czasem wystarczy montaż atrap, aby złodzieje przestali się interesować łódką.

Lokalizator do jachtu

W formie ochrony przed kradzieżą świetnie sprawdzi się lokalizator GPS, który możecie ukryć we wnętrzu łodzi. Urządzenia te są zwykle bardzo trudne do wykrycia, a skutecznie pozwalają namierzyć zguby i skradzione przedmioty. Nawet takie jak jacht!

Pamiętajcie, że lokalizator GPS może zostać zakłócony przez złodzieja specjalnym urządzeniem, dlatego warto dodatkowo zabezpieczyć się  mini lokalizatorem notiOne go! PLUS, który działa dzięki sieci aplikacji współpracujących.  Lokalizator Bluetooth,pomoże Wam znaleźć skradzioną łódź, gdy ta będzie przemieszczać się drogą w otoczeniu telefonów z aplikacjami współpracującymi. W momencie, kiedy na taki lokalizator natrafi telefon z aplikacją notiOne lub współpracującą, zbiera on sygnał lokalizatora i przesyła jego pozycję natychmiast na serwer, a serwer na mapę w telefonie właściciela mini lokalizatora notiOne go! PLUS. W ten sposób można prześledzić całą drogę transportu skradzionego pojazdu i z łatwością namierzyć sprawców.   

Ubezpieczenie jachtu na wypadek kradzieży

Przede wszystkim trzeba zadbać o ubezpieczenie jachtu. Pozwoli to zminimalizować całkowite pokrycie strat, jeśli zostanie skradziony lub będzie brał udział w kolizji albo ulegnie zniszczeniu przez czynniki zewnętrzne. Ubezpieczenie żeglarskie nie jest obowiązkowe, ale bez niego, lepiej na wodę nie wyruszać!

Można pokusić się, poza podstawowym ubezpieczeniem OC, o dokupienie Jacht Casco, które wyłącza odpowiedzialność sprawcy zdarzenia, a także pozwala pokryć koszty ewentualnych napraw, po uszkodzeniu cudzego jachtu i zniszczenia swojej łódki. Ponadto  ubezpieczenie przyda się, kiedy w trakcie postoju łodzi w porcie, powstaną szkody.

Jak przezimować jacht?

Najlepiej po sezonie opróżnić łódkę ze wszelkich cennych rzeczy, zwłaszcza ruchomych, które można łatwo ukraść. Ponadto należy pamiętać o opróżnieniu i wypłukaniu zbiorników wody i sanitarnych.

Grota, foka i resztę ożaglowania należy bardzo dobrze wysuszyć przed schowaniem na zimę i odpowiednio poskładać lub zwinąć na rolerze. Jeżeli jacht posiada miecz to zaleca się jego wyciągnięcie. Silnik z jachtu demontujemy i osobno składujemy w hangarze. Takielunek roztaklowujemy i chowamy do bakisty lub achterpiku, aby na wiosnę go nie szukać. Należy zwrócić szczególną uwagę  na konserwację sztagu, achtersztagu i fałów, gdyż są to liny pracujące na bardzo dużych naprężeniach. Bakisty i jaskółki w kokpicie zaleca się pozostawić otwarte, aby umożliwić cyrkulację powietrza. Warto również sprawdzić stan relingów oraz pasów balastowych, aby zapewnić bezpieczeństwo na kolejny sezon.

Zimujący jacht zabezpieczamy na kobyłkach, okrywamy plandeką, odpowiednio ją naprężając (jak namiot) i linki przewlekamy pod kadłubem.

Jak zabezpieczyć motorówkę przed kradzieżą?

Podstawą zabezpieczenia motorówki jest kłódka wodniacka, która jest wykonana z wysokiej jakości stali hartowanej, która jest odporna na korozję. Utrudnia to odwiązanie cumy i kradzież łodzi. Poza tym warto również wyposażyć ją w zamek do przyczep podłodziowych – mają one rozbudowane mechanizmy, które nie tak łatwo pokonać zwykłym wytrychem.

Świetnie sprawdzą się również zabezpieczenia silników zaburtowych, które często padają łupem złodziei. Pasują do każdego rodzaju silnika.

Szukając odpowiednich sposobów na zabezpieczenie łodzi przed kradzieżą, warto zainwestować w każdy z wyżej wymienionych rodzajów. Bardzo ważnym jest również dokupienie ubezpieczenia Jacht Casco, które przyda się w nieplanowanych sytuacjach i nie narazi właściciela na ogromne straty finansowe.

Zabezpieczenie kajaka przed kradzieżą

Jednym z skutecznych systemów zabezpieczenia kajaka przed kradzieżą jest specjalna linka, wykonana z odpornego na działanie piły lub wiertarki kabla. Za pomocą linki można przywiązać lub przymocować kajak do bagażnika dachowego, drzewa oraz wielu innych elementów. Całość zamykana jest na kłódkę.

Dobrym wsparciem zabezpieczenia antykradzieżowego do kajaka jest również lokalizator z zasilaniem bateryjnym, np.: notiOne GPS lub notiOne GPS PLUS, z pomocą którego będziecie mogli monitorować lokalizację swojego kajaka czy roweru wodnego. Bateria w lokalizatorze może pracować nawet do 6 miesięcy! A jeśli urządzenie pozostanie długo w bezruchu, wówczas wpadnie w tryb czuwania i w takiej konfiguracji może działać nawet do 5 lat, przy zgłaszaniu się raz na dobę.

Jak zabezpieczyć rower wodny przed kradzieżą?

Rower wodny po zakończeniu użytkowania można osłonić pokrowcem, który nie tylko ochroni go przed czynnikami atmosferycznymi, kurzem i brudem, ale również będzie zniechęcać złodzieja.

Tak osłonięty rower wodny najlepiej dodatkowo zabezpieczyć linką antykradzieżową, z pomocą której można przypiąć go do dowolnego elementu przy przystani oraz doposażyć w lokalizator notiOne GPS lub notiOne GPS PLUS, dzięki któremu zawsze będziecie mogli sprawdzić aktualną pozycję roweru na mapie w aplikacji.

Jeśli macie możliwość, po zakończeniu sezonu, przechowujcie swój rower wodny w garażu, po wcześniejszym umyciu i dokładnym wysuszeniu, to przedłuży jego żywotność.

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź