Inne porady

Wymiana zamków w drzwiach – wszystko co musisz wiedzieć

5 lipca 2022
wymiana zamków w drzwiach

W życiu zdarzają się takie sytuacje, że zamki w drzwiach muszą zostać wymienione. Może to być na skutek uszkodzenia, złamania klucza bezpośrednio w nim lub zagubienia odpowiedniej i jedynej pary kluczy. Bywa również tak, że montaż zamków będziemy przeprowadzać po raz pierwszy w nowych drzwiach. Jak się do tego zabrać? Jak wymienić stare zamki na nowe? Czego absolutnie nie robić? Przygotowaliśmy dla Was garść niezbędnych informacji, które ułatwią Wam to zadanie.

Zepsuty zamek w drzwiach – co robić?

Zamki w drzwiach służą nam każdego dnia, nawet kilkanaście razy w ciągu 24 godzin. Siłą rzeczy zużywają się, a także ulegają uszkodzeniom. Zepsuty zamek należy jak najszybciej wymienić lub naprawić, nie narażając siebie, bliskich oraz naszego mienia na niebezpieczeństwo.

Zamki mogą mieć usterki dwóch rodzajów – mechaniczne oraz eksploatacyjne. W pierwszym przypadku konieczne będzie zdjęcie zamka z drzwi oraz rozkręcenie go i sprawdzenie przyczyny wewnątrz. Czasem zdarza się, że wymiany wymaga drobny element, aby cała konstrukcja działała prawidłowo. Jednak, gdy usterka jest poważniejsza, należy wymienić zamek na nowy.

Usterka eksploatacyjna może być naprawiona przez zastosowanie odpowiedniego środka w sprayu, jak np.: WD-40. Jego użycie spowoduje usunięcie wilgoci i zabrudzeń wewnątrz mechanizmu, co usprawni jego działanie. A jeśli przyczyną jest korozja, to pomocne będą środki odrdzewiające. Natomiast jeśli ani jedno ani drugie nie pomoże, wówczas zamek powinien zostać wymieniony na nowy.

Chcąc wymienić samodzielnie zamek w drzwiach należy w pierwszej kolejności ustalić, jaki jest obecny model oraz jakie ma wymiary, a następnie dobrać odpowiedni zamiennik. Wybierając nowy zamek nie ma co oszczędzać na zakupie, w końcu to kwestia bezpieczeństwa!

Jak usunąć stary zamek z drzwi?

Mając już odpowiedni zamek do drzwi należy usunąć stary, pamiętając o tym by nie uszkodzić drzwi. Zwykle zamek w drzwiach składa się ze stalowej kasety z zamkniętym wewnątrz mechanizmem, a całość przytwierdzona jest to blachy czołowej, która umożliwia przymocowanie zamka do skrzydła drzwiowego. Jest on przymocowany za pomocą dwóch wkrętów.

Chcąc usunąć zamek należy w pierwszej kolejności zdemontować klamkę, której uchwyty są połączone stalowym trzpieniem przechodzącym przez zamek. W drzwiach zewnętrznych znajdują się również specjalne wkładki – cylindryczne elementy przechodzące przez zamek, do których pasują odpowiednie klucze. Trzeba je również usunąć, aby móc wyjąć zamek z drzwi. W tym celu odkręca się jedną śrubę, która znajduje się w blasze czołowej zamka, która utrzymuje wkładkę na miejscu.Należy mieć przygotowany klucz do wkładki, którym odpowiednio ustawi się zabierak, pozwalający ją wysunąć. Po wykręceniu wkrętów mocujących blachę czołową zamka do skrzydła, zamek da się swobodnie wysunąć.

Jak rozwiercić zamek w drzwiach?

Jeśli nie macie klucza do zamka, to potrzebna będzie Wam wiertarka z wiertłem do metalu. Przykłada się je w tych punktach, w których znajdują się zapadki (pod wejściem do klucza). Wiercąc należy robić to powoli i delikatnie dociskać wiertło, na długość, którą mają ząbki klucza. W ten sposób rozwiercicie zapadki.

Pamiętajcie jednak, że w tych modelach zamków do drzwi, w których zastosowano zabezpieczenie przed rozwiercaniem, nie uzyskacie żadnego rezultatu. Wtedy przyda Wam się pomoc pogotowia zamkowego.

Montaż nowego zamka do drzwi

Po zdemontowaniu zamka z drzwi można dokładniej sprawdzić, jaki model się w nich znajdował. A jeśli już macie kupiony nowy zamek, to pozostaje wykonać te same czynności, które opisaliśmy powyżej, ale w odwrotnej kolejności. Czyli – najpierw wkręcamy się w kastę oraz wkładkę, a następnie kontrolujemy prawidłową pracę zamka i domykanie drzwi. Kolejnym krokiem jest założenie wszystkich części klamki. Nie dokręcajcie zbyt mocno szyldów – za duży nacisk może ograniczyć prawidłowe działanie zamka!

Jakie narzędzia są potrzebne do wymiany zamka?

Zanim rozpoczniecie proces wymiany zamka w drzwiach, przygotuj sobie odpowiednie narzędzia. Potrzebne będą:

  • Wkrętarka – pomoże wymienić wkładkę i zamek w drzwiach.
  • Niezbędnik do mierzenia i oznaczania pomiarów – dzięki niemu zmierzysz długość wkładki i kupisz odpowiedni zamek.
  • Śrubokręty, klucze nasadowe, ampulowe i imbusowe.
  • Wiertarka, jeśli nie macie klucza do zamka, a sam zamek da się w ten sposób zdemontować.

Przygotujcie sobie również młotek, dłuto do drewna oraz piłkę do metalu i pistolet do masy silikonowej. Mogą się przydać zarówno w naprawie, jak i wymianie starego zamka na nowy.

Złamany klucz w zamku – co robić?

Złamany klucz w zamku można spróbować wyjąć samodzielnie, zanim wezwiecie ślusarza. W tym celu należy sprawdzić, czy zamek jest otwarty czy zamknięty. W przypadku sytuacji „pomiędzy” należy tak ustawić cylinder zamka, aby się znalazł w jednym z tych położeń. Trzeba to zrobić z pomocą śrubokręta lub nożyczek i obrócić cylinder rak, aby zamek zaskoczył do pozycji otwartej lub zamkniętej, inaczej nie da się wyjąć złamanego klucza z drzwi.

Zanim podejmiecie próbę wyjęcia złamanego klucza, warto spryskać zamek specjalnym smarem, który zmniejszy tarcie wewnątrz wkładki, a to ułatwi cały proces.

Jeśli z zamka wystaje niewielka część klucza, możecie użyć stożkowego zacisku z dzióbkiem, aby go wyjąć. Dobre smarowanie zamka powinno pomóc uwolnić klucz za pomocą dłuta i kleszczy.

A jeśli te sposoby nie pomogą, można skorzystać z silnego magnesu, który pomoże wyjąć złamany klucz lub użyć specjalistycznego ślusarskiego zestawu, który można kupić w internecie. Jednak pamiętajcie, że samodzielne próby wyciągania złamanego klucza mogą zepsuć zamek i niezbędna będzie jego wymiana!

Jak otworzyć drzwi bez klucza?

W życiu zdarzają się różne sytuacje, w wyniku których może dojść do zagubienia klucza. Bywa również i tak, że dopiero pod domem uświadamiamy sobie jego brak. Co zrobić, kiedy nie mamy klucza, a chcemy dostać się do środka?

Najlepiej skorzystać z pomocy Pogotowia zamkowego, które działa w większości polskich miast. Fachowcy z Pogotowia zamkowego są odpowiednio przygotowani do takich sytuacji i mają doświadczenie oraz odpowiedni sprzęt, który pozwoli im otworzyć drzwi bez klucza, zarówno do domu, jak i do samochodu.

Pamiętajcie, żeby nie manipulować samodzielnie narzędziami przy zamku, ponieważ można go trwale uszkodzić, a wtedy wymiana na nowy będzie niezbędna! Ponadto – nowoczesne zamki antywłamaniowe nie pozwolą amatorom na łatwe rozpracowanie.

Dorabianie klucza – co musisz wiedzieć?

Najlepiej jest zapobiegać sytuacjom, w których utracony klucz jest tylko jeden i po jego zagubieniu jedyną opcją jest wymiana zamka na nowy. W tym celu należy dorobić zapasową parę kluczy. Można to zrobić w specjalistycznych punktach, po oddaniu oryginalnego klucza. Wówczas klucz jest kopiowany i wycinany z surowego materiału, a następnie obrabiany ręcznie na wzór oryginału.

Klucze, które posiadają karty kodowe można dorobić wyłącznie u producenta lub w autoryzowanych punktach. Oznacza to, że nie dorobi ich nikt, kto nie ma zgody właściciela.

Klucze często się gubią w wyniku różnych sytuacji. Nie chcąc doprowadzić do tego, by konieczna była wymiana zamka na nowy przez ich zagubienie, warto mieć zapasową parę lub lokalizator notiOne, który umożliwi ich znalezienie. Możecie go przyczepić do swoich kluczy, dzięki czemu zawsze będziecie mogli sprawdzić ich lokalizację w swoim telefonie!

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź