Inne porady

Zgubiony telefon – Co robić?

23 grudnia 2020
Znajdź telefon z notiOne

Telefon komórkowy to obecnie jeden z najbardziej osobistych przedmiotów jakie posiadasz. Jego utrata wiąże się z wieloma kłopotliwymi konsekwencjami. Przechowujesz w nim nie tylko ważne kontakty, ale również prywatne zdjęcia, wiadomości, dokumenty, oraz dostępy do kont w aplikacjach.

Co zrobić, by zgubiony telefon nie stał się przyczyną poważniejszych problemów? Przedstawiamy 10 kroków, o których w takiej sytuacji warto pamiętać.

Zadzwoń

Zadzwoń na swój numer z innego telefonu i sprawdź, czy Twój telefon nadal jest włączony. Jeśli tak, wyślij do uczciwego znalazcy wiadomość z prośbą o kontakt. Dodatkowo już teraz możesz w ustawieniach telefonu podać kontakt z Tobą – wówczas na ekranie blokady wyświetla się podany przez Ciebie adres email.

Gdzie ostatnio był Twój telefon?

Przypomnij sobie, gdzie po raz ostatni używałeś telefonu. Skontaktuj się z ostatnio odwiedzanymi miejscami: sklepem, restauracją, taksówką. Może osoby tam pracujące znalazły zgubę?

Biuro Rzeczy Znalezionych

Jeżeli korzystasz z komunikacji miejskiej, sprawdź Biuro Rzeczy Znalezionych MPK– to właśnie tam trafiają rzeczy odnalezione przez kierowców i motorniczych w pojazdach.

Aplikacje śledzące

Spróbuj odnaleźć swój telefon poprzez jedną z licznych aplikacji do tego przeznaczonych. Wymagają one jednak włączonego GPS a także transferu danych, by mogły spełnić swoje zadanie.

Prewencja: blokada karty SIM

Zablokuj u operatora kartę SIM. Pozwoli Ci to uniknąć nabicia wysokich rachunków. Jednocześnie możesz poprosić o wydanie duplikatu, byś mógł nadal używać tego samego numeru telefonu.

Zmień hasła

Zmień hasła dostępu do wszystkich aplikacji, które miałeś zainstalowane na swoim telefonie. Dotyczy to przede wszystkim e-maila, portali społecznościowych, komunikatorów.

Zabezpiecz płatności mobilne

Poinformuj o zdarzeniu swój bank, jeśli za pośrednictwem telefonu miałeś dostęp do usług bankowych. Zablokuj możliwość ewentualnego wycieku danych karty płatniczej.

Ogłoszenia o zgubionym telefonie

Umieść ogłoszenia na lokalnych grupach w portalach społecznościowych. Wiele osób właśnie w takich miejscach uzyskuje szybką i skuteczną pomoc.

Sprawdź komisy

Odwiedź okoliczne komisy i lombardy, obserwuj też lokalne portale sprzedażowe. To właśnie tam zostają najczęściej oddane znalezione lub skradzione urządzenia.

Poinformuj policję

Zgłoś zaginięcie lub kradzież na Policję. Będzie Ci do tego niezbędny nr IMEI – indywidualny numer identyfikacyjny, który znajdziesz na pudełku lub dowodzie zakupu. Wbrew pozorom warto to zrobić – tą drogą odnajduje się aż co czwarty skradziony lub zgubiony telefon!

Promyk nadziei

A na koniec małe pocieszenie: większość telefonów znajduje się już po chwili, w zakamarkach torebki, w kieszeni, pod siedzeniem samochodu. Tu z pomocą może przyjść lokalizator notiOne (na zdjęciu u góry). Jeśli posiadasz taki lokalizator, wystarczy go nacisnąć, a Twój zgubiony telefon odezwie się nawet, gdy będzie wyciszony (przy włączonym Bluetooth w telefonie). Zaoszczędzisz tym sposobem sporo czasu i nerwów! Kup ten mały lokalizator 20% taniej, o tutaj.

Możesz także zadziałać zawczasu i udostępnić lokalizację Twojego telefonu zaufanej osobie w darmowej aplikacji. Gdy zdarzy Ci się zgubić telefon, poproś bliskiego o sprawdzenie jego położenia. Zainstalujcie już teraz, to nic nie kosztuje!

Aplikacja iOS
Aplikacja Android

Może ci się spodobać również

4 komentarze

 • Awatar użytkownika Darsal
  Odpowiedz Darsal 16 maja 2019 na 11:20

  Telefon się odezwie, to prawda… Ale pod jednym warunkiem, że ma włączony bluetooth.

 • Awatar użytkownika Krist56
  Odpowiedz Krist56 16 maja 2019 na 17:25

  Mam ten lokalizator od kilku miesięcy. Od czasu do czasu funkcja wyszukiwania telefonu jest OK, częściej jednak nie działa.
  Uważam że obudowa noti jest za twarda i nie wyczuwa się momentu uruchomienia wyszukiwacza. W drugą stronę wszystko działa poprawnie.

  • Awatar użytkownika notiOne
   Odpowiedz notiOne 17 maja 2019 na 15:33

   Dziękujemy za komentarz 🙂 Pracujemy nad tym, by usprawnić przycisk lokalizatora. Śledź nas na Facebooku, by być na bieżąco w tym temacie. Zapraszamy także na naszą grupę Zguboznalazców: https://www.facebook.com/groups/ZguboZnalazcy/ tam są wszystkie nowości 😉

 • Awatar użytkownika MaxElektro.pl
  Odpowiedz MaxElektro.pl 2 kwietnia 2020 na 12:34

  Posiadając telefon komórkowy musimy pamiętać o zasadach bezpiecznego użytkowania. Moim zdaniem warto też skorzystać z ubezpieczenia telefonu. Pozdrawiam serdecznie.

 • Zostaw Odpowiedź