Inne porady

Bezpieczne przewożenie psa w samochodzie – jak to zrobić?

16 marca 2022
bezpieczny pies w samochodzie

Odpowiednie zabezpieczenie naszego pupila na czas jady samochodem, to gwarancja jego bezpieczeństwa oraz poczucie spokoju. Nie każdy pies lubi podróżować samochodem, a i nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę z tego, jak może to zmienić. Wystarczy zapewnić swojemu zwierzaki bezpieczną przestrzeń oraz zadbać o jego komfort. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Jak przyzwyczaić psa do podróży samochodem?

Niestety nie każdy pies od razu polubi jazdę samochodem. Niektóre zwierzęta potrzebują więcej czasu na oswojenie się z nowymi rzeczami oraz sytuacjami. A jazda samochodem zalicza się do jednych z najbardziej stresujących przeżyć w życiu zwierzaka. Chcąc zadbać o to, by przebiegała bez problemów, warto zacząć oswajanie psa jak najszybciej.

Naukę jazdy samochodem warto rozpocząć już od szczenięcych lat. Jednak nie każdy właściciel psa ma go od małego szczeniaczka. W przypadku dorosłych psów, zasada jest ta sama – należy rozpocząć oswajanie z jazdą autem, jak najszybciej to możliwe. Zwłaszcza, zanim będziemy chcieli psa gdzieś faktycznie ze sobą zabrać.

Jak to zrobić? Zanim piesek wsiądzie do pojazdu, powinien być oswojony z wybranym środkiem transportu, w którym będzie przewożony oraz z zapachem pojazdu. Psa należy nagrodzić za każdą sytuację styczności z powyższymi, aby zbudować pozytywne skojarzenia. Absolutnie nie wolno za szybko zmuszać zwierzaka do wejścia do auta, ponieważ może go to zniechęcić.

Pierwsza podróż z psem

Jeśli proces adaptacji psa z samochodem oraz środkiem transportu, w którym będzie przewożony, zakończył się pozytywnie i nadszedł już czas na pierwszą wspólną podróż, to warto pamiętać o tym, aby na jej czas zabrać ulubiony kocyk lub zabawkę zwierzaka. Takie akcenty będą miłym skojarzeniem dla psa, a także umilą mu czas.

Pierwsza podróż nie powinna trwać zbyt długo. Znacznie lepiej jest przyzwyczajać zwierzę do jazdy samochodem stopniowo. Najlepiej by przejażdżka autem zakończyła się w miejscu, które pies zna i lubi, pozwoli mu to poczuć się pewniej.

Pierwszą podróżą nie powinna być również wycieczka do weterynarza, ponieważ jazda samochodem będzie się kojarzyła zwierzakowi z tą nieprzyjemną sytuacją.

W trakcie jazdy autem nie zaleca się słuchania głośnej i dynamicznej muzyki, która może podrażniać wyczulony słuch pieska. Dodatkowo warto zrezygnować z wszelkich zapachów samochodowych, których nieprzyjemna woń może powodować mdłości.

Pamiętajcie, że niektóre psy szybciej akceptują jazdę samochodem, a inne potrzebują na to więcej czasu. Dlatego absolutnie nie wolno denerwować się na psa, a być spokojnym, cierpliwym i łagodnym. To nieznana sytuacja dla zwierzęcia, a przecież sami dobrze wiecie, że stres w nieznanej sytuacji i obcym środowisku jest normalną reakcją, prawda?

Jeśli macie możliwość zabrania ze sobą w pierwszą podróż również pasażera, którego pies lubi, to warto to zrobić – dodatkowe towarzystwo z pewnością umili czas zwierzakowi, a do tego podziała uspokajająco.

Czy pies może mieć chorobę lokomocyjną?

Oczywiście – to przypadłość, która dotyka zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Jej objawy są bardzo podobne, mogą występować nudności, trudności z oddychaniem oraz ogólny niepokój. Zwierzę może również nadmiernie ziewać oraz się ślinić, a nawet mieć odruch wymiotny.

Ważnym jest, by nie podawać zwierzakowi jedzenia przed podróżą samochodem.Tak na wszelki wypadek.

Chorobę lokomocyjną mogą wywoływać zarówno strach przed bodźcami i dźwiękami, które są intensywniejsze w trakcie jazdy oraz sam ruch samochodu. Zwłaszcza zbyt ostra jazda, gwałtowne hamowanie, czy nierówna powierzchnia.

Przyzwyczajanie psa od szczenięcych lat może zniwelować objawy choroby lokomocyjnej w późniejszych latach, ale czasem stres może być tak silny, że nie ustąpią. W takiej sytuacji można zasięgnąć porady weterynarza i skorzystać z łagodnych leków uspokajających zwierzę. Nie wolno podawać psu leków dobranych samodzielnie, ponieważ można mu tym zaszkodzić!

Pamiętajcie, żeby w trakcie podróży jazda przebiegała płynnie. Kierowca powinien unikać gwałtownych ruchów, a także zrezygnować ze słuchania głośnej muzyki i intensywnych zapachów w aucie. Ważna jest również odpowiednia temperatura w kabinie oraz dopływ świeżego powietrza. Nie trzeba, a nawet nie powinno się, otwierać okien na oścież, ponieważ wystraszony pies może chcieć uciec.

Przewóz psa w samochodzie – przepisy

W polskim prawie nie ma wyszczególnionych zasad oraz wymogów przewozu psa w samochodzie. Jednakże artykuł 60 punkt 1 kodeksu drogowego informuje o zakazie korzystania przez kierowcę z jakiegokolwiek pojazdu, w sposób powodujący zagrożenie dla osób znajdujących się w pojeździe oraz poza nim.

Artykuł 1 ustęp 2 z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt wyjaśnia, że w kwestiach nieuregulowanych w ustawie, względem zwierząt stosuje się przepisy dotyczące rzeczy a więc określające przewóz ładunku. Ten nie może utrudniać prowadzenia pojazdu, ani ograniczać kierującemu widoczności drogi oraz musi być zabezpieczony przed zmianą położenia.

Każdy kto się nie zastosuje do powyższych zasad, a przewozi psa w aucie, może otrzymać grzywnę w wysokości od 20 do 500 zł.

Kolejnym istotnym artykułem, jest art. 6 ustęp 2 ustawy o ochronie zwierząt, według którego przewożenie zwierzęcia w złych warunkach, które narażają je na stres oraz niepotrzebne cierpienie, stanowi przestępstwo karane (wg art. 35 ust 1) grzywną, ograniczeniem wolności, a także pozbawienie wolności do 2 lat.

Przewożenie psa w samochodzie powinno zatem być bezpieczne i nienarażające zwierzę na stres i cierpienie. Właściciel psa powinien być odpowiedzialny i zachować zdrowy rozsądek przy przewożeniu psa samochodem, aby również nie stwarzać zagrożenia dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Niewłaściwie zabezpieczony zwierzak może doprowadzić do wypadku!

Jak bezpiecznie przewozić psa?

W bezpiecznym przewożeniu psa samochodem pomóc mogą odpowiednie akcesoria, które tworzą bezpieczną przestrzeń dla zwierzęcia, może to być transporter, klatka, a nawet maty ochronne, które zapewnią pupilowi komfort. O niezbędnych akcesoriach przeczytacie więcej poniżej.

Ważnym jest by przy wyborze akcesoriów dla psa dobrać te, które są odpowiednie zarówno dla rozmiaru naszego pupila oraz samochodu. Mały piesek nie potrzebuje tyle przestrzeni, co ogromny dog niemiecki, ale niezależnie od rasy, potrzebuje komfortu i bezpieczeństwa.

Podkreślamy, że przy przewożeniu psa samochodem należy również pamiętać o przepływie świeżego powietrza, zapewnieniu mu wody, a także nie narażaniu na dodatkowy stres, potęgowany przez głośną muzykę, gwałtowną jazdę i intensywne zapachy. Pies nie powinien być również karmiony na krótko przed podróżą, aby zredukować ryzyko występowania mdłości czy wymiotów.

W trakcie długiej podróży ważne jest również to, by zapewnić psu możliwość załatwienia swoich potrzeb, a więc trzeba zaplanować miejsca postojowe z możliwością wyprowadzenia psa na trawę lub inny obszar pozbawiony natężonego ruchu samochodowego.

Przydatne akcesoria samochodowe

Do bezpiecznego przewożenia psa w samochodzie przydatne będą odpowiednie akcesoria, które należy dobrać względem wielkości czworonoga, jego wymagań oraz specyfiki danej rasy, a także wielkości samochodu, w którym będzie podróżować.

Należy również rozważyć miejsce przewozu psa, czy to będzie bagażnik czy tylna kanapa, a także wziąć pod uwagę jakość produktów oraz komfort zwierzaka i jego bezpieczeństwo.

  • Klatka dla psa – to rozwiązanie dla dużych psów, które potrzebują mieć większą przestrzeń. Klatkę zwykle przewozi się w bagażniku, ale nie należy zapominać o dostępie do świeżego powietrza. Bagażnik nie może być więc odcięty od reszty samochodu. Klatka sprawdzi się w sedanach oraz hatchbackach. Mniejsze klatki, dla mniejszych piesków, można umieścić też na tylnym siedzeniu, a także przypiąć ją pasami, aby nie mogła się przemieścić w trakcie jazdy, a co najgorsze – spaść z kanapy. Na rynku dostępne są klatki metalowe, składane, a nawet takie, które można na stałe zamontować w bagażniku. Ważne by na czas przewozu psa klatka była wyściełana kocem lub matą.
  • Transporter lub torba transportowa – to najczęściej wybierane rozwiązanie przez właścicieli małych psów, które potrzebują mniejszych akcesoriów do przewozu. W takim środku transportu zwierzak ma mniejszą możliwość poruszania się, ale komfort jest zapewniony. Możecie wybrać transporter materiałowy lub plastikowy i postawić go na tylnym siedzeniu oraz przypiąć pasami.
  • Szelki i pasy samochodowe – to rosnący w popularność sposób przewozu psa. Pies ma na sobie szelki lub uprzęż oraz krótką smycz, którą wpina się do gniazda pasów samochodowych. Dzięki temu nie przemieszcza się, ale ma zapewniony komfort. Szelki oraz pasy dobiera się względem wielkości psa oraz jego wagi.
  • Mata samochodowa – to rozwiązanie, które uniemożliwia przedostanie się czworonoga do przedniej części auta, a także chroni przed upadkiem pomiędzy kanapy. Mata doskonale współgra z szelkami i pasami samochodowymi, jeśli zamierzacie przewozić swojego psa na tylnej kanapie w aucie. Na rynku są również takie maty, które można zamontować w bagażniku.
  • Fotelik dla psa – stworzony z myślą o małych pieskach, działa na podobnej zasadzie jak foteliki dziecięce. Zwierzaka zapina się pasami w małym foteliki, co uniemożliwia mu swobodne wydostanie się, a także zapewnia bezpieczeństwo.
  • Kratka do auta – montuje się ją pomiędzy bagażnikiem a siedzeniami z tyłu, ogranicza możliwość przedostania się psa do przedniej części auta, ale nie odcina go od kabiny. Pies ma zapewniony dostęp świeżego powietrza, a także komfortową przestrzeń na czas przewozu.

Skutki niewłaściwego przewożenia psa

Każde zwierzę ma prawo do zachowania się w sposób nieprzewidziany, zwłaszcza w trakcie podróży samochodem. Pies, tak jak człowiek, odczuwa i reaguje w różny sposób. Nieodpowiednie przewożenie pupila może doprowadzić do ograniczenie widoczności kierującemu, a nawet utrudnić prowadzenie pojazdu, a to może doprowadzić do wypadku.

Pies, który nie jest zapięty pasami lub zabezpieczony w odpowiednim środku transportu, jest narażony tak, jak człowiek na konsekwencje wypadku, które mogą doprowadzić do poważnych obrażeń wewnętrznych, zewnętrznych, a nawet spowodować śmierć.

Niezapięty pies, którego waga wynosi 10 kg, w momencie wypadku zmieni się w pocisk o wadze 400 kg, tym samym stanowiąc śmiertelne zagrożenie dla wszystkich osób, które znajdują się w pojeździe.

Ponadto – niezabezpieczony pies nie powinien mieć otwartego okna na oścież, ponieważ może uciec wprost pod pędzący pojazd. A nawet jeśli wystawia pysk za okno, a Wy odpowiednio zadbaliście o jego zabezpieczenie, to wiedzcie, że może się przeziębić lub zostać uderzony przedmiotami, które mijamy na trasie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W podróż z psem, niezależnie czy przebiega w samochodzie, czy w publicznych środkach transportu, warto zabrać ze sobą lokalizator. To urządzenie, które przyda się na wypadek gdy zestresowane zwierzę zerwie się ze smyczy i ucieknie. Taki lokalizator znajdziecie w ofercie notiOne, jego niewielki rozmiar pozwala na swobodne przyczepienie go psu do smyczy lub szelek.

Ponadto na czas podróży zabierzcie ze sobą turystyczne miseczki, do których wlejecie świeżą wodę z butelki oraz kocyk lub legowisko i ulubioną zabawkę, które uatrakcyjnią zwierzakowi czas podróży. Dobrym pomysłem jest również montaż osłonek na szyby w aucie, które będą działały uspokajająco na zwierzaka.

Przewóz psa w samochodzie to wciąż dla Was wyzwanie? Pamiętajcie, by oswajać swojego zwierzaka stopniowo z pojazdem, nagradzać go za każdą interakcję z nim, aby zbudować pozytywne skojarzenia oraz zapewnić odpowiedni komfort i bezpieczeństwo. 

Pies, tak jak człowiek, odczuwa stres, ma chorobę lokomocyjną, a nawet może po prostu czegoś nie lubić, dlatego ważne jest to by nie zmuszać go na siłę do podróżowania samochodem. 

Stosując się do naszych wskazówek i zapewniając mu odpowiednie warunki na czas podróży oraz dbając o jego bezpieczny przewóz na pewno przemierzycie mnóstwo kilometrów na wspólnych trasach samochodem!

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź