Inne porady

Bezpieczeństwo w ferie — co zrobić by dziecko było bezpieczne podczas zimowej przerwy?

1 lutego 2023
bezpieczne dziecko podczas zabawy w ferie

Bezpieczne ferie zimowe to udane ferie! Przygotujcie odpowiednio swoje dziecko do wyjazdu, aby przywiozło wyłącznie same dobre wspomnienia. A jeśli wyjeżdżacie razem, to przeczytajcie kilka naszych wskazówek, jak bezpiecznie podróżować w czasie przerwy zimowej.

Zasady bezpiecznych ferii — o czym pamiętać?

Niezależnie od tego, czy wybieracie się wspólnie z dzieckiem na ferie zimowe lub wysyłacie je na zorganizowany wyjazd z opiekunami albo półkolonie, musicie pamiętać o bezpieczeństwie i nauczyć je, jak powinno o nie dbać. Przedstawcie swojemu dziecku najważniejsze zasady, które mu w tym pomogą:

 • W pierwszej kolejności należy zadbać o własne bezpieczeństwo.
 • Chcąc wezwać pomoc należy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub na Straż Pożarną 998.
 • Zawsze trzeba informować rodziców lub opiekunów o tym, dokąd się wybiera i kiedy zamierza wrócić z danego miejsca.
 • Należy zawsze uważnie słuchać poleceń swoich opiekunów lub innych rodziców.
 • Nie wolno oddalać się od grupy w trakcie wycieczki.
 • Należy pamiętać o noszeniu odblasków na wierzchnich elementach ubrania.
 • Idąc w pobliżu drogi, trzeba zachować ostrożność i nie wolno przebiegać przez ulicę. W okresie zimowym droga hamowania samochodu jest znacznie dłuższa, a widoczność ograniczona, co powoduje, że kierowca nie zawsze zdąży odpowiednio zareagować!
 • Nie wolno rzucać śnieżkami w ludzi, zwierzęta i samochody! Może to doprowadzić do zagrożenia życia i zdrowia!
 • Nie powinno się ślizgać po chodnikach i przejściach dla pieszych, bo można wyślizgać mocniej nawierzchnię, co utrudni innym poruszanie się, a nawet może doprowadzić do wypadku!
 • Nie wolno zrywać lub strącać wiszących sopli ani bawić się w miejscach, w których się znajdują!

Pamiętajcie również o tym, by przedstawić opiekunom wyjazdu wszystkie najważniejsze informacje na temat dziecka, m.in. listę przyjmowanych leków i dane kontaktowe do obu rodziców. Wy także powinniście mieć dane dotyczące opiekunów wyjazdu, adres i nazwę placówki wypoczynkowej wraz z informacjami kontaktowymi.

Warto również ustalić stałą godzinę lub porę dnia, w której Wasze dziecko będzie się z Wami kontaktować albo Wy z nim. Oczywiście pamiętajcie, by nie panikować bez potrzeby, jeśli dziecko za pierwszym razem nie odbierze od Was telefonu. W tym przypadku dobrze sprawdzi się również wyposażenie dziecka w mini lokalizator notiOne go! PLUS, który umożliwi Wam podglądanie jego bieżącej lokalizacji w swoim smartfonie.

Bezpieczna zima — podstawy bezpieczeństwa

Gdy dziecko jedzie na ferie zimowe w góry, trzeba z nim również porozmawiać o dodatkowych zasadach bezpieczeństwa:

Należy omijać zamarznięte jeziora, rzeki i stawy. Można korzystać wyłącznie z przygotowanych lodowisk. W sytuacji zauważenia innej osoby na zamarzniętej tafli należy odradzić jej ten pomysł. 

Zamarznięte jezioro — jak zadbać o bezpieczeństwo?

Nie wolno trzymać rąk w kieszeniach, gdy już znajdzie się na zamarzniętym jeziorze, rzece lub stawie. Może to utrudnić próbę ratowania, w sytuacji, w której tafla lodowa się załamie!

Jeśli już dojdzie do sytuacji, w której dziecko będzie na zamarzniętej tafli i usłyszy trzeszczenie lodu, powinno jak najszybciej zawrócić w kierunku brzegu i ostrzec innych o niebezpieczeństwie.

Gdy lód zacznie pękać, należy zminimalizować nacisk i poruszać się w kierunku brzegu w pozycji leżącej.

Nie należy przebywać w ustronnych miejscach, ponieważ gdy dziecko będzie potrzebować pomocy, może go nikt nie usłyszeć.

Jak ubrać dziecko na ferie w górach?

Wybierając się na ferie zimowe w góry trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu swojej pociechy, zwłaszcza że w tym czasie panują trudne warunki atmosferyczne. Zaopatrzcie ją w termos, ciepłą i termoaktywną odzież, specjalne buty trekkingowe oraz akcesoria zimowe, takie jak okulary, komin i rękawice oraz szal.

Zapakujcie dziecku również dodatkową parę odzieży zimowej, gdyż w trakcie zabawy na śniegu ubranie może łatwo przemoknąć, a długie noszenie mokrych rzeczy w niskich temperaturach może doprowadzić do przeziębienia!

Ferie zimowe w domu — zasady bezpieczeństwa

Jeśli nigdzie nie wyjeżdżacie ze swoim dzieckiem, nie martwcie się! W domu również można spędzić ciekawie czas w trakcie ferii zimowych. Możecie przetestować nowe aktywności, wspólnie nadrobić zaległości czytelnicze lub filmowe, a nawet zwiedzić najbliższą okolicę.

Warto również przypomnieć dziecku mu o kilku zasadach bezpieczeństwa w czasie samodzielnych wypraw na sanki w okolicy:

 1. Do zjazdów na sankach powinno się wybierać tylko bezpieczne miejsca, z dala od ruchu ulicznego, skrzyżowań, czy innych ciągów komunikacyjnych.
 2. Zanim zjedzie się z górki na sankach, powinno się obejrzeć trasę, czy nie znajdują się na niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, potłuczone szkło, gałęzie drzew, itp.
 3. Sprawdźcie stan sanek swojego dziecka, czy nie są uszkodzone, zardzewiałe lub połamane. W innym przypadku dziecko może sobie zrobić krzywdę w trakcie zjazdu!
 4. Nie wolno organizować kuligów samodzielnie lub w grupie dzieci. Można to zrobić wyłącznie pod nadzorem dorosłych.
 5. Nie wolno przyczepiać sanek do samochodu! To może skończyć się tragicznie!
 6. W czasie zabaw na śniegu należy pilnować swoich wartościowych rzeczy: portfela, kluczy do domu, czy telefonu. Całe szczęście pomocny może okazać się notiOne go! PLUS.

Wyjazd na ferie z dzieckiem — jak bezpiecznie podróżować?

Wyjeżdżając wspólnie z dzieckiem na ferie zimowe powinniście pomyśleć o:

 • Przygotowaniu samochodu do wspólnego wyjazdu – najlepiej wykonać przegląd w warsztacie mechanicznym, aby upewnić się, że auto jest w pełni sprawne. Należy również zabrać ze sobą akcesoria do odśnieżania, zapas płynów eksploatacyjnych, preparaty rozmrażające, apteczkę oraz obowiązkowe dla danego kraju wyposażenie, jeśli wyjeżdżacie za granicę.
 • Wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia – to dobry pomysł zarówno na wyjazd krajowy i zagraniczny. Dodatkowa polisa będzie chronić Wasze zdrowie, mienie oraz zabezpieczy Was przed innymi nieprzyjemnymi sytuacjami.
 • Zabezpieczeniu bagaży – możecie to zrobić, pakując do nich lokalizator notiOne, który pozwoli Wam je odnaleźć, gdy się zagubią, np.: na lotnisku.
 • Zaplanowaniu trasy wyjazdu – jeśli jedziecie samochodem, nie zapomnijcie o uwzględnieniu przerw w trasie na odpoczynek, toaletę lub posiłek.
 • Zabraniu niezbędnych leków – zwłaszcza jeśli Wasze dziecko ma chorobę lokomocyjną, nie zapomnijcie zapewnić mu komfortowych warunków podróży.
 • Wybraniu odpowiedniego miejsca wypoczynkowego – wybierzcie sprawdzony ośrodek, który znajduje się blisko najważniejszych atrakcji. Sprawdźcie opinie innych odwiedzających, a także zweryfikujcie wcześniej wszystkie udogodnienia, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź