Inne porady

Podróż z psem pociągiem – wszystko co musisz wiedzieć

18 sierpnia 2021

Nie wiesz, jak wygląda przewóz psa w pociągu? Jak kupić bilet dla czworonoga? A może zastanawiasz się jak wygląda podróż z psem pociągiem? Z naszego tekstu dowiesz się: 

  • jak przyzwyczaić psa do podróży pociągiem, 
  • ile kosztuje bilet,
  • jakie są warunki przewozu pupila.

Przed podróżą z psem sprawdź regulamin przewoźnika

Planując wyjazd ze swoim pupilem musisz sprawdzić regulamin przewoźnika, którym dojedziecie do miejsca docelowego. W zależności od spółki oferującej przejazd będzie  miał różne wymagania, do których należy się stosować w czasie wspólnej podróży z psem. Niektórzy pozwalają na bezpłatny przewóz psa, inni zaś zastrzegają sobie prawo do wyłączenia z podróży osób z psem, gdy na pokładzie pojawi się pasażer z alergią na psią sierść.Warto więc przed wycieczką zapoznać się z regulaminem!

Podróż z psem pociągiem to najwygodniejsza z opcji, gdy nie dysponujemy własnym samochodem. Ten rodzaj transportu nie tylko nie zabrania podróży z pupilem, gdy w wagonie pojawi się osoba z alergią na sierść, ale również oferuje znacznie więcej miejsca niż na przykład w autobusie. Warto dodać, że nie kosztuje zbyt dużo.

Jak przyzwyczaić psa do podróży pociągiem – czyli kilka słów o przygotowaniach

Przed podróżą należy udać się ze swoim czworonogiem na długi spacer, aby ten mógł załatwić swoje potrzeby. Jeśli macie w planach bardzo długą podróż, to zadbaj o to, aby pies miał wcześniej zapewnioną odpowiednią ilość ruchu oraz aktywności mające na celu zaspokojenie psich potrzeb (np. poszukiwanie smakołyków, pogoń za szarpakiem) – wówczas jest szansa, że większość podróży prześpi.

Ogranicz również psu jedzenie przed wyruszeniem w podróż. Jeśli wcześniej nie było okazji do podróży, może się okazać, że Twój pupil ma chorobę lokomocyjną. Wówczas mogą wystąpić różne dolegliwości w trakcie wyprawy pociągiem. Nie przekarmiaj psa, ale zabierz ze sobą butelkę wody oraz małą miseczkę, ponieważ musi mieć do niej stały dostęp. 

Jak umilić psiakowi podróż pociągiem? Możesz wziąć ze sobą jego ulubioną zabawkę. Jeśli jest to pluszak z piszczałką ważne by nie była zbyt głośna i nie przeszkadzała współpasażerom. Doskonałym pomysłem będzie kong wypełniony przysmakami (jeśli wiesz, że Twój pies nie cierpi na chorobę lokomocyjną) lub specjalną pastą przeznaczoną do tego celu. Jeśli jednak Twój pupilek nie ma takiej zabawki, to zabierz ze sobą kocyk, poduszkę lub posłanie, z którego na co dzień korzysta czworonóg.  Znajomy zapach z pewnością pozwoli mu poczuć się pewniej w nowej sytuacji i w miarę możliwości zrelaksować w trakcie jazdy.

Czy można bezpłatnie przewozić psa w pociągu?

Możesz przewieźć bezpłatnie małego pieska, jeśli będzie umieszczony w odpowiednim transporterze oraz nie będzie uciążliwy dla podróżnych. Małe zwierzęta zazwyczaj nikomu nie przeszkadzają, jednak w przypadku sprzeciwu współpasażerów musisz znaleźć inne miejsce lub poprosić konduktora o wskazanie takowego. Co więcej w transporterze mogą podróżować inne mniejsze zwierzęta domowe, np. koty. Przewożąc pupila w taki sposób musisz umieścić go w miejscu przeznaczonym na bagaż podręczny lub na kolanach. Taka opcja jest zdecydowanie lepsza – Twoje zwierzątko będzie czuło się bezpieczniej w nowej sytuacji czując Twoją obecność..

A jeśli Twój psiak jest większy, wówczas musisz kupić dla niego bilet. Kwota za przejazd dla psa w PKP IC jest zryczałtowana i wynosi 15,20 zł.

Jak kupić bilet na pociąg dla psa przez internet?

Możesz to zrobić online na stronie www.intercity.pl wybierając swój bilet. Wówczas wypełnij formularz zakupu biletu, w którym możesz dodać opcję przewozu psa.

Jeśli nie zrobisz tego od razu przy zakupie swojego biletu, możesz to zrobić w kasie i wtedy zostanie on dopisany do Twojego biletu w wersji drukowanej lub elektronicznej.

Możesz również kupić bilet dla psa w PKP bezpośrednio u konduktora, jednak musisz liczyć się z jeszcze dodatkową opłatą 10 zł.

Gdzie w pociągu usiąść z psem?

Prawidłowe usytuowanie podczas podróży z psem pociągiem jest bardzo ważne. O ile psiak w transporterze to żaden problem, o tyle w przypadku czworonoga podróżującego swobodnie należy zapewnić mu odpowiednią przestrzeń do leżenia.

W przypadku podróży w wagonie przedziałowym należy uzyskać zgodę na przejazd z psem od wszystkich obecnych w przedziale pasażerów. Wsiadając do pociągu warto znaleźć pusty wagon, do którego dopiero dołączą pasażerowie nie mający problemu z obecnością psa.

W wagonach bezprzedziałowych znacznie łatwiej podróżować z pieskiem, gdyż duża ilość miejsca i zmniejszony kontakt bezpośredni z pasażerami dadzą komfort zarówno właścicielowi zwierzęcia, jak i samemu psu.

Pies nie może również siedzieć na siedzeniach w pociągu. Jest to zarówno zaznaczone w regulaminie, jak i może przeszkadzać innym pasażerom.

Czy pies w pociągu powinien mieć kaganiec?

Regulamin jasno zaznacza, że pies musi mieć kaganiec w pociągu w czasie całej podróży. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w wagonach przedziałowych, w których jest mało miejsca i kontakt z pasażerami jest znacznie bliższy. Dodatkowo należy mieć przy sobie książeczka zdrowia psa i zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Dobrym nawykiem jest pamiętać o tych dokumentach zawsze gdy wybieramy się z pupilem w podróż. Niektórzy przewoźnicy również regulują tę konieczność w swoim regulaminie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo psa w pociągu?

Pies, w zależności od charakteru, może być płochliwy, uciekać lub szczekać na wszystko dookoła. W sytuacji stresowej, którą może być pierwsza podróż pociągiem, może również zachowywać się inaczej niż zwykle i zaskoczyć swojego właściciela. Zanim zaczniemy podróże pociągiem warto zaznajomić psa z warunkami panującymi na dworcu PKP, zabierając go tam na spacery. Pozwoli to zapoznać się z charakterystycznymi dźwiękami wydawanymi przez pociągi czy tłumem ludzi na peronach.

Są jednak sytuacje, gdy pomimo największych starań nie zapanujemy nad naszym psem i wyrwie się ze smyczy na przystanku. Takie zdarzenie to ogromny stres dla zwierzaka, jak i dla nas. Chcąc zadbać o jego bezpieczeństwo, warto zainwestować w lokalizator notiOne. To niewielkie urządzenie, które można przymocować do obroży zaraz obok adresówki i w razie ucieczki psiaka, łatwo go zlokalizować w darmowej aplikacji. Lokalizator tego typu nie wydaje dźwięków szkodliwych dla delikatnych psich uszu, jest wodoodporny, a także bardzo długo działa na jednej baterii. Urządzenie jest lekkie i wygodne, i co najważniejsze – pozwoli Ci odnaleźć Twojego psa, gdy ucieknie z peronu na drugi koniec miasta.

Podróż z psem pociągiem – o tym pamiętaj!

Wybierając się w podróż pociągiem ze swoim psem zadbaj o jego komfort i odpowiednio przygotuj Was do wycieczki. Przede wszystkim pamiętaj o:

  • wodzie dla pieska oraz misce – na rynku dostępne są składane silikonowe miseczki, które możesz przymocować do smyczy lub schować w plecaku i nie będą zabierać dużo miejsca,
  • ulubionych zabawkach lub znajomym kocyku,
  • dokumentach – książeczce zdrowia psa oraz zaświadczeniu o szczepieniu na wściekliznę,
  • zakupie biletu dla pupila,
  • uzupełnieniu adresówki (imię psa, adres i Twój numer telefonu) przymocowanej do obroży lub szelek,
  • jeśli chcesz mieć pewność, że w przypadku ucieczki psa łatwo namierzysz jego lokalizację – także o lokalizatorze notiOne Go! PLUS.

Pierwsze doświadczenie psa z podróżą pociągiem może być bardzo stresujące, dlatego warto się odpowiednio przygotować. 

Życzymy przyjemnej podróży i jak najwięcej pozytywnych przygód! A może pierwsza podróż już za Wami i chcecie podzielić się radami dla innych podróżujących ze swoimi przyjaciółmi na czterech łapach? Zapraszamy do wymiany doświadczeń!

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź