Inne porady

Jak działa lokalizacja w telefonie i do czego można ją wykorzystać?

6 października 2022
lokalizacja w telefonie

Lokalizacja w telefonie dla jednych stanowi świetne rozwiązanie, a inni podchodzą do niej z dużą rezerwą i brakiem zaufania. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Czy może jednak warto z niej korzystać, zwłaszcza w sytuacjach, w których w grę wchodzi bezpieczeństwo? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, do czego służy lokalizacja w telefonie, jak możesz ją wykorzystać i czy warto jej zaufać.

Do czego służy lokalizacja w telefonie?

To podstawowa funkcja, którą posiada każdy nowoczesny telefon. Jest powszechnie wykorzystywana w trakcie podróży samochodem, poruszania się pieszo czy rowerem. Aby jej użyć, wystarczy wybrać docelowe miejsce, a wówczas telefon wyświetli wskazówki dla trasy.

Ułatwia również korzystanie z komunikacji miejskiej, dzięki dedykowanym aplikacjom, które są w telefonie, np.: Google Maps czy Jakdojade. Wspiera w podróżowaniu, dając możliwość odnalezienia atrakcji turystycznych, hoteli czy restauracji.

System lokalizacji w telefonie również wspiera aplikacje sportowe, takie jak Strava, zbierając dane o treningu i przebytym dystansie w jego trakcie.

Lokalizację wykorzystuje się również do geoznaczników zdjęć, które dają informacje o lokalizacji wykonanej fotografii przez aparat w Twoim smartfonie. Oczywiście koordynaty GPS są również odczytywane przez media społecznościowe, co budzi wiele kontrowersji.

Nawigację wykorzystuje się też w segmencie rozrywki, tworząc aplikacje, gry i inne rozwiązania angażujące użytkowników.

Ta funkcja jest również niezbędna, gdy zgubisz swój telefon lub zostanie skradziony. Wówczas możesz go z łatwością odnaleźć po odpowiednich współrzędnych. Sprawdzi się również w sytuacji, w której zgubisz drogę albo nie będziesz wiedzieć, w którą stronę udać się w obcym mieście.

Warunek jej prawidłowego działania jest tylko jeden – musisz mieć zasięg.

Jak działa lokalizacja telefonu?

Lokalizacja w Twoim telefonie działa na podstawie systemu GPS (Global Positioning System), który wykorzystuje 31 satelitów krążących po orbicie okołoziemskiej i naziemne stacje kontrolne.

System został stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, a początkowo jego zadaniem było wsparcie w działaniach militarnych.

Został jednak oddany w ręce użytkowników prywatnych, już w latach 90-tych i do dziś jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Dokładność systemu w zastosowaniu cywilnym wynosi od 4 do 12 metrów.

Lokalizowanie telefonu odbywa się z pomocą odbiornika GPS, wbudowanego w smartphone. . Odbiera on sygnał wysyłany przez satelity i na podstawie tych informacji, ustala swoją lokalizację.

Czy lokalizacja telefonu to szpiegowanie?

Usługa lokalizacji w telefonie wzbudza wiele kontrowersji w środowisku. Z jednej strony budzi wrażenie bycia śledzonym, ale z drugiej strony dba o bezpieczeństwo, pozwala na dokładne dokumentowanie podróży i podpowiada w różnych sytuacjach.

Wspiera również firmy w prowadzeniu działalności, zarówno te z sektora małych przedsiębiorstw, jak i ogromne korporacje. Umożliwia sprawdzanie rodzicom, gdzie znajduje się ich dziecko, pozwala na ustalenie lokalizacji bliskiej osoby w podróży. 

Możliwość ustalania lokalizacji ma duże znaczenie w pracy detektywów, policjantów, a nawet służb zdrowia – dzięki niej można łatwiej ustalić pozycję osób poszkodowanych, zaginionych lub rannych. Wachlarz zastosowań, jakie daje nam możliwość ustalenia lokalizacji, wykorzystują również małe urządzenia elektroniczne. Możesz wrzucić je do portfela, torebki, przypiąć do kluczy lub schować w rowerze. Mini lokalizatorem o  wielkości breloka jest notiOne go! PLUS, który w dedykowanej aplikacji wskaże miejsce przebywania Twojego przedmiotu.

Namierzanie zagubionego lub skradzionego telefonu

Niestety smartfony wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem złodziei, dlatego zawczasu warto pomyśleć o ich zabezpieczeniu. I tu właśnie przyda się funkcja lokalizowania telefonu.

Możesz namierzyć swoje urządzenie dzięki dedykowanym aplikacjom. Jedną z nich jest narzędzie Google Find My Device. Daje ono możliwość zdalnego dostępu do urządzenia z systemem Android, który jest połączony z kontem Google. Można w ten sposób zlokalizować urządzenie, uruchomić głośny dzwonek, zablokować je i wyczyścić dane osobiste. Narzędzie jest darmowe, ale wymaga łączności z siecią komórkową i aktywnego modułu GPS.

Apple proponuje swoim użytkownikom odnalezienie urządzenia przez zalogowanie się w chmurze iCloud i użycie aplikacji Lokalizator na innym urządzeniu marki. Narzędzie działa podobnie, jak to od Google i oferuje odnalezienie sprzętu, oznaczenie jako zagubione, co spowoduje zablokowanie kodem, zgłoszenie kradzieży na policję oraz zdalne czyszczenie danych.

Nasz mini lokalizator notiOne go! PLUS w połączeniu z bezpłatną aplikacją również pomoże Ci odnaleźć telefon. Wystarczy nacisnąć lokalizator, a telefon odezwie się, nawet gdy wcześniej został wyciszony. W aplikacji notiOne znajdziesz:

  • dostęp do mapy, na której znacznik wskaże ostatni adres zaginionego telefonu,
  • opcję Szukaj w pobliżu z wykorzystaniem sygnału dźwiękowego,
  • historię lokalizacji z ostatnich 30 dni.

W naszym poradniku dowiesz się jak skonfigurować aplikację.

Gdzie możesz kupić urządzenie notiOne? Na przykład tutaj – w sklepie notiOne.

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź