Inne porady

Jak zabezpieczyć samochód elektryczny przed kradzieżą?

20 września 2022
jak zabezpieczyc auto elektryczne przed kradzieza

Rośnie popyt na samochody elektryczne. Coraz więcej Polaków rozważa zakup takiego pojazdu, często szukając go na rynku wtórnym. A tu trzeba uważać. Złodzieje, trzymając się trendu, chętnie kradną samochody elektryczne, a następnie odsprzedają je nieświadomym kupcom. Jeśli jesteście właścicielami elektryka, to sprawdźcie jak go zabezpieczyć przed kradzieżą.

Złodzieje samochodów nie działają przypadkowo

Liczba kradzionych aut w Polsce stale rośnie, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo swojego pojazdu.. W 2021 z powodu kradzieży wyrejestrowano aż 7 098 pojazdów!

Zazwyczaj zorganizowane grupy przestępcze zajmują się kradzieżą wybranych marek i modeli samochodów. Stosują najróżniejsze metody, które umożliwiają kradzież auta bezgłośnie, nie pozostawiając śladu. Nawet w systemie elektronicznym pojazdu może nie zostać żaden sygnał, że doszło do włamania.Szukając zabezpieczenia dla samochodu, warto wybrać skuteczne rozwiązania, które są wygodne – jeśli sprzęt będzie uciążliwy w codziennym używaniu, przestaniesz z niego korzystać, a Twoje pieniądze zostaną wyrzucone w błoto.

Najbardziej znane metody kradzieży samochodów

Złodzieje stosują coraz to nowsze metody, które ułatwiają im uprowadzenie samochodu. Najczęściej jednak wybierają kilka z nich, których opisy znajdziecie poniżej.

Zagłuszacz pilota lub alarmu

Zagłuszacz pilota lub alarmu – to metoda, którą stosuje się w nowoczesnych samochodach, również w elektrycznych. Polega na zagłuszeniu sygnału pilota lub alarmu, co powoduje, że samochód po prostu nie jest zamknięty, a złodziej nie musi się nawet wysilać, by się dostać do środka.

Kradzież na walizkę

Na walizkę – to odwrotna metoda do powyższej, w której używane są dwa urządzenia. Jedno skupia się na przechwyceniu sygnału z systemu bezkluczykowego, a drugie (umieszczone bliżej auta) otrzymuje ten sygnał i otwiera samochód.

Kradzież na butelkę

Na butelkę – może to być również prośba o pomoc, ulotka lub inna drobna rzecz. Polega na tym, że złodziej gra na emocjach właściciela samochodu, wykorzystując stresującą sytuację lub moment nieuwagi. Założeniem jest to, by kierowca zostawił kluczyki w stacyjce, a wówczas wspólnik złodzieja wsiada i odjeżdża autem.

Kradzież kół

Kradzież kół – to najłatwiejsza metoda, którą stosują złodzieje. Felgi zawsze najłatwiej sprzedać na rynku, bez ryzyka kradzieży całego auta.

Pudełko lub gameboy jako sposób kradzieży auta

Pudełko lub gameboy – sposób kradzieży oparty o moduł stworzony dla konkretnego modelu auta. Wpina się go do gniazda OBD lub we wskazany punkt. Moduł rozbraja immobilizer, a złodziej musi dodatkowo otworzyć drzwi.

Dorobiony kluczyk

Dorobiony kluczyk – niektórzy złodzieje na podstawie danych (np.: numeru VIN) kopiują oryginalny kluczyk do samochodu.

Jakie jest najlepsze zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą?

Fabryczne zabezpieczenia nie zapewnią Wam 100% ochrony przed kradzieżą samochodu. Lepiej zainwestować w dodatkowe rozwiązania. Wielu kierowców wciąż docenia blokady mechaniczne, które zniechęcają złodziei. Ich rozpracowanie wiąże się z hałasem i koniecznością użycia ciężkich narzędzi. Niestety to również uciążliwe zabezpieczenie dla właścicieli samochodu – jest niewygodne, a do tego ciężkie, często przestaje być używane po jakimś czasie.

Mechaniczna blokada dostępu do gniazda diagnostyki pokładowej (OBD) powoduje, że złodziej nie będzie w stanie połączyć swojego sprzętu ze sterownikiem samochodu. Innym rozwiązaniem jest jeszcze zastosowanie atrapy gniazda OBD i przeniesienie oryginalnego w mniej oczywiste miejsce.

Zabezpieczenia wpinane w szynę CAN to bardziej zaawansowane rozwiązanie, które symuluje usterkę uniemożliwiającą uruchomienie pojazdu do czasu, gdy moduł nie zostanie wyłączony. A może to zrobić bezprzewodowo, przez bluetooth, aplikację w smartfonie lub konkretną konfigurację przycisków w kabinie auta. Takie zabezpieczenie jest bardzo trudne do zlokalizowania, a także obejścia przez złodzieja, a jego montaż jest właściwie bezinwazyjny,

W autach hybrydowych świetnie może sprawdzić się elektroniczna blokada wybieraka trybu jazdy, która po prostu uniemożliwia włączenie biegu.

Lokalizator GPS, który można zamontować w trudno widocznym miejscu, pozwala na bieżące ustalenie położenia samochodu w dedykowanej aplikacji w smartfonie. Dzięki niemu szybko zlokalizujecie miejsce, w którym znajduje się Wasze auto i w krótkim czasie je odzyskacie. Poza tym notiOne GPS PLUS poinformuje Cię o ruchu pojazdu, pozwoli na wyznaczenie bezpiecznej strefy i cyklicznie poinformuje o pozycji chronionego pojazdu. Lokalizator notiOne GPS PLUS daje Ci szanse zareagować i złapać złodziei na gorącym uczynku.

Autoalarm – nie chroni przed kradzieżą, ale odstrasza złodzieja, a nawet wydłuża czas kradzieży, co daje szansę na to, że osoby postronne zainteresują się tym, co dzieje się w okolicy pojazdu.

Ile kosztuje zabezpieczenie auta przed kradzieżą?

W zależności od tego, jakie rozwiązanie wybierzecie, cena będzie się różnić. Lokalizator notiOne GPS PLUS kosztuje kilkaset złotych, a zabezpieczenie wpinane w szynę CAN już nawet 2 tysiące złotych. Nie mniej, każda  inwestycja się opłaca, bo przede wszystkim Wasze auto będzie zabezpieczone, a i Wy będziecie spokojniejsi.

Ponadto warto również rozważyć zakup ubezpieczenia AC w pełnej wersji lub mini autocasco. Polisa zapewni Wam ochronę przed kradzieżą. Koszt średniej składki AC tylko od kradzieży to 50-80 zł.

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź