Inne porady

Kwarantanna a wyprowadzanie psa – czy na kwarantannie można wyjść na spacer z psem?

3 lutego 2022
wyprowadzanie psa na spacer a kwarantanna

Pojęcie kwarantanny towarzyszy nam nieustannie od początków pandemii koronawirusa. Wciąż jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak musi się zachowywać, gdy zostanie nałożona. Z kwarantanną nie ma żartów, za jej nieprzestrzeganie może Was spotkać kara grzywny. Największe wątpliwości względem przestrzegania zasad kwarantanny mają właściciele psów, którzy nie wiedzą, czy mogą wyjść na spacer z psem. Co powinni zrobić w takiej sytuacji?

To już prawie 2 lata pandemii COVID-19

Pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 zaczęła się jako epidemia 17 listopada 2019 roku w mieście Wuhan, w Chinach. 11 marca 2020 roku została uznana przez WHO za pandemię. W Polsce pierwsze zakażenia były notowane od 4 marca 2020 roku.

Objawami zarażenia się koronawirusem jak dotąd były głównie gorączka, kaszel, duszności. W ostrym przebiegu choroby mogło dochodzić do powikłań. Osoby, które są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby to przede wszystkim osoby starsze, z chorobami układu krążenia, płuc i cukrzycą.

Na początku pandemii obowiązywały surowe obostrzenia, wprowadzony został globalny lockdown – zakaz wychodzenia z domu. Nie było szczepionek, wiele osób chorowało, wiele bało się o swoje zdrowie.

Obecnie, prawie 2 lata później, mamy już dostęp do szczepionek, a także większą odporność na koronawirusa. Jednak wciąż pojawiają się jego nowsze odmiany, co powoduje że konieczne jest ciągłe zachowywanie środków ostrożności. Osoby, które mogą być nosicielami wirusa lub były narażone na kontakt z osobą chorą poddawane są kwarantannie.

Kiedy obowiązuje kwarantanna?

Kwarantannę wprowadza się dla osób zdrowych, które zostały narażone na zarażenie koronawirusem, np.: przez kontakt z osobą chorą. Według zasad powinna trwać 10 dni, jednak w niektórych przypadkach jej okres jest wydłużony, jak np.: wtedy gdy zachoruje nasz współdomownik.

Kwarantanna rozpoczyna się w momencie, w którym organ inspekcji sanitarnej się skontaktuje z osobą, która była narażona na zakażenie. Zostaje ona poinformowana o okresie trwania kwarantanny, a jej dane zostają umieszczone w systemu EWP.

Kto podlega kwarantannie?

Osoby, które mieszkają z osobą zakażoną koronawirusem mają obowiązek poddania się kwarantannie.

Osoby, które zostały skierowane na test w kierunku koronawirusa. Wówczas czas jej trwania obowiązuje od dnia otrzymania skierowania, do chwili uzyskania ujemnego wyniku test, który automatycznie zwalnia z odbywania kwarantanny.

Kwarantannie podlegają także osoby, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną.

Wybrane kategorie cudzoziemców, którzy przekroczyli granicę RP, która stanowi zewnętrzną granicę Unii Europejskiej.

Kto nie podlega kwarantannie?

Kwarantannie nie podlegają:

 • osoby współzamieszkujące z osobą będącą na kwarantannie,
 • osoby mieszkające lub prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z osobą, która została skierowana na test w okresie oczekiwania na wynik testu. Dopiero w momencie uzyskania dodatniego wyniku przez osobą badaną, której kwarantanna zamienia się wówczas w izolację, a domownicy są skierowani na kwarantannę,
 • osoby, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych,
 • osoby, które uczestniczą w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom, które zachorowały na koronawirusa, pod warunkiem codziennego wykonywania testów.
 • osoby w pełni zaszczepione, posiadające certyfikat, a więc po upływie 14 dni po zakończeniu procesu pełnego szczepienia.

Jak się zachowywać w trakcie kwarantanny?

Osoba, która została objęta kwarantanną musi pozostać odpowiedzialna i bezwzględnie zostać w domu, nawet jeśli jeszcze nie ma oficjalnej informacji o objęciu jej kwarantanną i jej samopoczucie jest dobre.

Zasady, których należy przestrzegać to:

 • nie opuszczanie miejsca zamieszkania,
 • zakaz spacerów z psem, wyjść do sklepu, lekarza, etc.,
 • w, przypadku występowania objawów choroby koniecznie należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu,
 • stosowanie się do wskazówek lekarza, sanepidu i innych służb,
 • współpracowanie ze służbami, w tym z sanepidem i policją, kontrolującymi przebywanie w miejsce zamieszkania osoby na kwarantannie,
 • zainstalowanie obowiązkowej aplikacji Kwarantanna domowa.

Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania kwarantanny?

Kontrolą przestrzegania warunków kwarantanny w domu zajmują się organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a także Policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa i Wojska Obrony Terytorialnej.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny przepisy prawa przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tysięcy zł. Decyzja względem wysokości grzywny jest zawsze indywidualna i zależna od sytuacji.

Kwarantanna a izolacja jakie są różnice?

Kwarantanna to tzw. czas przejściowy dla osób, które oczekują na wynik testu antygenowego. Polega na odosobnieniu osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie koronawirusem. Po uzyskaniu dodatniego wyniku kwarantanna przekształca się w izolację, która:

 • u osób objawowych kończy się 3 dni po ustąpieniu objawów, a trwa nie krócej niż 13 dni od wystąpienia objawów,
 • u osób bezobjawowych trwająca 10 dni, które są liczone od uzyskania wyniku dodatniego, bez wliczania poprzedzającej kwarantanny.

Kwarantanna a pies

Właściciele psów nie wyobrażają sobie spędzania kwarantanny bez swojego pupila. Jednak w tym czasie nie mogą mu zaoferować tego, co dla niego najważniejsze, czyli wyjścia na spacer. Pies może pozostać z właścicielem w domu podczas trwania kwarantanny, co z resztą może się okazać bardzo pocieszające dla osoby chorującej.

Ważne jest jednak, by mierzyć siły na zamiary, a więc móc zapewnić psu właściwą opiekę. Jeśli czujesz się na siłach, by zajmować się pupilem, to możesz zostawić go w domu na czas kwarantanny.

Spacer z psem a kwarantanna

Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma zakaz opuszczania domu pod każdym względem. Dotyczy to również spacerów z psem. W takiej sytuacji można zlecić bliskim osobom opiekę nad pupilem lub oddać go do hotelu dla zwierząt na czas kwarantanny. Na stronie rządowej znajdziesz również kontakt do pomocy w trakcie przebywania na kwarantannie.

Pamiętaj jednak, że nie możesz przekazywać pupila osobie trzeciej z „rąk do rąk” ponieważ istnieje ryzyko zarażenia się koronawirusem przez kontakt z tobą.

Zdecydowanie łatwiej mają osoby, które mieszkają w domach z ogrodem, w ich przypadku można wypuścić psa na zewnątrz, aby sam załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie każdemu pupilkowi może odpowiadać taka forma spaceru. Niektóre pieski potrzebują większych bodźców. Możesz mu uatrakcyjnić pobyt w ogrodzie rzucając piłeczkę lub frisbee, a w domu zająć się nauką nowych sztuczek. To świetne sposoby na wyzwolenie energii zwierzaka, zapewnienie mu atrakcji i choćby częściowe zaspokojenie psich potrzeb.

Jak sobie radzić z opieką nad psem?

Jeśli zostałaś/eś poproszony o opiekę nad psem przez osobę poddaną kwarantannie i chcesz jak najlepiej wywiązać się ze swoich obowiązków, to pamiętaj, że nie wolno Wam przekazywać sobie zwierzaka mając ze sobą kontakt fizyczny.

Możecie za to umówić się, że o określonej porze będziesz czekać na psa na klatce schodowej lub pod, bez spotykania się z osobą poddaną kwarantannie. Możecie to uzgadniać telefonicznie, smsowo lub na komunikatorach.

Po zakończonym spacerze wykonajcie ten sam manewr – poinformuj właściciela o tym, że jesteście pod blokiem i wpuść psa na klatkę schodową.

Czy psy przenoszą koronawirusa?

Psy nie przenoszą choroby, a więc nie zarazisz się podczas spaceru. Koronawirus nie rozmnaża się w psim organizmie, co nie zmienia faktu, że w kontakcie ze zwierzakiem powinno się zachować odpowiednie zasady higieny, czyli unikać lizania po twarzy, a po wspólnej zabawie dokładnie umyć ręce.

A jeśli obawiasz się o akcesoria, takie jak smycz, obroża czy woreczki na odchody, to odbierz je w pierwszej kolejności od właściciela zwierzaka, dokładnie zdezynfekuj i zostaw u siebie. Oddawaj pupila właścicielowi bez smyczy, obroży i innych niezbędnych akcesoriów. Używaj rękawiczek i środków dezynfekujących, aby zminimalizować zagrożenie zarażenia się koronawirusem.

Nie znam nikogo, kto mógłby wyprowadzić mojego psa

W Internecie znajdziesz mnóstwo grup wsparcia, które oferują pomoc przy opiece nad psem dla właścicieli zwierzaków, którzy zostali poddani kwarantannie. Pamiętaj, że jeśli obca osoba ma się zajmować Twoim psem, to powinna dowiedzieć się jak najwięcej na jego temat.

 • Poinformuj ją o aktualnych szczepieniach pupila, możesz zrobić zdjęcie książeczki.
 • Opowiedz o ewentualnych problemach z poruszaniem się, uczuleniach lub innych sprawach zdrowotnych.
 • Zobrazuj zachowanie i nawyki twojego psa, jak się zachowuje w stosunku do innych zwierząt i ludzi, czy się czegoś boi, jak powinno się reagować na jego strach.
 • Opowiedz o rzeczach, których wyjątkowo nie lubi i takich które bardzo lubi.
 • Daj znać, czy sprawia problemy w trakcie spacerów oraz jak można nawiązać z nim wspólną, dobrą relację.

Będący na kwarantannie właściciel psa, jest zobowiązany do pozostania w domu, co oznacza zakaz wyjść na spacer z pupilem. 

W takiej sytuacji potrzebujesz innych osób, które podejmą się opieki nad Twoim zwierzakiem. Nie bój się skorzystać z pomocy, nawet obcych osób, które chętnie zajmą się psem. 

Pamiętaj, by przestrzegać zasad kwarantanny i dbać o bezpieczeństwo tych, którzy zaopiekują się zwierzakiem – unikaj bezpośredniego kontaktu, stosuj zasady higieny i dezynfekcji, i przekaż wszystkie najważniejsze informacje opiekunowi Twojego psa.

Właścicielom zwierząt domowych polecamy inne nasze artykuły:

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź