Inne porady

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

12 stycznia 2023
lokalizator NotiOne GPS zabezpiecza samochód

Liczba kradzieży aut w Polsce z roku na rok maleje. Według danych policji, w 2013 roku dokonano 14 292 zgłoszeń uprowadzenia samochodu poprzez włamanie, natomiast w poprzednim roku już 8 823. Pomimo tego, że trend obrazujący zjawisko kradzieży samochodów w naszym kraju jest malejący, to nadal warto zadbać o to, by do niej nie doszło. Jak odpowiednio zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Sprawdźcie.

Najczęściej kradzione modele aut w Polsce

Czy wiecie, że rekordowa liczba kradzieży samochodów miała miejsce 24 lata temu? W 1999 roku odnotowano prawie 85 tysięcy skradzionych aut na terenie naszego kraju!

I chociaż ten najbardziej mroczny okres, pod względem kradzieży samochodów, już za nami, niestety wciąż do nich dochodzi. 

Przez pierwsze dziesięć miesięcy 2022 roku wyrejestrowano z powodu kradzieży 6 127 pojazdów. Na podstawie tej liczby można powiedzieć, że każdego dnia w Polsce znika średnio 21 samochodów.

Wśród złodziei najpopularniejszymi łupami są azjatyckie samochody, zwłaszcza koreańskie i japońskie.

Większość najczęściej kradzionych pojazdów to SUV-y lub crossovery, co tylko potwierdza rynkowe trendy, które wpływają na zakupy polskich kierowców.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Cyfryzacji, najczęściej kradzionymi samochodami w Polsce od 1 stycznia do 23 października 2022 roku, były:

  1. Hyundai Tucson – 156 sztuk
  2.  Fiat Ducato – 124 sztuki
  3. Toyota RAV4 – 118 sztuk
  4. Toyota Corolla – 116 sztuk
  5. Jeep Grand Cherokee – 87 sztuk
  6. Kia Sportage – 76 sztuk
  7. Mitsubishi Outlander – 75 sztuk
  8. Audi A4 – 73 sztuki
  9. Mercedes Sprinter – 67 sztuk
  10.  Hyundai Kona – 52 sztuki

Najwięcej kradzieży samochodów odnotowuje się w Warszawie. W 2021 roku niecałe 27% (2 238 sztuk) skradzionych aut pochodziło właśnie ze stolicy. Łącznie, w ciągu całego 2021 roku, w naszym kraju skradziono 8 383 samochody.

Policjantom udało się odzyskać 24% (2 083 sztuk) wszystkich skradzionych pojazdów. Można zatem powiedzieć, że policja odzyskuje co czwarty skradziony samochód.

Najpopularniejsze metody kradzieży samochodów

W Polsce największą popularnością wśród złodziei cieszą się samochody niemieckich (Audi, BMW)  i japońskich (Toyota) marek. Najwięcej kradzieży odnotowuje się w Warszawie i okolicach. W samym województwie mazowieckim w 2020 roku uprowadzonych zostało 2699 samochodów, z czego 1801 aut skradziono w stolicy. Wśród modeli cieszących się największym zainteresowaniem przestępców wymienia się takie jak Audi A4 i A6, BMW 5, Toyota Auris, Yaris i RAV4. Jak kradną samochody złodzieje?

Kradzież „na walizkę”

Kradzież „na walizkę” polega na wykorzystaniu możliwości przechwycenia sygnału z  systemów bezkluczykowych – wówczas złodzieje wzmacniają sygnał kluczyka lub karty do samochodu, które znajdują się np. w domu na korytarzu. Podejście ze wzmacniaczem sygnału pod drzwi frontowe umożliwia otwarcie auta znajdującego się na zewnątrz budynku lub w garażu.

Kradzież z wykorzystaniem zagłuszacza pilota lub alarmu

Kradzież z wykorzystaniem zagłuszacza pilota lub alarmu pozwala na zagłuszanie sygnału zamykanego przez właściciela samochodu, a następnie jego kradzież. 

Metoda na butelkę, ulotkę czy dobre serce

Z kolei, metoda na „butelkę/ulotkę/dobre serce” to szereg różnych działań, które opierają się na emocjach lub nieuwadze właściciela pojazdu. Złodzieje wykorzystują moment, w którym osoba wysiada z samochodu bez wyłączenia silnika, bo np.: zauważyła ulotkę za wycieraczką i wskakują na jej miejsce porywając auto z kluczykami. 

Kradzież kół

Kradzież kół to najprostsza metoda, gdyż nie wymaga włamania. Złodzieje często kradną drogocenne felgi i z łatwością sprzedają je dalej. 

Jak zminimalizować ryzyko kradzieży? Kilka rad

Chcąc uniknąć ryzyka kradzieży pojazdu możemy się zastosować do kilku podstawowych rad. Przede wszystkim nie zostawiajmy w aucie żadnych cennych rzeczy, takich jak portfel, smartfon czy laptop. Złodzieje działają szybko i skutecznie wykorzystują nieuwagę właściciela pojazdu, a wystawienie kosztownych rzeczy na widoku może być dla nich zachęcające.

Ponadto – nie zostawiajmy otwartego samochodu, zwłaszcza z włączonym silnikiem. Pośpiech i nieuwaga może kosztować uprowadzeniem Twojego auta.

Jeśli parkujemy, to róbmy to wyłącznie w bezpiecznych i dobrze oświetlonych miejscach. Świetnie, gdy uda Ci się znaleźć miejsce parkingowe, w którym jest monitoring lub strażnik pilnujący dobytku.

Pamiętaj, by również nie trzymać kluczyków do samochodu w miejscu łatwo dostępnym, takim jak przy oknie lub drzwiach wejściowych. A jeśli posiadasz model z otwieraniem bezkluczykowym, to tym bardziej nie przechowuj kluczyka przy wejściu do domu. Najlepiej gdy zastosujesz klatkę Faradaya na kluczyki lub specjalny pokrowiec.

Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą auta?

Najefektywniejszym rozwiązaniem, które chroni nasz samochód przed kradzieżą, jest zamontowanie dodatkowego zabezpieczenia antykradzieżowego. Obecnie na rynku znajdziemy wiele skutecznych urządzeń, które zadbają o bezpieczeństwo naszego pojazdu i nie pozwolą złodziejom na włamanie. Wśród nich najpopularniejszymi są immobilizer, lokalizator GPS, a także alarm i blokady na kierownicę czy skrzynię biegów.

Poza systemami antykradzieżowymi warto również pomyśleć o ubezpieczeniu naszego auta. Niektóre polisy oferują ubezpieczenie od kradzieży, jednak należy mieć na uwadze, że wypłacone odszkodowanie nie zawsze będzie tak korzystne, jak byśmy tego chcieli. Ciężko bowiem wycenić skradziony samochód, nie znając jego dokładnego stanu technicznego, dlatego często bazuje się na średnich rynkowych, które mogą nie satysfakcjonować poszkodowanego właściciela auta.

Immobilizer w samochodzie – podstawowe zabezpieczenie przed kradzieżą

Jednym z nowocześniejszych systemów, które oferuje nam rynek, jest immobilizer CAN. Jego działanie nie opiera się na wysyłaniu sygnałów, a jedynie na wykorzystaniu szyny CAN, która pozwala na kontrolowanie różnych przyrządów elektronicznych w samochodzie.

Zastosowanie immobilizera umożliwia właścicielowi unieruchomienie każdego rodzaju pojazdu, który posiada – spalinowego, hybrydowego, czy elektrycznego. Nikt poza nim nie będzie w stanie odblokować pojazdu, gdyż jego odbezpieczenie należy przeprowadzić wpisując kod, który składa się z przycisków i manetek znajdujących się w samochodzie lub z pomocą smartfona lub zbliżeniowej pastylki.

Alarm samochodowy – czy to skuteczne zabezpieczenie auta?

Tzw. autoalarm ma za zadanie odstraszenie złodzieja i tym samym skuteczne odwiedzenie go od dokonania kradzieży pojazdu. Nie zapewnia on pełnej ochrony przed rabunkiem, jednak może spowodować wydłużenie czasu włamania do auta.

Decydując się na jego zakup warto zainwestować kilka złotych więcej, aby uzyskać rozwiązanie generujące dynamiczne kody. Oznacza to, że pilot będzie za każdym razem wysyłał inny sygnał, a kod który zostanie przechwycony przez złodzieja za pomocą skanera, będzie bezużyteczny i nieważny.

Lokalizator GPS do samochodu – nowoczesne zabezpieczenie przed kradzieżą

To rozwiązanie, z którego coraz częściej korzystają kierowcy. Pozwala ono na zabezpieczenie auta przed kradzieżą, a także sprawdzenie położenia pojazdu w czasie rzeczywistym. Lokalizator GPS umieszcza się w trudno widocznym i słabo dostępnym miejscu w aucie, aby złodziej nie mógł go znaleźć. Nie bez powodu kierowcy mówią o nim ukryte zabezpieczenie samochodu.

Urządzenie, takie jak notiOne GPS wysyła swoją lokalizację ustaloną przez satelitę, następnie serwer przetwarza te dane i przesyła je do aplikacji na Twój smartfon, a Ty widzisz dokładne położenie pojazdu na mapie. Taki GPS do auta to popularne, niedrogie i skuteczne zabezpieczenie antykradzieżowe.

Jakie zabezpieczenie przed kradzieżą samochodu wybrać?

Wciąż nie istnieją zabezpieczenia antykradzieżowe, które pozwalałaby właścicielom samochodów spać spokojnie. Żadne nie daje 100% skuteczności, zwłaszcza że złodzieje aut stosują coraz nowocześniejsze metody włamań do samochodów.

Najlepszym pomysłem, który pozwoli zadbać o bezpieczeństwo Twojego pojazdu, będzie zastosowanie więcej niż jednego zabezpieczenia antykradzieżowego. Zainwestuj w dobre ubezpieczenie, wyposaż samochód w immobilizer, który uniemożliwia jego odblokowanie, a także w autoalarm. Dodatkowo zachęcamy do ukrycia wewnątrz lokalizatora, takiego jak notiOne GPS, dzięki któremu ustalisz aktualną lokalizację pojazdu, gdy poprzednie zabezpieczenia zawiodą i zostanie skradziony.

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź