Dla właścicieli czworonogów

Jak zabezpieczyć kota? 10 wskazówek co zrobić, by Twój pupil żył długo i szczęśliwie

4 kwietnia 2019

Znasz z pewnością to uczucie, gdy ciepły, puchaty kociak drzemie na Twoich kolanach, a Ty boisz się głębiej odetchnąć, by przypadkiem go nie obudzić? Chcesz dla swojego pupila jak najlepiej, dbasz o jego potrzeby, karmisz, głaszczesz i rozpieszczasz. Czy jednak masz pewność, że Twój pupil jest w pełni bezpieczny? Sprawdź jak zabezpieczyć kota i zadbać o jego zdrowie.

1. Nie wypuszczaj kota na dwór

Dlaczego? Tam czyha na niego naprawdę mnóstwo niebezpieczeństw. Samochody, trutki na gryzonie, agresywne psy oraz dzikie drapieżniki (np. często spotykane w miastach lisy), a także… pozbawieni empatii ludzie. Kot wychodzący narażony jest ponadto na wszelkie choroby, często dla kotów śmiertelnie niebezpieczne. Wbrew potocznym przekonaniom kot w domu potrafi być naprawdę szczęśliwy, szczególnie jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki.

2. Zabezpiecz okna i balkony

To nieprawda, że kot zawsze spada na cztery łapy. Nawet upadek z pierwszego piętra potrafi być dla kota niebezpieczny. Uwaga więc na otwarte okna i balkony – te zawsze powinny być zabezpieczone specjalną siatką. Również okna uchylne stanowią zagrożenie, zwierzak może się w nich zaklinować.

3. Szczep i odrobaczaj

Tak, koty niewychodzące z domu również powinny być regularnie odrobaczane i szczepione. Nawet jeśli Twój Mruczysław nie ma kontaktu z innymi zwierzętami, domownicy i ich goście wnoszą na butach mnóstwo drobnoustrojów, które mogą kociakowi zagrażać. Dokładny kalendarz szczepień i odrobaczania zleci weterynarz.

4. Uważaj na obróżki

Klasycznie zapinane obroże czy szekli, mogą być zakładane jedynie wtedy, gdy wyprowadzasz kota na spacer i masz go cały czas na oku. Jeżeli tylko kot jest poza Twoją kontrolą, obroża musi być bezpieczna – samorozpinająca się. W przeciwnym wypadku, ciekawski kociak może zawiesić się na niej, zeskakując np. z mebli, i udusić.

5. Zapomnij o dzwoneczku

Wielu właścicieli przypina kotu do obroży dzwoneczek, by móc go łatwo zlokalizować na terenie domu. Byłby to niezły pomysł, gdyby nie to, że dzwoneczek wydaje dźwięk przy każdym ruchu kociaka, a częstotliwości jakie emituje, mogą uszkadzać niezwykle wrażliwy koci słuch. Tu znacznie lepiej sprawdzi się mini lokalizator notiOne, w którym delikatny dźwięk włącza się tylko w momencie poszukiwań. Służy do tego specjalna darmowa aplikacja – włączasz funkcję „Szukaj w pobliżu” i już wiesz, gdzie jest Twój kot. Lokalizator kota możesz kupić tutaj.

6. Sprawdzaj zakamarki

Koty niezwykle lubią ukrywać się w najdziwniejszych miejscach. Pralka, suszarka, kosz z praniem, szuflada, a nawet wnętrze gitary – nie ma skrytki, której nie zbadałby Twój Futrzak. Przed uruchomieniem urządzeń domowego użytku sprawdź zawsze, czy przypadkiem Pan Mruczek nie ucina sobie właśnie słodkiej drzemki w ich wnętrzu. Takie domowe wypadki zdarzają się częściej, niż myślisz.

7. Niebezpieczna chemia

Uważaj na środki czystości stosowane w domu. I nie chodzi tu nawet o ich bezpieczne przechowywanie (to też!), ale również o sam skład. Pamiętaj, że kot, który przeszedł po świeżo umytej podłodze, za chwilę usiądzie w kącie i wyliże sobie łapki – tym sposobem cała chemia z podłogi trafi do jego delikatnego żołądka. W przypadku podejrzenia zatrucia, jak najszybciej skonsultuj się z weterynarzem i podaj nazwy środków chemicznych stosowanych w twoim domu.

8. Kable, sznurki, wstążki, gumki…

Kot może je przegryźć, zaplątać się w nie, udusić, lub… zjeść. W przypadku kabli elektrycznych dodatkowo istnieje niebezpieczeństwo porażenia prądem. Pamiętaj, że dla kota zabawa tego typu rzeczami może się naprawdę źle skończyć.

9. Trujące rośliny

Wiele domowych roślin, choć niewinnie wyglądających i całkowicie nieszkodliwych dla człowieka, dla kota może stanowić zagrożenie. Dotyczy to zarówno roślin doniczkowych, jak i takich, które składają się na cięte bukiety. Listę trujących roślin z łatwością znajdziesz w Internecie, sprawdź, czy któraś z nich nie znalazła się przypadkiem w Twoim domu.

10. Lekarstwa i suplementy

Nam ratują zdrowie, kotom potrafią je odebrać. Pamiętaj, że medykamenty przeznaczone dla człowieka, mogą być bardzo szkodliwe dla zwierząt. Przechowuj leki w bezpiecznym, szczelnie zamkniętym pojemniku. A jeśli podejrzewasz, że Twój kot mógł po nie sięgnąć, natychmiast skonsultuj się z weterynarzem.

Może ci się spodobać również

1 Komentarz

  • Awatar użytkownika bezsenna.pl
    Odpowiedz bezsenna.pl 7 października 2019 na 01:22

    Taki lokalizator to najlepsze rozwiązanie dla mojej Czarnej, kotki która dosłownie jest czarna. Mieszkam na wsi, mam duży ogród w którym uwielbiam pracować a moja kotka ze mną. Często zdarzało się że po zmroku trzeba było mieć pootwierane drzwi żeby Czarna wróciła.

  • Zostaw Odpowiedź