Dla właścicieli czworonogów

Dlaczego koty się chowają – 5 powodów

24 lutego 2021

Masz wrażenie, że Twój kot miewa gorsze dni i wynajduje najdziwniejsze kryjówki, byle mieć spokój? Zanim zdiagnozujesz u niego zwierzęcą depresję przeczytaj ten tekst. Dzięki niemu zrozumiesz, dlaczego koty się chowają.

Koci charakter

W pierwszej kolejności musimy zrozumieć podstawowe potrzeby naszego mruczka. I jasne, jest to jedzenie i picie, jak u każdego zwierzęcia, ale nie o to chodzi.

Każdy kot to urodzony łowca. Nieśmiertelna ciekawość i silna potrzeba niezależności to ich najsilniejsze cechy. Wynajdywanie kryjówek to ich przejaw!

Polowanie

Gdy kot poluje, chce zaatakować z zaskoczenia, niezauważony. Czyli z dobrej kryjówki 🙂 Odpowiednie miejsce do obserwacji to często miejsce, na które nie zwracamy uwagi w pierwszej kolejności, a kotu daje przewagę nad otoczeniem.

Chowanie się jako element zabawy

Ale, wbrew pozorom, nie jest to typowa zabawa w chowanego. Bardziej przypomina to zabawę w policjantów i złodziei. I to Ty jesteś złodziejem. Spokojnie, do więzienia Cię raczej nie wsadzi 😉

Nie będziesz mi życia ustawiał!

Kot wie najlepiej, kiedy potrzebuje odrobiny prywatności i spokoju. Im lepiej się schowa, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś mu w tym przeszkodzi.

Trudne chwile

My, ludzie, nierzadko po trudnym dniu chcemy po prostu poleżeć w ciszy i się zdrzemnąć. Nie odmawiaj tego swojemu zwierzakowi. Do relaksu wybierają najbezpieczniejsze ich zdaniem miejsce, dlatego nie próbuj wymusić na kocie zmiany decyzji.

Takie zachowanie jest również częste w przypadku zmian w życiu kitku – przeprowadzka, remont, czy powiększanie kociej rodziny. Może minąć sporo czasu zanim futrzak przyzwyczai się do zmian, także uzbrój się w cierpliwość. Zachęcać do wyjścia możesz smaczkami i zabawkami, ale nic na siłę.

Dlaczego koty się chowają? - infografika

Kiedy się niepokoić?

Jeśli widzisz niepokojące zmiany w zachowaniu kota, tzn. jeśli chowa się częściej niż zwykle, unika Cię, dodatkowo jest apatyczny i nie ma apetytu – może to być oznaka choroby. Wtedy nie wahaj się: od razu skieruj swoje kroki do weterynarza.

Dyskretnie czuwaj nad kocimi kryjówkami

Chowanie się po mieszkaniu to ulubiony sport Twojego podopiecznego, co wyjątkowo cię frustruje? Jest na to sposób, który nie naruszy prywatności zwierzaka: przyczep do jego obroży mały lokalizator Bluetooth notiOne. W darmowej aplikacji sprawdzisz, w którym kącie pokoju schował się Twój mruczek. Uspokoisz się, wiedząc, że nie wybrał jakiegoś niebezpiecznego miejsca. Jeśli koniecznie chcesz go znaleźć, uruchomisz w lokalizatorze dźwięk, który wskaże, gdzie jest kot, nie uszkadzając słuchu zwierzaka.

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź