Inne porady

Internet rzeczy — co to jest? Poznaj przykłady urządzeń

9 maja 2023
Internet of things urządzenia

IoT – ten tajemniczy skrót pojawia się coraz częściej w codziennym życiu każdego z nas. Możecie tego nie wiedzieć, ale macie z nim do czynienia w większości obszarów. Internet rzeczy jest obecny w sklepach, biurach, a nawet w Waszych domach. Jakie są przykłady urządzeń, które wykorzystują tę technologię? Sprawdźcie w naszym artykule!

Internet of things co to takiego?

W skrócie IoT – to Internet rzeczy, co oznacza sieć obiektów fizycznych, które są wyposażone w czujniki, oprogramowanie oraz różne technologie mające na celu łączenie się i wymianę danych z innymi urządzeniami i systemami, za pośrednictwem Internetu.

Do takich urządzeń należą nawet zwykłe przedmioty z gospodarstwa domowego, jak i skomplikowane narzędzia przemysłowe. Szacuje się, że do 2025 roku będą to 22 miliardy urządzeń podłączonych do IoT.

Jakie technologie wykorzystuje internet rzeczy?

IoT w swojej pracy wykorzystuje Internet, w głównej mierze Wi-Fi, Ethernet lub Bluetooth czy technologie typu Zigbee.

Internet rzeczy — przykłady zastosowania

Istnieje mnóstwo przykładów zastosowania IoT. Niektóre znajdziecie nawet we własnym domu, są to np.: roboty sprzątające, oczyszczacze powietrza, kamery do monitoringu, inteligentne systemy ogrzewania, termostaty, a nawet lampy i żarówki.

Jednym z przykładów zastosowania IoT jest choćby inteligentne oświetlenie z czujnikami ruchu, które działa w sytuacji wykrycia ruchu lub po wcześniejszym zaprogramowaniu harmonogramu pracy. Tak samo działają nawilżacze powietrza, których pracę możecie ustawić zgodnie z Waszym rytmem dnia.

Z urządzeń IoT korzystacie również, mierząc liczbę swoich kroków na smartwatchach czy śledząc postępy treningowe na opaskach fitness. Co ważne, urządzenia IoT to nie są telefony ani komputery, gdyż te wymagają bezpośredniej interakcji z człowiekiem.

Zalety zastosowania technologii IoT

Internet Rzeczy nadaje domom, miastom oraz firmom inteligentniejszego charakteru. Sprzęty i urządzenia lepiej rozumieją użytkowników, a to powoduje, że mogą reagować na zmiany, bez konieczności angażowania uwagi użytkownika.

Dom wyposażony w urządzenia IoT jest bezpieczniejszy i wygodniejszy w codziennym życiu. Sprzęty IoT również pomagają dbać o środowisko i zredukować nadmierny hałas.

Dzięki urządzeniom IoT możecie również zabezpieczyć swoje cenne rzeczy przed kradzieżą i z łatwością odnaleźć je po zagubieniu. Tak działają jak lokalizatory GPS.

Lokalizatory notiOne GPS i GPS PLUS ustalają pozycję danego przedmiotu dzięki sygnałowi satelitarnemu, za pomocą modułu GPS, który znajduje się w ich wnętrzu. Po odebraniu sygnału przez serwer i przeanalizowaniu danych pozycja przedmiotu jest wysyłana wprost na mapę w aplikacji właściciela urządzenia.

Lokalizatory GPS możecie wykorzystać wszechstronnie, np.: do zabezpieczenia samochodu, roweru, hulajnogi elektrycznej, bagażu oraz wielu innych, cennych przedmiotów, które chcecie mieć zawsze na oku.

Internet rzeczy w handlu detalicznym

Wykorzystywanie aplikacji IoT przez firmy detaliczne umożliwia efektywne zarządzanie zapasami, poprawę jakości obsługi klienta, czy optymalizację łańcucha dostaw przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Kojarzycie kasy samoobsługowe w marketach? Są one wyposażone w czujniki wagi, które zbierają informacje o skasowanych produktach, np.: o warzywach i obliczają adekwatną cenę za ilość.

Internet rzeczy w motoryzacji

Czujniki działające na podstawie IoT mogą wykrywać awarie urządzeń w pojazdach, które poruszają się na drodze i ostrzegać kierowcę przed awarią. Ponadto wykorzystanie czujników IoT na liniach produkcji znacznie poprawia jakość wykonania części samochodowych i pozwala na uniknięcie błędów. IoT już gości w samochodach, które są w stanie poruszać się bez kierowcy, stając się autami autonomicznymi.

Internet rzeczy w logistyce

IoT świetnie sprawdza się w sektorze transportu i logistyki. Floty wykorzystują je do monitorowania pracy kierowców przewożących towar. Sam załadunek również może być chroniony np.: czujnikami, które śledzą jego temperaturę i alarmują kierowcę, gdy parametry spadną poniżej normy.

Internet rzeczy w przemyśle

IoT cieszy się coraz większą popularnością w sektorze przemysłowym. W tym przypadku technologię nazywa się Industrial Internet of Things, w skrócie IIoT. Stanowi ona podstawę czwartej rewolucji przemysłowej i wykorzystuje zdolność instrumentów oraz urządzeń do komunikowania się między sobą.

Celem stosowania IIoT w przemyśle jest automatyzacja zadań, optymalizacja procesów przemysłowych oraz większa elastyczność, dzięki czemu można zarówno zwiększyć produktywność, jak i zmniejszyć koszty.

Przykładem stosowania technologii IIoT w przemyśle są choćby czujniki kontrolujące pracę maszyn, które wysyłają do dedykowanych platform istotne dane, pozwalające na nadzorowanie pracy produkcji i uniknięcie przestojów oraz awarii.

Przyszłość Internet of Things

W kolejnych latach IoT z pewnością będzie intensywnie rozwijane, a wykorzystanie tego rozwiązania w praktyce stanie się jeszcze powszechniejsze. Pomoże w tym łączność 5G, która umożliwia szybką transmisję danych bezprzewodowo i z dowolnego miejsca.

Na rozwój IoT będzie miała wpływ również sztuczna inteligencja, która będzie dopracowywana tak, by stawała się coraz lepsza.

IoT w przyszłości spotkacie już w wielu miejscach, nie tylko w przestrzeniach biurowych, ale również w domach, mieszkaniach, miejscach publicznych, fabrykach i całych miastach. Wachlarz urządzeń IoT z każdym dniem coraz mocniej się rozwija.

Internet rzeczy a bezpieczeństwo technologii

Wciąż wiele osób nie ma zaufania do IoT, ze względu na obawę o bezpieczeństwo swoich danych oraz prywatność. Każde urządzenie zbiera informacje na temat wszystkiego, co robi dana osoba, aby móc poznać ją jak najlepiej i dostosować do jej potrzeb swoje usługi.

Prostym przykładem takiego procesu jest choćby skanowanie przez inteligentny robot odkurzający naszego domu oraz ustawienia mebli, aby mógł jak najefektywniej sprzątać, omijając wszelkie przeszkody.

Głównym problemem nie jest jednak gromadzenie danych przez urządzenia IoT, ale to czy producenci tych sprzętów będą je odpowiednio zabezpieczać, czy też udostępniać podmiotom trzecim, które wykorzystają je np.: w kampaniach reklamowych.

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź