Bezpieczne podróże

Gdzie pojechać na ferie zimowe 2023? Ponad 20 propozycji ciekawych miejsc w Polsce i nie tylko! [Aktualizacja]

19 stycznia 2022
Gdzie pojechać na ferie zimowe?

Ferie zimowe to, poza wakacjami, ulubiony okres większości dzieci w czasie chodzenia do szkoły. Zwłaszcza, gdy towarzyszy im śnieg lub planowany wyjazd. Dzieciaki uwielbiają w tym czasie wykonywać wszelkie zimowe aktywności, takie jak jazda na nartach, zjeżdżanie sankami z górek, organizowanie kuligów czy też łyżwy. Gdzie pojechać na ferie zimowe 2023, aby zapewnić swoim pociechom niezapomniane wrażenia? Podpowiadamy ponad 20 propozycji ciekawych miejsc w Polsce i nie tylko!

Ferie zimowe już za chwilę! Terminy ferii 2023

Już w styczniu rozpoczną się ferie zimowe, które potrwają do końca lutego. Sprawdźcie dokładne terminy dla danych województw:

 • 16 stycznia – 29 stycznia: województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
 • 23 stycznia – 5 lutego: województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie.
 • 30 stycznia – 12 lutego: województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.
 • 13 lutego – 26 lutego: województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.
wyjazd na ferie a lokalizator

Dlaczego ferie są w różnych terminach?

Terminy ferii zimowych w konkretnych województwach są ogłaszane przez Ministra Edukacji Narodowej, zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego oraz § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego.

Wprowadzona w latach 2003-2004 zasada o cyklicznej zmianie terminów dla danych województw oznacza, że jeśli w danej grupie województw ferie zimowe przebiegały w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku termin dla tej grupy będzie przypadał na pierwszą połowę lutego. Minister Edukacji dzieli terminy ferii dla województw, biorąc również pod uwagę liczbę uczniów z danego regionu.

Zorganizowanie ferii zimowych w jednym terminie dla wszystkich województw spowodowałoby ogromne problemy logistyczne w zakresie możliwości korzystania z ośrodków wypoczynkowych, baz turystycznych lub odwiedzanych miejsc w sezonie zimowym.

Gdzie wyjechać na ferie zimowe 2023?

Wszystko zależy od tego, jaki budżet możecie przeznaczyć na wyjazd oraz jakie macie oczekiwania. Czy pragniecie znaleźć się w zimowym otoczeniu, w którym głównymi atrakcjami będą długie spacery po górach okrytych śniegiem lub jazda na nartach w kurorcie? A może macie już dość zimna i chcecie uciec w ciepłe kraje, w których słońce grzeje, piasek na plaży rozgrzewa stopy, a delikatna bryza mierzwi włosy?

Zanim sprawdzicie nasze podpowiedzi, gdzie wybrać się na ferie zimowe z dziećmi, zastanówcie się jaki kierunek Was interesuje i na czym najbardziej Wam zależy. Pamiętajcie również o aktualnych obostrzeniach związanych z COVID-19, które w zależności od wybranej destynacji, mogą się od siebie różnić, zwłaszcza gdy mówimy o zagranicznych podróżach.

Zorganizowane wyjazdy dla najmłodszych na ferie zimowe

Niestety nie każdy rodzic może sobie pozwolić na to, by wziąć długi urlop w pracy w czasie ferii zimowych swojego dziecka. Nie chcąc jednak narażać pociechę na nudę w domu lub całodniowe granie na konsoli czy oglądanie telewizji, można zapisać je na półkolonie lub zorganizowany wyjazd.

Na pewno Wasze miasto oferuje atrakcje dla dzieci na czas ferii zimowych. Półkolonie zwykle odbywają się właśnie w naszym mieście zamieszkania. Dzieci mają wówczas zorganizowany czas przez większość dnia – zwiedzają muzea, wychodzą do kina czy na miejskie lodowisko. Mogą również wyjechać na jeden dzień do pobliskiego miasta na zwiedzanie lub do odwiedzenie konkretnej atrakcji.

Niektóre szkoły proponują również rodzicom wysłanie dzieci na zorganizowany wyjazd zimowy. Takie oferty są również dostępne w ofertach lokalnych organizacji samorządowych, klubach zajęć dodatkowych czy też rodzice samodzielnie je organizują. Taki wyjazd to świetna przygoda dla dziecka, które poznaje nowych przyjaciół, a także ma możliwość spędzenia czasu w innym miejscu, niż własne miasto.

Ferie zimowe w Polsce – poznajcie piękno natury górskiej

Polska jest piękna! Jeśli nie mieliście okazji jej pozwiedzać, to czas ferii zimowych jest idealnym momentem. W naszym kraju można się wybrać zarówno w góry, nad morze, jak i do krainy jezior na Mazurach.

Większość osób w tym czasie decyduje się na wakacje w górach, ze względu na wiele zimowych atrakcji, które czekają na nie w górskich ośrodkach. Nie mniejszą popularnością cieszą się także wyjazdy w Bieszczady, których rozległe tereny zapraszają na długie piesze wycieczki i podziwianie piękna przyrody.

Dużym zainteresowaniem cieszą się Tatry, które wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym zapraszają do aktywnej formy spędzania czasu. Znajdziecie tu 279 km szlaków turystycznych, które są chętnie odwiedzane przez turystów przez cały rok.

Ferie zimowe w Polsce – niezapomniane widoki nad morzem

A czy widzieliście kiedykolwiek morze zimą? To niepowtarzalny widok, którego nie da się zapomnieć tak łatwo! Może atrakcji nad morzem jest znacznie mniej w sezonie zimowym, ale za to warto jechać choćby na weekend by przyjrzeć się pięknym lodowym klifom na (zazwyczaj) piaszczystej plaży.

W sezonie zimowym możecie spokojnie wybrać się do większych nadmorskich miast, takich jak Kołobrzeg, Międzyzdroje, Trójmiasto czy na Hel. Z zakwaterowaniem nie będzie kłopotu, gdyż wiele ośrodków działa w formie całorocznej.

Ferie zimowe w Polsce – kraina jezior

Pojezierze Mazurskie latem tętni życiem. Gromadzą się tutaj turyści, żeglarze, przyjeżdżają kampery… a co dzieje się tu zimą? Na pewno nie brakuje ruchu! Kraina 2 000 jezior przyciąga pięknymi widokami i kusi długimi spacerami na świeżym powietrzu. Można tutaj wybrać się wraz z dziećmi, aby spędzić aktywnie czas ferii zimowych.

Jeśli Wam się poszczęści, to może nawet uda się wypłynąć na Śniardwach w żeglugę! Choć zalecamy aby w tej atrakcji towarzyszył Wam wykwalifikowany żeglarz. A jeśli nie ciekawi Was przygoda na jeziorze, to Mazury zachęcają również do sprawdzenia swoich możliwości na nartach biegowych. Ponadto można tutaj morsować, nurkować pod lodem czy zaryzykować zimowe kajakarstwo.

Ferie zimowe w Polsce – zwiedzamy małe miasta

Wiele polskich miast i miasteczek ma swój urok, ale także i ciekawą historię. Nie musicie wyjeżdżać do najbardziej pożądanych dużych miast, takich jak Poznań, Wrocław, Kraków, Warszawa. Są one piękne, ale warto również rozważyć alternatywne propozycje.

Jeśli interesuje Was południowa część naszego kraju, to warto wybrać się do Tarnowa, które znajduje się w Małopolsce, a zwykle skrywa się w cieniu Krakowa. W tym miejscu czekać na Was będzie wspaniały rynek, ruiny zamku Tarnowskich, piękny renesansowy ratusz czy mauzoleum polsko-węgierskiego bohatera Józefa Bema.

Wspaniale prezentuje się także Szlak Orlich Gniazd – sieć średniowiecznych warowni Kazimierza Wielkiego, którą warto zwiedzić również zimą! Trasa co prawda nie prowadzi w góry, ale również ma kilka większych wzniesień. A do tego pięknie wpisuje się w krajobraz i przyrodę Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Ferie w Polsce – odwiedzamy największe miasta

Warszawa da się lubić! Zwłaszcza zimą, gdy możecie zwiedzić 60 rozmaitych muzeów, Pałac Łazienkowski, czy Centrum Nauki Kopernik. Na klimatyczny spacer zaprasza również Krakowskie Przedmieście, w którym spotkacie kolumnę Zygmunta III, Pałac Prezydencki oraz pomnik Mikołaja Kopernika.

Kraków to równie chętnie odwiedzane polskie miasto. Wiele osób wybiera się tam, by zobaczyć Zamek na Wawelu, Kazimierz czy XIX-wieczne Planty. W chłodne dni zapraszają do siebie krakowskie muzea, w których na Was i Wasze dzieci będzie czekać mnóstwo niesamowitych eksponatów.

Trójmiasto to miejsce, które warto zwiedzić nie tylko latem! Gdańsk, Gdynia i Sopot kryją wiele fantastycznych zakątków, które przyciągają turystów przez cały rok. Przy okazji może uda się Wam również zobaczyć pokrytą śniegiem plażę!

Wrocław to ciekawa destynacja dla najmłodszych i nastolatków. Klimatyczna starówka zaprasza ciepłem wielu ciekawych restauracji, w których można spróbować również lokalnych przysmaków. Poza tym znajdziecie tu wiele muzeów oraz możecie podjąć wyzwanie znalezienia wszystkich 350 krasnali – malutkich figurek wykonanych z brązu, które są ukryte w całym mieście.

Ferie zimowe za granicą

Obecnie, w związku z pandemią koronawirusa, wyjazdy za granicę są znacznie utrudnione. Jednak nie oznacza to, że nie da się nigdzie wyjechać. Do wyboru jest wiele ciekawych kierunków podróży. Emiraty Arabskie przyciągną fanów architektury, Wyspy Zielonego Przylądka wielbicieli sportów wodnych, a Zanzibar zaprasza na rajski wypoczynek.

Świetnym pomysłem będzie również wyprawa na Karaiby czy do Meksyku. Tu z pewnością nie zabraknie Wam ciepła i lokalnych atrakcji. Warte spróbowania są przede wszystkim lokalne specjały, które na długo zostaną w Waszej pamięci.

Szusowanie na zagranicznych stokach

Fani wypadów na narty z pewnością wiedzą, gdzie się udać w sezonie zimowym na wypoczynek, razem z dziećmi. Górskie regiony Włoch co roku zapraszają do siebie wszystkich zapalonych narciarzy. Jeśli jeszcze nie byliście z dziećmi na tamtejszych stokach, to gwarantujemy Wam, że zakochacie się w nich od pierwszego wejrzenia!

Możecie również wybrać się do hiszpańskiej Sierra Nevada, w której również nie zabraknie Wam możliwości szusowania na śnieżnych stokach. Oczywiście czekają tu na Was również inne atrakcje, takie jak jazda na sankach, narty biegowe czy też lokalne przysmaki. Innymi popularnymi kierunkami dla zimowych wyjazdów na narty są również austriackie góry i Słowacja. Te cztery lokalizacje przodują wśród fanów zimowych sportów.

Ferie i koncerty kulturalne 2023

Istnieje wiele sposób na atrakcyjne spędzenie okresu ferii zimowych w całej Polsce. Jednym z nich jest choćby wybranie się na koncert ulubionego zespołu lub artysty.

W tym roku, w lutym Polskę odwiedzą znani światowi artyści, tacy jak: 

 • Dream Theater (29.01, Warszawa), 
 • Bring Me The Horizon (6.02, Gliwice), 
 • Michael Buble (10.02, Kraków), 
 • Dubioza Kolektiv (10.02 Gdańsk, 11.02 Poznań), 
 • Ville Valo (15.02, Kraków), 
 • George Ezra (19.02, Warszawa), 
 • Joss Stone (27.02, Warszawa).

Co zrobić z pupilem, gdy wyjeżdżamy na ferie?

Jeśli macie zaplanowany wyjazd całą rodziną, to nie zapomnijcie również o zaplanowaniu wakacji dla Waszego zwierzaka! Jeśli to kot, to najlepszym wyborem będzie poproszenie bliskiej osoby o opiekę nad nim, aby nie musiał zmieniać miejsca otoczenia. Koty tego bardzo nie lubią i z pewnością lepiej poczują się we własnym domu, nawet jeśli miałby je odwiedzać ktoś obcy, aby sprawdzić, jak się mają i uzupełnić miseczki na jedzenie i wodę.

Pieska możecie zabrać ze sobą, jeśli wyjeżdżacie własnym autem lub pociągiem. O tym, jak przewozić psiego przyjaciela pociągiem, pisaliśmy już dla Was tutaj – zapoznajcie się z zasadami i nie martwcie się, Wasz pies z pewnością poradzi sobie z podróżą.

Małe zwierzątka, takie jak gryzonie, rybki czy węże mogą zostać pod opieką bliskiej osoby. Nie warto zakłócać ich spokoju i zabierać w daleką podróż. Lepiej by zostały u siebie, a Wy opowiecie im o swoich przygodach po powrocie z ferii.Ferie zimowe to świetny czas na wspólne spędzenie czasu ze swoimi dziećmi. Jeśli macie możliwość zorganizowania wyjazdu, to powyżej przedstawiliśmy Wam kilka kuszących propozycji miejsc, które warto odwiedzić w tym czasie. A jeśli nie możecie wyrwać się z pracy i zapewnić dzieciom codziennie innej atrakcji, to zobaczcie, jak możecie spędzić ferie zimowe w domu – tutaj.

Idealny lokalizator na ferie

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź