Bezpieczne podróże

Co zabrać na wakacje?

9 sierpnia 2023

Przygotowania do wakacji to prawdziwy chaos, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi rodzinna wycieczka. Co zabrać na wakacje, by móc w pełni wrzucić na luz i z pustą głową oddać się pięknym widokom nieznanych nam miejsc? Sprawdź naszą listę.

Przygotuj się do pakowania!

Zanim dopadnie Cię tzw. reisefieber, czyli gorączka podróżna i stres, w wyniku którego zapomnisz zabrać połowę niezbędnych rzeczy, rozpocznij przygotowania do pakowania.

Jeśli masz w planach wyjazd za granicę, to sprawdź wcześniej, jakie dokumenty będą Ci potrzebne do wjazdu do danego kraju i pobycie w nim. W większości krajów UE można poruszać się bez paszportu, ale zawsze warto go mieć przy sobie, w razie gdybyś zgubił dowód tożsamości. Warto również zaopatrzyć się wcześniej w kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która da Ci prawo do bezpłatnego leczenia w innym kraju niż Polska.

Gdy już skompletujesz niezbędne dokumenty, sprawdź prognozę pogody w miejscu docelowym i dopasuj ubrania, które zamierzasz zabrać do panujących warunków.

Sprawdź również udogodnienia w miejscu swojego pobytu oraz usługi, które oferuje obiekt. W ten sposób zmniejszysz liczbę rzeczy do spakowania, np.: o ręczniki i niektóre artykuły higieniczne, czy suszarkę do włosów.

Zrób listę potrzebnych rzeczy, które zamierzasz spakować. Podziel je na odpowiednie kategorie: odzież, kosmetyki, dokumenty, obuwie, akcesoria na plażę, elektronika, itd. Ułóż kolejność zgodnie z hierarchią ważności, wówczas lista będzie zorganizowana i na pewno nie zapomnisz najważniejszych rzeczy. W końcu będą na szczycie Twojej listy.

Co zabrać na wakacje, a czego nie?

Poza odpowiednio dobraną odzieżą i obuwiem, zabierz ze sobą:

Produkty higieniczne

W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną w szczególności warto zapakować do bagażu podręcznego płyn do dezynfekcji rąk oraz maseczkę, która nadal jest obowiązkowa w sklepach i zamkniętych obiektach publicznych.

Poza tym upewnij się, że masz szczoteczkę do zębów i mokre chusteczki. Drogie Panie – nie zapomnijcie o podpaskach lub tamponach 🙂

Lokalizator notiOne

Mini lokalizator ukryty w aucie pomoże upewnić Ci się, że auto jest tam, gdzie je zaparkowałeś, a dzięki funkcji Alarmu w dedykowanej darmowej aplikacji nie wyjdziesz z hotelu bez portfela. Możesz też zawiesić go dziecku na szyję lub rękę, dzięki czemu dostaniesz powiadomienie, gdy pociecha zbytnio się oddali. Lub po prostu przyczep go do plecaka czy kluczy i zabezpiecz przed zgubieniem.

uniwersalny mini lokalizator

Telefon

Warto go mieć przy sobie nie tylko, by robić zdjęcia, ale też po to, by mieć kontakt ze światem. W razie nieszczęśliwego wypadku okaże się nieoceniony, podobnie gdy zabłądzisz – przecież większość z nas używa smartfona także jako nawigacji.

Powerbank i kable do ładowania

Na nic zda się telefon, jeśli się rozładuje. Każdy właściciel telefonu powinien zadbać o własną ładowarkę, by móc ładować wszystkie sprzęty w ciągu nocy. Powerbank to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek, gdy bateria padnie w trakcie wycieczki.

Multitool

Trudno przewidzieć przyszłość. Multitool potrafi uratować tył w bardziej ekstremalnych sytuacjach, a naprawdę nieoceniony okazuje się na biwakach lub kempingach. W takim zestawie dysponujesz nożykiem, nożyczkami, korkociągiem, a nawet pilnikiem!

Klapki

Jakkolwiek czyste wydawałyby się pomieszczenia hotelowe pamiętaj, że korzysta z nich dużo osób. Idąc do łazienki lub na ogólnodostępny basen miej na sobie klapki. Dzięki temu nie wrócisz do domu ze swędzącymi stopami.

Suche przekąski

Jeśli czeka Was długa droga z dziećmi warto zapakować suche przekąski w postaci chociażby kukurydzianych chrupek. Wysoka temperatura im nie straszna, a zaspokoją mały głód na trasie.

Nakrycie głowy

Lata są coraz cieplejsze. Zbyt długie narażanie się na promieniowanie słoneczne grozi udarem słonecznym. Nakrycie głowy to sprawdzona osłona. Czapka z daszkiem, chustka na głowę lub stylowy kapelusz – wybierz sam!

Spray na komary i krem przeciwsłoneczny

Jeśli planujesz ogniska, grille lub po prostu wieczorne spacery zaopatrz się w środek przeciw komarom. Z kolei krem przeciwsłoneczny uratuje dzień i ochroni przed oparzeniami słonecznymi. Zwróć uwagę na numer filtru – im wyższy, tym bardziej skuteczny.

Leki

Koniecznie zabierz te, które bierzesz codziennie. Podobnie w przypadku, gdy masz tendencje alergiczne – wówczas zapakuj do torby wapno. Nam nieraz uratowało wyjazd! A jeśli masz chorobę lokomocyjną już zawczasu weź odpowiednie pigułki.

Pieniądze i dokumenty

Niektórzy mówią, że jeśli weźmiesz te dwie rzeczy, wszystko inne możesz dokupić w trasie. Dobrze mieć odliczoną gotówkę na wyjazd – dzięki temu nie wydasz więcej niż założyłeś. Dokumentów nie noś razem z gotówką. W przypadku utraty portfela, nie stracisz wszystkiego – no, chyba że skorzystałeś z naszej porady w punkcie 2 i odpowiednio zabezpieczyłeś te cenne rzeczy.

Jak spakować bagaż?

Mając listę można zacząć się pakować! Zacznijcie od najcięższych i największych przedmiotów, które należy ułożyć na dno bagażu. Z kolei lżejsze rzeczy kładź do wyższych warstw. Małe przedmioty można schować w różnych zakamarkach i zagłębieniach, dzięki czemu wypełnią puste luki, bez zajmowania dodatkowej przestrzeni.

W bagażu podręcznym możesz umieścić najpotrzebniejsze rzeczy, które będą Ci potrzebne w czasie podróży. A jeśli masz lot z przesiadką, w czasie którego rośnie ryzyko zagubienia bagażu na jednym z lotnisk, spakuj zestaw do przetrwania kilku dni bez prawidłowego bagażu.

Jeśli Waszym środkiem transportu jest samolot, pamiętajcie aby pilnować wagi swojego bagażu i regulaminu przewoźnika.

Wakacyjna checklista – to musisz wziąć ze sobą

Nie wiesz od czego zacząć pakowanie? Przychodzimy Ci z pomocą! Sprawdź naszą wakacyjną checklistę, wydrukuj ją i skompletuj wszystkie niezbędne rzeczy na swoją podróż. Pamiętaj, że to ogólna lista, która dotyczy wyłącznie standardowych rzeczy wyjazdowych. Dopasuj ją do swoich potrzeb, w zależności od miejsca, do którego się wybierasz.

TU LISTA do pobrania – wydrukuj i miej zawsze przy sobie!

Czego najczęściej zapominamy zabrać na wakacje?

Zwykle najczęściej zapominamy zabrać ze sobą rzeczy pierwszej potrzeby, czyli leki, zwłaszcza sezonowe, które należy brać np.: w okresie letnim. Paniom zdarza się także zapomnieć o tamponach i podpaskach i kosmetykach do twarzy, które wykorzystują zwykle do codziennej pielęgnacji.

Ponadto, podróżując za granicę zdarza nam się zapomnieć o zabraniu przejściówki, która umożliwia szybkie podładowanie telefonu czy powerbanka… o spakowaniu którego równie często zapominamy!

Przed zapięciem walizki warto się jeszcze upewnić, że znajdują się w niej Wasze dokumenty. Niby to filmowe sytuacje, ale uwierzcie nam, że w prawdziwym życiu również zdarza się o nich zapomnieć.

Co zabrać na wakacje, a czego nie?

Nie będziesz potrzebować eleganckich koszul i innych gniotliwych ciuchów – nie chcesz prasować w podróży, prawda? Odpuść też sobie buty kupione zaraz przed wyjazdem – nie ryzykuj obtarcia! W domu możesz też zostawić ręczniki (chyba że wybierasz się na kemping lub pod namiot), kosztowną biżuterię lub zegarki i mądre książki – jedziesz się zrelaksować! I tego Ci gorąco życzymy ☺️

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź