Technologiczne

Co to jest lokalizator bluetooth i jak używać go do lokalizacji na duże odległości

26 marca 2019
notione + aplikacja

Urządzenia działające w oparciu o Bluetooth kojarzą się głównie z zestawami słuchawkowymi lub bezprzewodowymi głośnikami. Dlatego nierzadko zaskoczenie budzi informacja, że notiOne działa przez Bluetooth, a mimo to potrafi namierzyć zgubę nawet na drugim końcu Polski. Przyjrzymy się zatem tej technologii, by zrozumieć także mechanikę notiOne.

NAZWA ORAZ SPOSÓB DZIAŁANIA

Sama nazwa: „Bluetooth” mówi sporo o charakterze działanie tego standardu bezprzewodowej transmisji danych. Wzięła się od duńskiego króla Haralda Sinozębego (Blatand), który przyczynił się do zjednoczenia wcześniej wrogich sobie plemion z Danii i Norwegii. Twórca technologii BT chciał tak jak Harald zintegrować różnie technologie dotychczas łączone kablem. Innymi słowy stworzenie Bluetooth dla komunikacji między sprzętami jest jak przejście z telefonów stacjonarnych na komórki 🙂

WERSJE I ZASIĘG

Pierwsze wersje Bluetooth (1.0 – 3.1) czerpały bardzo wiele baterii, jednak od wersji 4.0. znacząco ograniczono pobór energii, dzięki czemu sprzęt działa dłużej. Dlatego też większość nowoczesnych akcesoriów elektronicznych, w tym notiOne, opiera się właśnie na tej lub nowszych wersjach standardu.

Zasięg Bluetooth wynosi ok. 100 metrów – to maksymalna odległość pomiędzy połączonymi urządzeniami. Dalej, tak jak w przypadku Wi-fi czy zasięgu GSM, połączenie zostaje zerwane.

LOKALIZATOR BLUETOOTH

A zatem jak to możliwe, że notiOne odnajduje zguby także na drugim końcu Polski? Musiałaby istnieć sieć urządzeń pośredniczących w przekazywaniu sygnału pomiędzy lokalizatorem, a telefonem właściciela. I tak właśnie jest! Już prawie 1,5 miliona smartfonów w Polsce wyposażonych jest w aplikacje współpracujące z naszym systemem. W praktyce każdy telefon, który znajdzie się w pobliżu lokalizatora notiOne, automatycznie odbierze sygnał z notiOne, ustali jego lokalizację i te dane przekaże bezpośrednio na serwery notiOne. Informacja o lokalizacji wyświetli się na ekranie aplikacji w telefonie właściciela za pomocą znacznika na mapie i adresu.

jak działa lokalizator bluetooth

Ty również poproś swoich bliskich i znajomych o zainstalowanie darmowej aplikacji notiOne. Im bardziej rozbudowana sieć telefonów pośredniczących, tym większa szansa na szybkie odnalezienie zguby nie tylko swojej, ale i innych użytkowników notiOne. Pomaganie nic nie kosztuje, a może oszczędzić sporo czasu, nerwów i pieniędzy zarówno Tobie, jak i innym.

Może ci się spodobać również

15 komentarzy

 • Awatar użytkownika piotr
  Odpowiedz piotr 27 marca 2019 na 12:52

  Skoro już mnie spamujecie regularnie…

  No cóż, moglibyście raczej wyjaśnić jak zlokalizować faktycznie zgubiony lokalizator nawet we własnym mieszkaniu. Kilka godzin szukaliśmy używając 2 telefonów z BT 4.0. Odczyty były całkowicie losowe i lokalizator odnalazła dopiero sprzątaczka po paru dniach!!

  Lokalizacja rowerów czy pojazdów działa znacznie lepiej. Niestety tu również urządzenie jest całkowicie bezużyteczne. Testowaliśmy 2 różne lokalizatory notiOne, oba padły po ok 3 tygodniach. A obiecywaliście 10-12 miesięcy!!

  W opisie sprzęt cudowny, ale w praktyce jest to gadżet całkowicie bezużyteczny.

  • Awatar użytkownika notiOne
   Odpowiedz notiOne 4 kwietnia 2019 na 11:43

   Piotr – w mieszkaniu polecamy użyć funkcji „Szukaj w pobliżu” – na takiej samej zasadzie jak zabawa w ciepło-zimno odnajdziesz zgubiony lokalizator. Dodatkowo jeśli posiadasz notiOne play, możesz odegrać dźwięk, który pomoże ci namierzyć zgubę. Tutaj krótki tutorial, jak jej użyć: https://www.youtube.com/watch?v=cYJYTMh3DC0

 • Awatar użytkownika Łukasz
  Odpowiedz Łukasz 27 marca 2019 na 13:29

  Tego brakowało kupującym, zrozumienia jak BT może znaleźć ich rzecz np.kluczę czy torbę gdzieś z dala od telefonu z którego korzystamy do odnalezienia zguby.

  Cały pomysł polega na wykorzystaniu tego, że każdy z nas ma smartfona. Testuje notiOne od kilku dni i wyniki są imponujące.

  Potwierdzam, że notiOne (lokalizator) zostaje zauważony co jakiś czas przez całkiem przypadkowe smartfony osób znajdujących się w pobliżu notiOne. Średnio w Warszawie jadąc ulicami miasta, co kilka minut mój notiOne został zauważony przez inne telefony w samochodach stojących w korku. W efekcie czego widzę swoją drogę do pracy z częstotliwością lokalizacji położenia co 5-10 minut. To pozwala na podjęcie właściwych kroków poszukiwań w razie zgubienia. Genialny gadżet.

  • Awatar użytkownika notiOne
   Odpowiedz notiOne 4 kwietnia 2019 na 11:44

   Dziękujemy za komentarz 🙂 Właśnie z myślą o kupujących powstał ten tekst. Mamy nadzieję, że jest pomocny.

 • Awatar użytkownika Rafał
  Odpowiedz Rafał 28 marca 2019 na 10:39

  A ja mam pytanie dotyczące fragmentu tekstu, gdzie napisane jest, żeby nakłaniać znajomych do instalowania aplikacji…
  Czy aplikacja musi być włączona przez użytkownika, żeby wysłała lokalizację breloków znajdujących się w pobliżu, czy wystarczy, że jest zainstalowana, a w tle chodzi jakiś serwis, który sprawdza breloki znajdujące się w pobliżu urządzenia z zainstalowaną aplikacją?

  • Awatar użytkownika notiOne
   Odpowiedz notiOne 4 kwietnia 2019 na 11:39

   Cześć Rafał 🙂 Nie, aplikacja nie musi być włączona. W standardowych ustawieniach wystarczy mieć aplikację w telefonie – gdy „wyczuje” notiOne w pobliżu sama włączy na chwilę Bleutooth w telefonie i odbierze sygnał.

 • Awatar użytkownika Jan
  Odpowiedz Jan 4 sierpnia 2019 na 17:33

  Jakie to są aplikacje – te „współpracujące”, tworzące razem z notiOne 1,5 milionową sieć w Polsce? Szukam tej informacji bezskutecznie już od dłuższego czasu… Czy to prawda, że to Yanosik?

  • Awatar użytkownika Natalia
   Odpowiedz Natalia 21 sierpnia 2019 na 14:47

   Tak, Yanosik 🙂

 • Awatar użytkownika Kris
  Odpowiedz Kris 10 maja 2020 na 22:24

  Kupiłem Ontione działał rok po wymianie bateria nie chce łączyć się z bluetooth zapłaciłem 99zł i pieniądze wyrzucone w błoto. Nie polecam tego wynalazku.

  • Awatar użytkownika notiOne
   Odpowiedz notiOne 12 maja 2020 na 09:44

   Kris, pamiętaj, że gwarancja na urządzenie wynosi 2 lata. Odezwij się do nas na: pomoc@notione.com – powiemy, co zrobić.

 • Awatar użytkownika Radek
  Odpowiedz Radek 17 listopada 2020 na 22:32

  Google mapas powoli zaczyna oferować funkcjonalność Yanosika więc co z siecią i skutecznością namierzania gdyby Yanosik przestał istnieć? Czy sieć będzie ograniczona jedynie do użytkowników posiadających zainstalowaną aplikacje notione?
  Jak wygląda skuteczność namierzania urządzenia za granicą?

  • Awatar użytkownika notiOne
   Odpowiedz notiOne 18 listopada 2020 na 12:26

   Radku, pracujemy nad poszerzeniem sieci urządzeń odbierających sygnał naszego urządzenia. Śledź nas na FB lub zapisz się do naszego newslettera, by być na bieżąco 🙂 Zagranicą, przynajmniej na razie, notiOne sprawdzi się głównie jako pomoc w poszukiwaniu kluczy w mieszkaniu pod kanapą, właśnie z uwagi na rodzimą sieć współpracującą. Otrzymujemy jednak sygnały od użytkowników, że np. w Niemczech potrafi namierzać także na odległość 🙂

 • Odpowiedz notiOne GPS czy notiOne go - do czego lepiej użyć - notiOne blog 18 listopada 2020 na 12:00

  […] notiOne go! to lokalizator Bluetooth, którego sygnał odbiera ponad 2 miliony telefonów w Polsce. Może zostać odnaleziony wszędzie tam, gdzie są ludzie. W przeciwieństwie do lokalizatora GPS jest w stanie odnaleźć zgubiony przedmiot w każdym zakamarku domu dzięki radarowi funkcji „Szukaj w pobliżu”. Zobacz, w jaki sposób namierza na duże odległości. […]

 • Awatar użytkownika Paweł
  Odpowiedz Paweł 8 stycznia 2021 na 16:42

  A jeśli chcemy obserwować przedmiot w Polsce będąc za granicą?

  • Awatar użytkownika notiOne
   Odpowiedz notiOne 11 stycznia 2021 na 12:10

   Pawle, jeśli chodzi o lokalizator Bluetooth (notiOne go!) – aktualizacja jego położenia jest zależna od obecności telefonów z aplikacjami współpracującymi (odbiornikami sygnału notiOne) w okolicy lokalizatora. Twoja pozycja nie ma tu większego znaczenia. Czyli jeśli jesteś na Wyspach Kanaryjskich, a Twój notiOne go! jest w Polsce, możesz bez zakłóceń sprawdzać jego położenie. To świetny patent na spokojny urlop, jeśli pozostawiłeś np. auto w kraju 🙂
   W drugą stronę już może być inaczej – aktualnie największą sieć telefonów współpracujących posiadamy w Polsce, ale otrzymujemy głosy, że pozycja lokalizatora jest także uaktualniana, gdy urządzenie znajduje się w Niemczech czy na Ukrainie. Ale i na to mamy rozwiązanie – nowość: notiOne GPS, który może aktualizować swoje położenie na terenie UE gdziekolwiek jest zasięg GSM.

  Zostaw Odpowiedź