Inne porady

Zwiedzamy Poznań — co warto zobaczyć w Poznaniu?

17 maja 2022
zwiedzanie Poznania

Poznań to wyjątkowe miasto na mapie Polski. Będące stolicą Wielkopolski przyciąga wielu turystów, w tym również z zagranicy. Dlaczego warto się do niego udać? Koziołki, pyry z gzikiem, rogale Świętomarcińskie czy specyficzna gwara to nie jedyne aspekty, które przemawiają za wycieczką do Poznania. Przygotowaliśmy dla Was wyjątkowe zestawienie atrakcji w Poznaniu, które warto zobaczyć, będąc w tym mieście. Nie bez powodu mówi się o nim Poznań miasto doznań.

Z czego znany jest Poznań?

Poznań może Wam się kojarzyć z pyrami z gzikiem, koziołkami, słowem „tej!” oraz rogalami Marcińskimi. Te wszystkie skojarzenia są jak najbardziej poprawne i przynoszą dumę jego mieszkańcom, ale to nie wszystko, z czego znane jest to miasto.

Poznań jest popularny między innymi dzięki Międzynarodowym Targom Poznańskim, na których odbywają się liczne imprezy tematyczne w skali światowej, renesansowego ratusza, który znajduje się w centrum Starego Rynku, jeziora Maltańskiego, które jest jednym z najbardziej znanych sztucznych zbiorników w całej Polsce oraz Ostrowa Tumskiego, który był świadkiem wielu ważnych historii kształtowania się Polski.

To piękne miasto, które warto zwiedzić również ze względu na jego okolice. Wokół Poznania położone są mniejsze miasta i wsie, kryjące wiele atrakcji dla całej rodziny.

Największe atrakcje w Poznaniu

Poznań to miasto, które posiada wiele atrakcji, ale to właśnie te poniższe zbudowały jego opinię na całym świecie. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych atrakcji w stolicy Wielkopolski, z podziałem na dzielnice.

Centrum Poznania

Każdy turysta odwiedzający Poznań musi obowiązkowo udać się na Stary Rynek przed godziną 12:00 i ustawić się pod renesansowym ratuszem, by zobaczyć trykające się w samo południe, koziołki. To jedna z największych atrakcji miasta i każdego dnia przyciąga tłumy spacerowiczów.

Będąc w tej okolicy, nie sposób przejść się po Starym Rynku, na którym czekają liczne restauracje oraz kawiarnie, a przede wszystkim malownicze kamienice i urokliwe uliczki. Na Starym Rynku warto patrzeć wysoko w górę, gdyż kamienice mają bardzo oryginalne zdobienia.

Znajdziecie tu również piękne fontanny oraz słynną Bamberkę – publiczną studnię, która upamiętnia przybyłych do Poznania osadników w XVIII wieku z okolic Bambergu.

żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C4%99gierz_w_Poznaniu
____

Na Starym Rynku, tuż obok ratusza, znajdziecie również Pręgierz, który upamiętnia miejsce wykonywania kar dla przestępców na widoku publicznym. Prezentuje on kata należącego do ławy sądowej, trzymającego miecz (symbol kary śmierci) i rózgę.

Kierując się w stronę Starego Miasta warto zrobić przystanek w Farze Poznańskiej. To jeden z symboli Poznania, który prezentuje się pięknie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Jeśli będziecie mieli szczęście, być może załapiecie się na jeden z koncertów organowych. Dźwięk i sakralne zdobienia Fary zrobią na Was ogromne wrażenie!

Stare Miasto

To zaledwie rzut beretem od Starego Rynku. Wystarczy przejść kilkaset metrów od Starego Rynku, aby dotrzeć do Zamku Królewskiego, który stanowi doskonały punkt widokowy na panoramę Poznania. Znajdziecie go na Wzgórzu Przemysła. Wewnątrz znajduje się również siedziba Muzeum Sztuki Użytkowej, a w nim zbiory z różnych materiałów, meble, tkaniny czy biżuteria. Kolejnym punktem zwiedzania Poznańskiego Starego Miasta jest Zamek Cesarski, który powstał dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus – Wilhelma II. W 1939 roku pełnił również rolę siedziby Adolfa Hitlera. Obecnie znajdziecie w nim ciekawe wystawy oraz intrygujące sale, z pięknymi zdobieniami. Zamek znajduje się na ul. Święty Marcin.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Cesarski_w_Poznaniu
____

Obok Zamku znajdziecie także zakątek poświęcony polskim kryptologom, którzy złamali wcześniejsze wersje niemieckiej Enigmy. Wystawa ukryta jest w budce, która przypomina maszynę szyfrującą.Znajdując się w okolicy Zamku, koniecznie przespacerujcie się ul. Św. Marcin, która po remoncie wzbudziła wiele kontrowersji wśród Poznaniaków. Nowoczesny wygląd opiewa w niewielką architekturę zieleni i minimalistyczne dodatki. W sąsiedztwie wspomnianej ulicy znajdziecie Plac Wolności z nowoczesną fontanną. Tu odbywają się największe protesty w mieście oraz jarmarki świąteczne. Przy placu wolności jest również filia Biblioteki Raczyńskich.

Park Cytadela to kolejny punkt wycieczki po dzielnicy Stare Miasto. Najlepiej zarezerwować sobie na nią co najmniej pół dnia, gdyż tutaj czeka Was kilka kilometrów spaceru. Na poznańskiej cytadeli znajdują się liczne cmentarze oraz pomniki bohaterów, a także rosarium, rzeźby plenerowe, amfiteatr i muzea – Uzbrojenia oraz Armii Poznań. Ponadto znajdziecie tutaj ciekawe zakątki, w których możecie odpocząć w otoczeniu zieleni. Dla wielbicieli aktywnego wypoczynku także się coś znajdzie. Można spróbować swoich sił na trasie biegowej Park Run.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Cytadela
____
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Cytadela
____

Jeżyce

____

To dzielnica, która zyskała na popularności w ostatnich latach, dzięki klimatycznym kawiarniom i restauracjom. Przyciąga do siebie wielu młodych ludzi, zwłaszcza studentów. W obrębie Jeżyc znajdziecie m.in. słynne Stare Zoo, które wciąż cieszy się zainteresowaniem zarówno mieszkańców jak i turystów oraz Palmiarnię Poznańską – największą w Polsce i piątą w Europie. Tropikalny klimat i tysiące pięknych roślin – to główne atrakcje tego miejsca.

Ostrów Tumski

Miejsce, które znajdziecie przed poznańską Śródką, a za Starym Miastem, choć można powiedzieć, że zalicza się również do jego okolic. W Ostrowie Tumskim warto zobaczyć Katedrę Poznańską, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, Muzeum Archidiecezjalne, Ruiny Palatium i Kościół Najświętszej Marii Panny oraz Bramę Poznania ICHOT. Te wszystkie miejsca odkryją przed Wami historię Poznania, ale też Polski. Ponadto, Ostrów Tumski jest piękny i już sama okolica i spacer po niej będzie dużą satysfakcją dla odwiedzających Poznań.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ulica_Ostr%C3%B3w_Tumski_w_Poznaniu
____

Śródka

____

Idąc kilkaset metrów dalej od Ostrowa Tumskiego znajdziecie się w samym sercu poznańskiej Śródki. A tu warto się zatrzymać na chwilę dłużej, by przyjrzeć się pięknej okolicy, a także odwiedzić pobliskie kawiarnie i restauracja. Poznańska Śródka ma świetny klimat, choć jej historia raczej nie należy do ciekawych – była otoczona przez system umocnień, przez co nie mogła się rozwijać.

Poznańska Malta

Od Śródki macie dosłownie rzut kamieniem do słynnej poznańskiej Malty. Możecie tam pójść pieszo lub podjechać tramwajem czy rowerem miejskim. Malta to kompleks zawierający Termy Maltańskie, tory kajakarskie, tory do zjazdów na nartach i górki saneczkowe. W jej centrum znajduje się sztuczny zbiornik wodny, a dokładniej Jezioro Maltańskie. Spacer dookoła jeziora to świetny pomysł na odpoczynek od miejskiego gwaru. Obwód to zaledwie 5 km. A jeśli planujecie dłuższy spacer, to idąc w górę jeziora dojdzie do Nowego ZOO, w którym wycieczka zajmie Wam co najmniej pół dnia, gdyż ogród zoologiczny w Poznaniu jest naprawdę ogromny! Możecie również podjechać do niego zabytkową kolejką wąskotorową „Maltanka”, która jedzie od Śródki do samej bramy Nowego Zoo.

Najciekawsze muzea w Poznaniu

Poznań skrywa wiele ciekawych muzeum, które z pewnością zaspokoją ciekawość nawet najbardziej dociekliwych fanów historii. Będąc w stolicy wielkopolski zdecydowanie warto się wybrać do Rogalowego Muzeum Poznania, znajdującego się na Starym Rynku. W muzeum dowiecie się wszystkiego o tradycji i wypieku Rogali Świętomarcińskich, a także poznacie lepiej gwarę i historię Poznania. Również na Starym Rynku czeka na Was Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, w którym znajdziecie wystawy poświęcone twórczości pisarza oraz jego dzieła. Innym muzeum, które zostało poświęcone pamięci znanego artysty, jest Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego, na ul. Wronieckiej. Tu znajdziecie kolekcję ponad 3 tys. woluminów oraz pierwsze wydania książek wraz z rękopisami i listami do wydawców.

Nie sposób pominąć Muzeum Narodowego w Poznaniu, w którym jest Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego, a w niej choćby dzieła Malczewskiego, Moneta, Matejko czy Velazqueza. W pobliżu, na ul. Św. Marcin czeka na Was historyczne Muzeum Powstania Poznańskiego oraz Muzeum Farmacji Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, na ul. Marcinkowskiego. Będąc w Poznaniu warto również odwiedzić Muzeum Czekolady, w którym nauczycie się robić własną czekoladę oraz poznacie wszystkie sekrety tego słodkiego przysmaku. Degustacja to tutaj wręcz obowiązek!Obowiązkowym punktem na liście najciekawszych muzeów Poznania jest również Brama Poznania ICHOT, którą znajdziecie przy Ostrowie Tumskim, nad rzeką Cybiną. Jest interaktywną placówką prezentującą historię Ostrowa Tumskiego.

Miłośnicy wykopalisk archeologicznych koniecznie muszą odwiedzić także Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, na ul. Ignacego Posadzego 3. Miejsce to skrywa w sobie doskonale zachowane konstrukcje wału obronnego grodu poznańskiego z X wieku! Gratka dla ciekawych jak wyglądała inżynieria wczesnośredniowieczna. Muzeum urządzone jest nowocześnie z szeregiem multimedialnych materiałów dydaktycznych, w ciekawy sposób ukazujących dzieje grodu z różnej perspektywy.  

A słyszeliście kiedykolwiek o Bambrach? To grupa etniczna, która odegrała bardzo dużą rolę w odbudowywaniu wyludnionych podpoznańskich wsi na początku XVIII wieku. Muzeum Bambrów znajdziecie na ul. Mostowej w Poznaniu, a w nim wystawy poświęcone ubiorowi, wiejskim chatom oraz przedmiotom ludności z Bambergu.W zestawieniu najciekawszych muzeów Poznania nie może oczywiście zabraknąć Poznańskiego Muzeum Pyry, które znajduje się na ul. Wronieckiej. Możecie być zaskoczeni, że tak dobrze znany Wam dodatek do obiadu, skrywa wiele historii, które poznacie właśnie dzięki wizycie w tym przybytku.

Najlepsze miejsca w Poznaniu na Instagramowe zdjęcia

Poznań to bardzo klimatyczne miasto, które warto pokazać na swoim Instagramie. Jeśli szukacie ciekawych zakątków na pamiątkowe zdjęcia na Instagrama, to koniecznie odwiedźcie:Stary Browar – galeria, która znajduje się na poznańskim deptaku, a dokładniej ul. Półwiejskiej. To ulubione miejsce poznańskich influencerów. Największe wrażenie robi zwłaszcza dziedziniec, na którym znajduje się wiele restauracji, ogródków oraz ciekawy widok na architekturę Starego Browaru.

Stary Rynek – kamieniczki robią wrażenie na każdym, zwłaszcza ich piękne kolory. Co prawda, aktualnie Stary Rynek jest w trakcie remontu, ale być może uda Wam się złapać ciekawy kadr. 

Uliczki Starego Rynku – zaufajcie nam, każda uliczka odchodząca od Starego Rynku ma swój niepowtarzalny klimat. Zdecydowanie zajrzyjcie na ul. Gołębią, Świętosławską, Wrocławską, Żydowską.

Malta – zwłaszcza o zachodzie słońca, robi niesamowite wrażenie na zdjęciach. Możecie również pokusić się o spacer nad rzekę Cybinę, do lasu – tutaj z pewnością odkryjecie urocze zakątki pełne natury.

Młyńska 12 – klimatyczne schody w odrestaurowanej kamienicy cieszą się ogromnym zainteresowaniem fotografów robiących sesje małżeńskie.

Śródka – tutaj największy klimat mają okoliczne kawiarnie i restauracje, ale też słynny trójwymiarowy  mural, który powstał w oparciu i fotografię pochodzącą z lat 20 XX wieku, który może być doskonałym tłem.

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Opowie%C5%9B%C4%87_%C5%9Br%C3%B3decka_z_tr%C4%99baczem_na_dachu_i_kotem_w_tle
____

Ostrów Tumski – a dokładniej most łączący Ostrów Tumski ze Śródką – miejsce warte sfotografowania o każdej porze roku. Według miejskiej legendy para, która zawiesi na nim kłódkę ze swoimi inicjałami, będzie żyć w szczęśliwym i zgodnym małżeństwie.

Plac Wolności – schody Empiku oraz klimatyczna fontanna przy wyjściu z Placu Wolności robią wrażenie i będą idealnym miejscem na pamiątkową fotkę. Uwaga tylko na tłumy ludzi, którzy chętnie się tu przemieszczają gdy odbywają się różne imprezy.

Park Sołacki – jeden z najpiękniejszych parków w Poznaniu. Ziemię tu porasta bluszcz, a i nie brakuje pięknych, rozłożystych drzew. Park pięknieje wiosną i jesienią. Idealne miejsce na spacer!

Dziedziniec Szkoły Baletowej – miejsce z prawdziwym klimatem, które znajdziecie przy Starym Rynku. Warto je uwzględnić planując zwiedzanie Centrum.

Teatr Wielki w Poznaniu – schody teatru oraz lwy znajdujące się przy wejściu robią wrażenie, a dodatkowo na przeciwko znajduje się piękny park, w którym wiele osób lubi spędzać czas. 

Cytadela – nie może jej zabraknąć na liście najpiękniejszych zakątków Poznania, które warto uwiecznić na swoim instagramie. Klimatyczne alejki z licznymi rzeźbami oraz restauracja, która się tu znajduje przyciągają w sezonie wiosenno-letnim prawdziwe tłumy. 

Jeżyce – tu warto po prostu wybrać się na spacer z aparatem w ręku. Odkrywanie pięknych bocznych uliczek Jeżyc przyniesie Wam mnóstwo radości.

Miejsca przyjazne dzieciom w Poznaniu

Wybierając się na wycieczkę do Poznania z dziećmi warto mieć na uwadze:

Palmiarnię Poznańską – tu dzieci mogą podziwiać piękne rośliny, ale również nakarmić rybki, które pływają w ogólnodostępnym zbiorniku wewnątrz palmiarni. Ponadto w okolicy Palmiarni jest również Park Wilsona, w którym możecie natrafić na kaczki.

Rogalowe Muzeum – w muzeum możecie wspólnie z dziećmi wypiec własne rogale oraz poznać historię miasta.

Stary Rynek i koziołki – obowiązkowy punkt o 12:00, który musicie pokazać swoim dzieciom. Trykające się koziołki na wieży ratusza to największa atrakcja dla najmłodszych.

Nowe Zoo i Stare Zoo – oba ogrody zoologiczne warto zwiedzić z dziećmi. W przypadku tego pierwszego dobrym pomysłem jest podjechanie Maltanką pod samą bramę zoo. Kolejka cieszy się wielkim zainteresowaniem najmłodszych. 

Cytadela – 100 hektarów do odkrycia przez najmłodszych. Możecie zabrać ze sobą rowerek lub rolki, dzieci znajdą miejsce do pojeżdżenia na tych sprzętach, a gdy się zmęczą to możecie je zabrać do muzeów i pokazać słynne czołgi, które stoją przed budynkiem.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Uzbrojenia_w_Poznaniu
____

Brama Poznania ICHOT – znajdziecie w niej mnóstwo zabawek edukacyjnych oraz salę zabaw dla dzieci. Można także dobrać tu akcesoria dla rycerza i samemu stworzyć książęcą pieczęć. 

____

Termy Maltańskie – obowiązkowy punkt dla wszystkich małych fanów wodnych atrakcji. Są tutaj wodne place zabaw, baseny i zjeżdżalnie oraz cenione przez mieszkańców sauny kwiatowe. Cała rodzina znajdzie tutaj coś dla siebie. Idealne miejsce na relaks w rodzinnym gronie.

Jak się poruszać po Poznaniu?

Poznań nie jest dużym miastem i można zwiedzić jego najważniejsze punkty nawet na pieszo. Jednak uprzedzamy, że niektóre atrakcje są od siebie oddalone o kilka kilometrów, zatem warto rozważyć alternatywne formy poruszania się po stolicy wielkopolski. Zwłaszcza, że to miasto przyjazne rowerzystom. Jak najlepiej zwiedzać Poznań?

Na pieszo – stolicę wielkopolski warto zwiedzić na pieszo, zwłaszcza, że większość atrakcji znajduje się w okolicy centrum miasta. Dodatkowo na każdym rogu czekać będą na Was urokliwe skwerki, parki z ławkami oraz malownicze uliczki wypełnione kawiarniami, piekarniami i restauracjami.

Rowerem – Poznań to miasto przyjazne rowerzystom i ich jednośladom. W centrum spotkacie wiele dróg rowerowych, po których możecie się spokojnie przemieszczać rowerem lub hulajnogą elektryczną. Oczywiście, jeśli nie zabieracie w podróż swojego jednośladu, to czekają tu na Was rowery miejskie, które można wynająć z pomocą aplikacji i karty bankowej.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transport_rowerowy_w_Poznaniu
____

Komunikacją miejską – w Poznaniu tramwaje i autobusy dowiozą Was praktycznie w każdy zakamarek, jednak musicie mieć na uwadze, że w tym mieście opłaty za bilety komunikacją miejską są jednymi z wyższych w kraju, dlatego warto pomyśleć o zakupie całodobowego biletu, aniżeli kilkuminutowego. Bilety kupicie przez jakdojade.pl, SkyCash, a także mobilet.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tramwaje_w_Poznaniu
____

Samochodem – to opcja dla tych, którzy chcą się przemieszczać po obrzeżach miasta i zwiedzić Cytadelę, czy Maltę. W centrum zdecydowanie lepiej poruszać się na pieszo lub rowerem. W ten sposób nie ominie nas żaden urok tego miasta!

Gdzie nocować w Poznaniu?

W Poznaniu nie brakuje hoteli, hosteli oraz apartamentów do wynajęcia. Tanie noclegi znajdziecie na booking.com lub trivago.pl. Warto również rozejrzeć się wśród ofert okolicznych hosteli, które znajdują się w ścisłym centrum, zwykle w okolicy ul. Wrocławskiej, która cieszy się mianem najbardziej imprezowej. W centrum czekają na Was również pokoje w Ibis Hotel, PURO Hotel, Altus, Andersia czy Novotel lub Hampton by Hilton – tu z pewnością nie zabraknie Wam luksusu, a na starówkę będziecie mieli zaledwie kilka kroków.

Gdzie warto zjeść w Poznaniu regionalne przysmaki?

Będąc w Poznaniu warto spróbować miejscowej kuchni. W tym celu najlepiej udać się do Pyra Baru na pyry z gzikiem oraz inne dania z ziemniaków. Smaki regionu odkryjecie również w restauracji Bamberka, Bulwar i Hyćka. Na pieczoną kaczkę udajcie się do Hacjendy.  Na nieco bardziej wysmakowane dania warto wpaść do Restauracji Rynek oraz Ratuszovej. Rogale Świętomarcińskie znajdziecie praktycznie w każdej cukierni, ale uwaga – nie każda z nich posiada odpowiedni certyfikat. 

Szukając klimatycznych restauracji zróbcie sobie spacer po Starym Rynku i bocznych uliczkach. Znajdziecie tutaj mnóstwo ciekawych miejsc, które skrywają również piękne ogródki. Do takich miejsc należy choćby Barcydzieło, MOMO czy The Mexican. W poszukiwaniu fajnej atmosfery i dobrego jedzenia warto również udać się na Jeżyce, które skrywają wiele miłych kawiarni i restauracji. 

Weganie i wegetarianie także znajdą coś dla siebie! W Poznaniu znajdziecie wiele restauracji i kawiarni serwujących dania roślinnej kuchni. Osoby ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi także znajdą miejsc, gdzie serwowane są potrawy bezglutenowe.

Nocne życie Poznania – gdzie iść na drinka?

Najbardziej imprezową ulicą Poznania jest ul. Wrocławska. Na niej znajdziecie kluby oraz puby, w których napijecie się drinka, piwa czy też zaśpiewacie na karaoke. Będąc w tej okolicy zdecydowanie warto zajrzeć do Hocus Pocus, w którym zwykle odbywa się karaoke, Kultowej w której będziecie mogli wytańczyć się na rockotece, Pijalni Wódki i Piwa na szybkiego shota i zakąskę. Ponadto, ciekawym miejscem jest Hola Hola, w którym możecie napić się pysznych drinków, również na ogródku. 

Idąc w głąb Starego Rynku warto zajrzeć do Whiskey in the Jar na steka oraz smacznego Jara, Stacja Cafe Pub, która jest bardzo klimatycznie urządzona, Brovarii która zadowoli bardziej eleganckich gości, a także do Dragon Social Club, który przyciąga artystyczną część miasta. Szukających parkietu i dobrej muzyki do tańczenia najlepiej porwać do Czekolady na ul. Wrocławskiej, Cubra Libre również na tej ulicy lub do Czarnej Owcy na ul. Jaskółczej.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stary_Rynek_w_Poznaniu
____

Sezon wiosenno-letni w Poznaniu

____

Poznań jest przyjazny turystom i mieszkańcom, i oferuje dużo zwłaszcza w cieplejsze dni. Odwiedzając miasto nie można nie wybrać się na słynne Kontener ART, które znajdują się tuż nad Wartą od strony Chwaliszewa. W tym miejscu można się zrelaksować na świeżym powietrzu, napić drinka oraz zjeść coś z oferty street foodowych trucków.

źródło: https://poznan.fandom.com/wiki/Kontener_Art
____

Poza „kontenerami” warto również udać się na Nocny Targ Towarzyski na ul. Kolejowej, poza centrum miasta. Tu znajdują się również food trucki i dobre miejscówki na drinka, a poza tym odbywają się tu liczne koncerty znanych osób.Miejsce bardziej przyjazne rodzinom i dzieciom to Plaże Miejskie, które znajdzie w Parku Szelągowskim na Winogradach, na Chwaliszewie, na Ratajach oraz na Wildzie. Z plaż można korzystać od 1 czerwca do końca sierpnia. Znajdziecie tutaj leżaki do wypoczynku oraz liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Jak co roku, w Starym Browarze organizowany jest festiwal Letnie Brzmienia, w ramach którego odbędą się liczne koncerty pod chmurką. Fanom muzyki polskiej z pewnością przypadnie do gustu. Na przełomie czerwca oraz lipca odbędzie się również Malta Festival, na którym czekać będą teatry uliczne, atrakcje muzyczne oraz wiele innych atrakcji.

Gdzie iść na zakupy w Poznaniu?

Będąc w stolicy Wielkopolski na tzw. „shoppingu” warto udać się do Starego Browaru – to miejsce przyciąga głównie swoim kunsztem architektonicznym, ale poza tym warto również wiedzieć, że znajdziecie w nim bardziej luksusowe marki. Idea tego miejsca to 50/50 – 50% całości poświęcone na biznes i 50% na sztukę. W Starym Browarze na pewno uda się Wam zrobić zakupy odzieżowe, ale też dobrze zjeść i odpocząć w pobliskim parku.

Galeria Avenida – nazywana przez Poznaniaków ironicznie „chlebakiem” ze względu na wygląd oraz zaskakujące dla samych mieszkańców połączenie dworca kolejowego z galerią handlową, znajduje się zaraz przy Dworcu Głównym. Co najważniejsze – w tym miejscu znajdują się chyba wszystkie możliwe sklepy. Dużym minusem są tu płatne toalety, na które lepiej mieć drobne, gdyż płatność kartą nie zawsze jest możliwa.

Świetną alternatywą jest Galeria Posnania, która znajduje się na Ratajach, blisko Ronda Rataje i Politechniki Poznańskiej. Miejsce jest bardzo przestronne, a także ładnie urządzone. Znajdziecie w niej wszystkie możliwe sklepy modowe, a także ciekawe restauracje z pięknymi wnętrzami oraz kino i kręgielnię.

Niegdyś popularna Galeria Malta, która znajduje się nad poznańską Maltą, obecnie nie cieszy się już większym zainteresowaniem, a miejska legenda głosi, że wkrótce zostanie przekształcona w miejsce biznesowe. Podobnie wygląda sprawa z Kupcem Poznańskim, który pomimo swojej obecności w centrum nie jest głównym kierunkiem na zakupy, przegrywając z pobliską Galerią MM, która znajduje się na ul. Święty Marcin. Tu warto zajrzeć, nie tylko na zakupy, ale również do klubu Kosmos. Doradzamy, by tutaj także przygotować sobie drobne na toalety oraz parking wewnątrz.

Co warto zobaczyć w okolicy Poznania?

Nie tylko Poznań jest wart zwiedzania. W jego okolicy znajdują się również ciekawe atrakcje historyczne, sportowe, czy przyrodnicze. Będąc w stolicy wielkopolski możecie się również pokusić o wycieczkę wykraczającą poza mury miasta.

Kórnik

W Kórniku zobaczycie wyjątkowy XIX-wieczny neogotycki zamek, w którym jest również muzeum z obrazami mistrzów polskich oraz europejskich, liczne kolekcje numizmatyczne oraz militaria polskie. Zgodnie z legendą zamkowe komnaty nawiedza duch Białej Damy – Teofilii z Działyńskich, której obraz ożywa, a jej postać udaje się na zamkowy taras, by spotkać się z rycerzem na czarnym koniu. W Kórniku amatorów przyrody przyciągnie również Arbotreum, na którego 40 ha powierzchni znajdą kolekcję drzew oraz krzewów z umiarkowanej strefy półkuli północnej.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Arboretum_w_K%C3%B3rniku
____
żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_K%C3%B3rniku
____

Szreniawa

____

W Szreniawie czeka na Was Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, które prezentuje zabytki z dziejów wsi polskiej, rolnictwa oraz przemysłu rolno-spożywczego z całej Polski. Spotkacie tu również zwierzęta wiejskie (co jest świetną atrakcją dla najmłodszych), a także możecie odwiedzić Browar Szreniawa, z którego pochodzą wyjątkowe piwa. 

Luboń

Nieopodal Szreniawy znajduje się Luboń, a w nim Szlak Architektury Przemysłowej, na którym możecie podziwiać stuletnią historię lubońskich fabryk.

Puszczykowo

Puszczykowowitające Was Muzeum – Pracownią Literacką Arkadego Fiedlera, w którym zgromadzone są najciekawsze pamiątki z życia podróżnika. Ponadto znajdziecie tu również Ogród Tolerancji, w którym czeka Brama Słońca z Boliwii oraz posąg z Wyspy Wielkanocnej. Na terenie muzeum stoi replika 1:1 statku Santa Maria, która robi wrażenie na małych i dużych! Puszczykowo jest położone niezwykle malowniczo, na obrzeżach Wielkopolskiego Parku Narodowego. Zagłębiając się w wąskie, niezwykle zielone uliczki tego miasteczka naszym oczom ukażą się piękne, okazałe Wille i ulice wpisane w rejestr zabytków.  Będąc w Puszczykowie, warto również zajrzeć na Dworzec, który istnieje od 1897 roku.

żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Puszczykowo
____

Rogalin

____

Miejsce znane z Pałacu, w którym znajdują się zbiory arystokratycznego rodu Raczyńskich. Wybierając się tutaj, zaplanujcie spacer po parku z Dębami Rogalińskimi – drzewa które mają setki lat, robią wrażenie. Rogalin sam w sobie, wśród okolicznej ludności słynie z przepięknych tras rowerowych, z których bezpośrednio można dostać się do serca Wielkopolskiego Parku Narodowego – Jeziora Kociołek czy Jeziora Góreckiego, które w okresie letnim jest bardzo popularne.

Śrem

Tu znajdziecie najbardziej rozpoznawalny budynek w całej panoramie miasta – Wieżę ciśnień. Zbudowana w 1909 roku jest wysoka na 44 m. Wewnątrz znajduje się zbiornik o pojemności ok. 240 m3, który podtrzymuje całą konstrukcję dachu.

Puszcza Zielonka

Puszcza Zielonka przywita Was nie tylko piękną naturą, ale również Szlakiem Kościołów Drewnianych. Na zwiedzających czeka aż 12 urokliwych kościółków. Jest to też popularne miejsce na wycieczki rowerowe. Fanom kolarstwa górskiego polecamy się wybrać na Singletrack Maximus.

źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_kościołów_drewnianych_wokół_Puszczy_Zielonka
____

Lusowo

____

Lusowo to miejsce, w którym jest Muzeum Powstańców Wielkopolskich. Wyposażone w eksponaty związane z powstańcami wielkopolskimi opowiada historię walk Wielkopolan poza granicami Wielkopolski w latach 1919-1920.

Swarzędz

W tym miejscu znajdziecie Skansen oraz Muzeum Pszczelarstwa im. Prof. R. Kosteckiego. Czeka tu na Was unikatowy zbiór uli oraz wystawa poświęcona owadom użytkowym w Polsce i na świecie.

Daj się zaprosić do Poznania!

Poznań to wyjątkowe miasto, będące stolicą Wielkopolski. Przyciąga turystów o każdej porze roku, zwłaszcza że zawsze jest w nim co zwiedzać. Miasto zaprasza do siebie pięknymi, klimatycznymi uliczkami, interesującymi muzeami, a także atrakcjami dla najmłodszych. Nie będą się tu nudzić również poszukujący mocniejszych wrażeń w trybie nocnym – Poznań nie narzeka na brak klubów oraz pubów, w których można się wybawić, np.: na weekendowej wycieczce ze znajomymi. Amatorzy dobrego jedzenia również się nie zawiodą – w Poznaniu jest mnóstwo świetnych kawiarni i restauracji, a będą tutaj należy koniecznie spróbować lokalnych przysmaków. 

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po Poznaniu zachęcił Was do wizyty w tym pięknym mieście i już wkrótce będziecie mogli podzielić się z nami swoimi wrażeniami.

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź