Coraz bardziej popularne, zarówno wśród użytkowników prywatnych, jak i biznesowych, lokalizatory GPS skutecznie śledzą pozycję samochodu oraz zabezpieczają go przed ewentualną kradzieżą. Interesując się zakupem takiego urządzenia możecie zastanawiać się, czy jest możliwe, aby działał bez abonamentu i konieczności instalacji karty SIM? Odpowiadamy Wam – owszem! Jak to działa i ile kosztuje? Sprawdźcie!
Lokalizator GPS co to jest?
To urządzenie, które pozwala na określanie pozycji osób, przedmiotów oraz pojazdów. Wyposażone jest w odbiornik (moduł) GPS, który na podstawie sygnału odbieranego z satelitów umieszczonych nad ziemią pozwala skutecznie określać lokalizację z dokładnością do kilku metrów. Ustalone przez odbiornik współrzędne geograficzne transmitowane są przez moduł GSM przy wykorzystaniu standardu transmisji danych GPRS lub LTE. W kolejnym kroku informacje są przetwarzane przez serwer producenta urządzenia, a następnie udostępniane w czytelny sposób poprzez dedykowaną aplikację mobilną lub panel na stronie internetowej.
Czy lokalizator GPS musi mieć kartę SIM?
Karta SIM jest niezbędnym elementem każdego lokalizatora wyposażonego w moduł transmisji danych GSM. Wynika to z budowy infrastruktury telekomunikacyjnej, która wymaga tego dodatkowego elementu w celu autoryzacji (zalogowania). Na tej podstawie operator otrzymuje informacje z modułu GSM umieszczone w lokalizatorze. Wie kto loguje się do jego sieci i na tej podstawie może naliczać opłaty za transmisję danych.
Lokalizator z abonamentem lub własną kartą SIM
Duża część lokalizatorów GPS wymaga instalacji własnej karty SIM, co jest dla użytkownika problematyczne. Zazwyczaj oznacza to również konieczność rejestracji karty, dodatkowej konfiguracji oraz dbania o zapewnienie pakietów transmisji danych. Co gorsza, użytkownik często nie otrzyma powiadomienia, że karta SIM utraciła ważność lub skończył się na niej dostępny transfer niezbędny do przesyłania informacji o pozycji urządzenia. To niesie ryzyko, że lokalizator przestanie działać w najmniej oczekiwanym momencie.
Istnieje również grupa urządzeń ze wbudowaną kartą SIM, ale z koniecznością uiszczania dodatkowych cyklicznych opłat. To z pewnością duża wygoda – producent dba o transmisje danych. Niestety może to zauważalnie nadwyrężyć domowy budżet. Analizując oferty można zauważyć, że roczna wysokość abonamentu potrafi przekroczyć cenę samego lokalizatora. Tutaj również może się zdarzyć, że w losowym momencie zamiast pozycji skradzionego pojazdu otrzymamy w aplikacji powiadomienie, że okres, za który uiściliśmy opłatę właśnie dobiegł końca.
Jak działa lokalizator z wbudowaną kartą SIM bez dodatkowego abonamentu?
Pewnym wyjątkiem są urządzenia GPS notiOne z wbudowaną kartę SIM, którą użytkownik nie musi się martwić, ponieważ nie wymaga ona dodatkowej opłaty. Jak to możliwe? W tym przypadku producent bardzo mocno zoptymalizował kwestie związane z przetwarzaniem danych, wliczając je w cenę samego lokalizatora. Jak łatwo zauważyć, jest to najwygodniejsza opcja ze wszystkich możliwych – dostęp do lokalizacji w każdej sytuacji bez martwienia się, czy urządzenie ma zapewnione warunki do przesyłania danych.
Ile kosztuje lokalizator z abonamentem?
Ceny takich lokalizatorów z abonamentem zaczynają się już od 199zł. Choć cena na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo atrakcyjna, szybko można dojść do wniosku, że korzystanie z urządzenia nie będzie tanie. Dlaczego? Właśnie ze względu na wspomniany w tytule abonament, który nierzadko wynosi nawet 3-krotność ceny lokalizator za okres 12-miesięcy. Stąd też, przed zakupem warto dokładnie przeanalizować ofertę producenta, aby się nie rozczarować.
Ile kosztuje lokalizator GPS z wbudowaną kartą SIM bez dodatkowego abonamentu?
Ceny takiego rozwiązania zaczynają się już od 399zł – notiOne GPS.
Przy tej opłacie użytkownik otrzymuje informację o pozycji co kilka minut, dostęp do 30 dniowej historii lokalizacji, możliwość wyboru jednego kraju (np. Polski) w jakim działa lokalizator.
Przy nieco wyższej jednorazowej opłacie – 599zł można otrzymać prawdziwy kombajn – notiOne GPS PLUS. Taki lokalizator to aż 90 dni historii lokalizacji, możliwość konfiguracji częstotliwości przesyłania pozycji (nawet co 10 sekund), roaming w całej Europie, obsługa e-TOLL oraz powiadomienie o poruszeniu się lokalizatora (alert antykradzieżowy).
W każdym z tych przypadków producent nie pobierze żadnej dodatkowej opłaty, niezależnie od tego czy będziemy wykorzystywali urządzenie przez kilka miesięcy czy przez kilka lat.
Brak Komentarzy