Inne porady

Lokalizator dla chorych na alzheimera i demencję — dlaczego warto zainwestować w notiOne?

24 stycznia 2023
Lokalizator dla osób starszych i chorych na alzheimera i demencję

Osoby starsze, które chorują na demencję lub Alzheimera, potrzebują bezpieczeństwa i stałej opieki. W wyniku choroby mogą bardzo łatwo narazić się na niebezpieczeństwo, a nawet zgubić się w dobrze znanej okolicy. Dlatego warto zainwestować w lokalizator, który zawsze pomoże ustalić opiekunowi, gdzie znajduje się starsza osoba, którą się opiekuje. Sprawdźcie, jak działa nasze urządzenie i dlaczego jeszcze warto je mieć!

Demencja i Alzheimer — objawy

Z wiekiem osoby starsze są narażone na wystąpienie takich chorób, jak demencja starcza lub Alzheimer.

W przypadku demencji, mamy do czynienia z otępieniem, które powodowane jest przez nieprawidłową pracę mózgu. Choroba uniemożliwia logiczne myślenie, co powoduje trudności z podstawowymi czynnościami dnia codziennego. Demencja zmienia psychicznie i fizycznie, chora osoba może nie pamiętać, gdzie znajduje się jej własny dom i nie rozpoznawać bliskich. Choroba może występować u osób w wieku 40-50 lat, ale najczęściej dotyka osoby starsze, po 65 roku życia.

Choroba Alzheimera najczęściej pojawia się u osób w wieku powyżej 65 lat, ale również zdarza się, że występuje u młodszych osób, które m.in. przeżyły traumatyczne zdarzenia. To najczęstsza i nieodwracalna postać demencji, która zarówno wpływa na pamięć, na myślenie i zachowanie osoby chorej. Objawy choroby Alzheimera są bardzo niecharakterystyczne, może to być nerwica ze stanami lękowymi, zaburzenia zachowania, depresja, zaniki pamięci świeżej. Z czasem dyskretne objawy ulegają nasileniu.

W obu przypadkach osoby dotknięte chorobą będą wymagały odpowiedniej opieki.

Jak zadbać o bezpieczeństwo osób starszych?

Niestety nie ma skutecznych lekarstw, które byłyby w stanie cofnąć powstałe w mózgu zmiany, ani zapobiec dalszemu rozwojowi powyższych chorób. Lekarze stosują leki, które spowalniają lub łagodzą cały proces choroby.

Niemniej jednak osoba starsza, która choruje na demencję lub Alzheimera, potrzebuje pomocy i odpowiedniej opieki, która skupi się też na jej bezpieczeństwie.

W tym celu najlepiej stworzyć w najbliższym otoczeniu przyjazne środowisko, które będzie odpowiednie dla potrzeb osoby chorej, pozwoli jej zachować niezależność oraz wzmocni cechy osobowości.

Dla zachowania bezpieczeństwa starszej osoby dotkniętej chorobą warto zabezpieczyć podłogi w domu dywanikami, ściany dodatkowymi poręczami oraz podpórkami, co pozwoli zredukować ryzyko upadków lub poślizgnięć.

Warto również zainwestować w lokalizator, który umożliwi bieżące monitorowanie lokalizacji seniora, który wybrał się samodzielnie na spacer i mógł się zagubić. Osoby chore na demencję lub Alzheimera nierzadko wymykają się z domu, pod wpływem impulsu, czy wspomnienia sprzed kilkudziesięciu lat, na przykład takim  o konieczności pójścia do pracy, mimo że od dłuższego czasu nie są już aktywne zawodowo.

Jaki lokalizator dla seniora?

Polecamy wybrać dyskretny, mały lokalizator, którego można ukryć  w różnych miejscach lub senior może go nosić w postaci specjalnej opaski na rękę.

Nowoczesne urządzenia działają dzięki systemowi GPS lub Bluetooth, a informacje o lokalizacji wysyłają na telefon osoby opiekującej się starszą osobą. To bardzo ważne, gdyż pozwala na monitorowanie lokalizacji seniora w każdej chwili i z każdego miejsca.

Dodatkowym kryterium wyboru lokalizatora powinna być możliwość wyznaczania bezpiecznych obszarów, po których przekroczeniu opiekun otrzyma informację na swój telefon.

Jak działa lokalizator dla seniora notiOne?

Urządzenie notiOne go! PLUS działa w technologii Bluetooth, jednak mimo to, wyszukuje osoby i przedmioty nawet na drugim końcu Polski.  Wszystko dzięki sieci telefonów z aplikacjami współpracującymi, z której korzysta 2 mln użytkowników.

Sygnał z lokalizatora jest zbierany przez telefony z aplikacją notiOne i współpracującą Następnie trafia na serwer, który określa, do kogo urządzenie należy. W ten sposób lokalizacja osoby starszej trafia na mapę w telefonie opiekuna. Wszystko dzieje się bardzo szybko. 

Alarm o oddaleniu się w lokalizatorze notiOne

Dodatkową funkcją w lokalizatorze notiOne go! PLUS  jest alarm o oddaleniu się, który znajdziecie w aplikacji. Gdy lokalizator znajdzie się poza obszarem zasięgu Bluetooth, czyli oddali się na ok. 90 metrów od telefonu, właściciel otrzyma powiadomienie dźwiękowe na swoim smartphonie. Funkcja wspiera opiekę nad osobami starszymi, również w domu, z którego często zdarza się wymknąć chorym, w wyniku impulsu lub nagłego przypływu samodzielności.

Gdzie zamontować lokalizator dla osoby starszej?

Lokalizator mini notiOne GO! PLUS można zamieścić przy kluczach, elementach wózka inwalidzkiego, przy lasce, a nawet do zamka błyskawicznego kurtki starszej osoby. Możliwości jest wiele. Seniorka może mieć lokalizator w torebce, natomiast senior, przy pasku od spodni.

Z kolei dedykowana opaska dla seniora może zostać umieszczona na ręce starszej osoby, co uniemożliwi jej przypadkowe zgubienie. I warto również pamiętać, że bardzo użytecznym wsparciem w opiece nad starszą osobą z demencją lub Alzheimerem, będzie funkcja alarmu o oddaleniu.

Ile kosztuje lokalizator dla seniora?

Wybierając lokalizator notiOne go!! PLUS w postaci mini breloka zapłacicie 99 zł, natomiast specjalna opaska z hipoalergicznym zapięciem kosztuje 119 zł.

Oba lokalizatory są wodoodporne i wykonane z bardzo trwałych materiałów, które wytrzymają drobne uszkodzenia mechaniczne oraz deszcz i inne warunki atmosferyczne.

Mini lokalizatory notiOne w formie breloka lub opaski działają do roku na jednej baterii, więc nie musisz martwić się o jej szybką wymianę.

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź