Inne porady

Gdzie zgłosić zgubiony dowód osobisty?

15 września 2021
zagubiony dowód osobisty co zrobić

Zagubione dokumenty to ogromny stres dla właściciela oraz strach przed narażeniem się na kradzież. Dodatkowy dyskomfort niesie również widmo wielu formalności związanych ze zgłoszeniem zagubionego dowodu osobistego i wyrobieniem nowego. Gdzie zgłosić zagubiony dowód? Jak to zrobić? Sprawdźcie nasze porady!

Gdzie zgłosić zagubienie dowodu osobistego?

Zagubienie dowodu osobistego należy zgłosić jak najszybciej w urzędzie gminy lub przez internet. Można to zrobić również w sytuacji uszkodzenia dokumentu.

W celu dokonania zgłoszenia należy wypełnić odpowiedni formularz, który znajdziesz w internecie lub w urzędzie. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie dowodu, wówczas musisz go dołączyć do zgłoszenia.

Po złożeniu formularza otrzymasz zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego, które będzie Ci potrzebne na czas oczekiwania na nowy dowód, czyli nie dłużej niż przez 2 miesiące.

Czy zawsze trzeba zgłosić na policję zgubiony dowód osobisty?

Samo zagubienie dowodu nie jest przestępstwem, dlatego zgłoszenie się na policję nie miałoby sensu. Dopiero w przypadku utraty dokumentu w wyniku popełnionego przestępstwa należy się zgłosić na komisariat, czyli w sytuacjach kradzieży, utracenia dowodu w wyniku włamania, rozboju, etc. Dokument zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia kradzieży policji i nie trzeba już zgłaszać tego faktu w urzędzie gminy.

Zgubienie dowodu osobistego za granicą – co zrobić?

Ci, którzy przebywają za granicą i tam zgubili swój dokument tożsamości muszą udać się do konsulatu osobiście lub złożyć zawiadomienie listownie lub faksem. Wówczas dowód zostanie unieważniony.

Unieważnienie dowodu osobistego w konsulacie trwa znacznie dłużej niż w urzędzie gminy, dlatego, że konsul musi przekazać całą sprawę właśnie do urzędu, który wydał dowód. Dopiero urząd unieważnia dokument.

Po dokonaniu zgłoszenia utraty dowodu osobistego otrzymamy zaświadczenie o jego utracie. Jeśli dokonujemy zawiadomienia o tym fakcie listownie lub faksem, wówczas powinniśmy również dodać prośbę o wydanie takiego zaświadczenia, może się nam przydać w przyszłości.

Zastrzeżenie dowodu osobistego w banku

Dokumenty, które zostały skradzione mogą być wykorzystywane również do innych przestępstw, takich jak wyłudzenie kredytu, czy zakupy na raty. Jest to ogromnym problemem dla banków i firm, ale przede wszystkim dla osób, którym te dokumenty zostały skradzione.

Przed wykorzystaniem tożsamości można się uchronić szybko zastrzegając dokumenty w banku. W Polsce wszystkie banki należą do systemu „Dokumenty Zastrzeżone”. Podobnie zresztą inne firmy i instytucje, które weryfikują tożsamość klienta przed zakupem lub wykonaniem usługi. Pełna lista przedsiębiorstw i banków nigdy nie została ujawniona, ze względów bezpieczeństwa. W systemie „Dokumenty Zastrzeżone” dane są automatycznie przekazywane do wszystkich podmiotów, które do niego należą.

Jak to zrobić? Wystarczy udać się do placówki swojego banku lub do tego, który należy do systemu. Niektóre placówki również przyjmują zgłoszenia telefonicznie, po zdalnej weryfikacji tożsamości klienta. Zastrzec dokumenty można również przez Internet na stronie www.bik.pl.

Czy mogę zawiesić dowód osobisty?

W sytuacji, w której masz nadzieję, że Twój dowód osobisty jeszcze się znajdzie możesz go czasowo zawiesić i po odnalezieniu wycofać zawieszenie. Dotyczy to wyłącznie dokumentów wydanych po 4 marca 2019 roku, które zawierają warstwę elektroniczną.

Usługa jest bezpłatna i trwa 14 dni. Jeśli w tym czasie nie odnajdziesz swojego dowodu osobistego, wówczas zostanie on unieważniony.

Czy mogę zgłosić utratę dowodu osobistego przez internet?

Tak. Zgłaszający zagubienie dowodu osobistego mogą to zrobić przez Internet przy pomocy profilu zaufanego, który pozwoli na potwierdzenie jego tożsamości. Dokument zostanie unieważniony od razu po dokonaniu zgłoszenia. Proces ten nie wymaga autoryzacji urzędnika, a więc w weekend lub w święto również uda się go zastrzec. To system weryfikuje dane, a następnie generuje zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu, które znajdziesz w swojej skrzynce ePUAP.

Co ważne – jeśli masz w swoim dowodzie również wgrany kwalifikowany podpis elektroniczny od prywatnych dostawców, to musisz się skontaktować z nimi bezpośrednio, gdyż unieważnienie dowodu nie oznacza również anulowania podpisu elektronicznego.

Jakie mogą być konsekwencje zgubionego dowodu osobistego?

Niestety wciąż zdarzają się przestępstwa, które wykorzystują cudzą tożsamość. Konsekwencjami zagubionego dowodu, który wpadnie w niepowołane ręce, mogą być zaciągnięcie kredytu na właściciela dokumentu, niechciane zakupy na raty, a nawet wynajem mieszkania.

W teorii wszystkie umowy, które zostały zawarte na właściciela zagubionego dokumentu przez osoby trzecie nie obciążają go, jednak trzeba to udowodnić z pomocą specjalistów, takich jak grafolodzy, sąd i policja. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest natychmiastowe zastrzeżenie dokumentu w banku lub noszenie w portfelu lokalizatora, który pozwoli ustalić lokalizację zagubionego portfela. 

Sprawdź też nasz wpis Co zrobić gdy zgubisz portfel z dokumentami?

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź