Inne porady

Kupno używanego roweru – to musisz wiedzieć!

25 kwietnia 2022

Sezon rowerowy już się rozpoczął, a Ty zaczynasz rozglądać się za dobrym rowerem używanym? To doskonały pomysł! Jednak zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego egzemplarza, sprawdź nasze wskazówki, jak znaleźć dobry rower używany, w którym jest lepszy osprzęt i wyposażenie.

Czy warto kupić używany rower?

Kupno używanego roweru ma wiele zalet. Przede wszystkim można kupić jednoślad w bardzo dobrej cenie, a do tego może być o wiele lepiej wyposażony, niż nowy, drogi rower ze sklepu. Ponadto, jeśli pasjonujecie się kolarstwem, to istnieje szansa, że znajdziecie swój wymarzony model w o wiele atrakcyjniejszej cenie, niż w przypadku nówki ze sklepu.

Nie będziemy ukrywać, że kupno używanego roweru ma również swoje minusy. Można trafić na kiepską ofertę, w której jednoślad będzie miał bardzo zużyte części oraz ukryte wady, które dopiero odkryjecie w trakcie użytkowania swojego nowego nabytku albo źródło Waszego zakupu okaże się niepewne i traficie na oszusta.

Jednak nie ma co się zrażać, ponieważ przygotowaliśmy dla Was zestaw wskazówek, które pomogą Wam kupić dobry, używany rower, z którego będziecie się cieszyć jeszcze przez kilka sezonów.

Gdzie szukać rowerów używanych?

Decydując się na zakup używanego roweru, warto wykonać dokładny research rynku wtórnego. W większych miastach funkcjonują giełdy, komisy a nawet targi weekendowe, w trakcie których można znaleźć dobre oferty sprzedaży roweru. Zwłaszcza, że w trakcie giełd lub targów spotkacie naprawdę wiele różnych sprzedawców, którzy mogą Wam oferować starsze rowery, takie jak kultowe już Wigry 3 czy nawet całkiem nowe perełki, które są w doskonałym stanie, bo właścicielowi znudziło się kolarstwo. Kupno roweru używanego w tej formie ma ogromny plus, ponieważ od razu widzicie, w jakim stanie jest oferowany jednoślad i możecie zamienić ze sprzedawcą kilka słów na temat potencjalnego zakupu.

Oczywiście nie każdy ma czas na jeżdżenie po giełdach, targach i komisach, dlatego też alternatywnym sposobem szukania jest przeglądanie stron internetowych. Szukając używanego roweru możecie sprawdzać takie platformy jak Allegro, OLX, OLX lokalnie, Arena, a także grupy lokalne na Facebooku. W tym obszarze znacznie wzrasta Wasza szansa na odnalezienie konkretnego modelu roweru.

Kupno roweru używanego przez Internet

Decyzja zapadła i będziecie poszukiwać używanego roweru w Internecie? Nie wiecie jednak od której platformy rozpocząć swoje poszukiwania? W takim razie sprawdźcie poniżej wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

  • Firma sprzedająca sprzęt używany – w Polsce znajdziecie kilka takich firm, w sektorze rowerowym to wciąż niezbyt popularne rozwiązanie, ale można je znaleźć w większym mieście. W ofercie takiej firmy znajdziecie często rowery powystawowe, potestowe czy nawet z ubiegłych sezonów. Mogą być nowe, mogą być używane. Minusem rozpatrywania kupna roweru od firmy sprzedającej sprzęt używany jest ograniczona oferta modeli i rozmiarów, ale za to zakup może być na fakturę i z gwarancją, ale też nie w każdym przypadku.
  • Aukcje internetowe – jeśli znajdziecie rower na aukcji internetowej to od razu możecie sprawdzić opinie o sprzedającym. Czujność powinny wzbudzić w Was negatywne komentarze lub brak ocen. Opis roweru powinien być jak najdokładniejszy, tak samo jego zdjęcia. Również z uwzględnieniem wszelkich wad, otarć czy uszkodzeń. Klient ma prawo wiedzieć, co dokładnie kupuje. Możecie również skontaktować się ze sprzedającym i zadać kilka dokładnych pytań. Pamiętajcie również, że to aukcja internetowa i ktoś może przebić Waszą ofertę w ostatniej chwili. Na plus tego rozwiązania jest to, że platforma aukcyjna zabezpiecza kupujących i często pośredniczy w rozwiązywaniu problemów. Jeśli więc okaże się, że zakupiony egzemplarz nie jest zgodny z opisem, macie szansę na odkręcenie sytuacji i zwrot pieniędzy. 
  • OLX i OLX Lokalnie –  to również dobre miejsce na poszukiwania, jednak jego specyfika daje większe pole manewru użytkownikom o nieuczciwych intencjach. Zanim kupicie rower, warto go jeszcze zobaczyć na żywo. Na OLX można znaleźć dobre okazje, jednak kupując tu zachowajcie naprawdę dużą czujność i nie podawajcie żadnych danych, a tym bardziej nie dokonujcie żadnych transakcji przez WhatsApp i podejrzane linki. Warto też zapoznać się z poradami z Centrum Pomocy na OLX, które wskażą jak chronić się przed potencjalnym oszustwem.
  • Grupy na Facebooku – wśród różnych grup na Facebooku możesz znaleźć lokalne, tematyczne lub prywatne wyłącznie dla miłośników kolarstwa, a nawet takie, w których poszukuje się skradzionych rowerów. Należy do nich kilkadziesiąt tysięcy członków, kilkaset lub po prostu kilka osób. Szukanie konkretnych ofert jest dość trudne, a ogłoszenia często się powtarzają na różnych grupach. To rozwiązanie dla osób, które mają dużo czasu. Możecie również sami napisać zapytanie o sprzedaż konkretnego modelu roweru używanego, wówczas jest szansa, że szybciej znajdziecie to, czego szukacie.

Jak sprawdzić czy rower nie jest kradziony?

Chcąc zweryfikować, czy rower, który zamierzacie kupić nie jest kradziony, musicie mieć na uwadze, że to dość trudny temat. Można to sprawdzić po numerze ramy, ale niestety tylko niewielki odsetek rowerów jest oznakowany przez policję. 

Nie każda kradzież jest również zgłaszana Policji, a złodzieje działają w sposób przemyślany i rzadko kiedy wystawiają skradzione rowery na popularnych stronach internetowych. Raczej sprzedają je w formie „na żywo”. Oczywiście istnieje ryzyko, że możecie trafić na ogłoszenie złodzieja i kupicie kradziony rower. Dlatego, jeśli możecie sprawdźcie tutaj, czy wybrany model nie jest kradziony.

Zamazane numery ramy, usunięte, zmienione lub brak chęci do ich podania powinny już w Was zapalić żółte światło i wzbudzić pełną czujność. Raczej same z siebie się nie uszkadzają, ani nie usuwają.

Ile może kosztować używany rower?

Cena używanego roweru jest zależna od tego, czego tak naprawdę szukacie – jakiego rodzaju ma to być rower, do czego służyć, z jakiego materiału ma być rama i jaki osprzęt. Miejski rower komunikacyjny, który przyda Wam się do dojazdów do pracy lub szkoły może kosztować nawet 250-300 zł, ale jeśli będzie to lepiej wyposażony model, to cena może się zaczynać nawet od 800 zł. W przypadku nowego roweru miejskiego średnia cena wyniosłaby około 1200-1500 zł. 

W przypadku roweru wyczynowego, to nowe jednoślady potrafią kosztować od 10 000 zł wzwyż. Wiele zależy do jakiej odmiany kolarstwa ma służyć i na jakim osprzęcie ma być złożony. Używane egzemplarze ze starszych roczników można nabyć nawet za 2-3 tysiące złotych, jednak warto mieć na uwadze ich poziom eksploatacji oraz stan ramy. Nierzadko dobrze wyposażone modele używanych rowerów wyczynowych realnie kosztują kilkanaście tysięcy złotych. 

Używane rowery szosowe mogą kosztować od 1 tys. zł wzwyż, nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tu wpływ na cenę ma wyposażenie takiego roweru, materiał z jakiego wykonano ramę, czy marka roweru. 

Rowery górskie mogą nie być aż tak drogie, ale to zależy o wielu czynników. Jeśli mówimy o starszym modelu, na mniejszych kołach i z supermarketu to ich ceny mogą się zaczynać nawet od 500 zł. Jeśli jednak rozważamy zakup używanego roweru znanej marki, z topowym osprzętem to ceny zaczynają się od kilku, a kończą na kilkudziesięciu tysiącach złotych. Znaczenie ma także materiał ramy oraz rodzaj zawieszenia – czy chcemy kupić tzw. hardtaila czy fulla.

Jak sprawdzić używany rower?

Jeśli macie okazję sprawdzić na żywo wybrany rower, który zamierzacie kupić, to musicie go dokładnie obejrzeć i zwrócić uwagę na następujące elementy:

Rama roweru

Rama rowerowa to najdroższy element roweru. Dopasowuje się do niej całą resztę, można powiedzieć, że to nawet jego kręgosłup. W przypadku używanego roweru rury mogą mieć uszkodzenia, pęknięcia, a na aluminium będą widoczne zarysowania. Jeśli rama rowerowa jest bardzo uszkodzona, lepiej nie decydować się na zakup. Warto również sprawdzić, czy na ramie nie ma śladów rdzy. Małe ogniska nie będą problematyczne, ale będą wymagały trochę pracy, by je zlikwidować. Dokładnie należy obejrzeć także modele wykonane z karbonu. Jest to materiał dość wytrzymały, jednak dość czuły na punktowe uderzenia. W takim wypadku należy przede wszystkim sprawdzić dokładnie ramę przy jej główce, w okolicach mocowania tylnego trójkąta. Są to elementy najbardziej podatne na uszkodzenia.

Napęd roweru

Tu musicie zwrócić uwagę na płynność biegów. Możecie również porównać wygląd zębów kasety z nowym rowerem. Warto również wziąć ze sobą przymiar łańcucha, który pozwoli upewnić się, czy nie trzeba dokupić nowego zestawu ogniw. Zwróćcie również uwagę na manetki i klamkomanetki, ponieważ to dość drogie części. Jeśli rower posiada zewnętrzne przerzutki, to należy dokładnie obejrzeć kształt ich zębów. Nowe zębatki posiadają ząbki w kształcie bardziej kwadratowym, a jeśli są zużyte to będą bardziej przypominać ostre zęby rekina. Po przerzutkach dokładnie ocenicie również stan używania roweru, jeśli był eksploatowany kilka razy w roku, to powinny być w dobrym stanie. Napęd to elementy, które naturalnie się zużywają i nie obędzie się bez ich wymiany. Jednak kupując używany rower, możesz wstępnie ocenić czy ich wymiana nastąpi za kilka czy kilkaset kilometrów.

Koła i opony

W używanym rowerze piasty mogą mieć luzy, a wymiana łożyska będzie dodatkowym kosztem rzędu 50-100 zł. Sprawdźcie czy bębenek jest w dobrym stanie, a także centrowanie obręczy. Zniekształcona nie da się wycentrować i trzeba będzie kupić nową. Ważne jest również sprawdzenie szprych, a także samych opon, czy nie posiadają żadnych uszkodzeń. Jeśli opona jest sparciała trzeba będzie ją wymienić, a to dodatkowy koszt. Sprawdźcie również stan bieżnika, czy opona nie jest „łysa” na środku.

Karbonowe części

Niektóre rowery są w nie wyposażone i mowa tu nie tylko o ramie. Jeśli wybrany przez Was model takowe posiada, to należy je dokładnie obejrzeć. Włókno węglowe jest bardzo wrażliwe na punktowe uderzenia. Niewielkie pęknięcia mogą się niebezpiecznie rozwinąć. Karbonowe elementy w rowerach to m.in. sztyca, kierownica, obręcze kół, korba, widelec w przypadku szosowych i gravelowych rowerów.

Hamulce

W przypadku hydraulicznych hamulców sprawdźcie czy nie są zapowietrzone, a klocki są w dobrym stanie. Hamulce szczękowe należy sprawdzić pod kątem zużycia powierzchni hamującej na obręczy. Jeśli brakuje wskaźnika lub widzicie wyraźne zagłębienie to zdecydowanie zły znak.

Amortyzatory

Jeśli są one w wybranym przez Was rowerze, to sprawdźcie czy się uginają. Jeśli nie, to oznacza, że są zatarte i mogą już nie działać. A jeśli działają, to sprawdźcie dalej stan goleni górnych, czyli rur, które są o mniejszej średnicy i chowają się w trakcie pracy goleni dolnych. Nie powinno być na nich żadnych śladów rdzy oraz zadrapań, a powierzchnia powinna być błyszcząca i śliska. Warto pamiętać, że amortyzatory rowerowe należy poddawać regularnemu serwisowi, co zapewni ich niezakłóconą pracę. Ma to przede wszystkim  duże znaczenie w przypadku modeli przeznaczonych do jazdy w trudnym terenie.

Linki i pancerze

W używanych rowerach należy sprawdzić, czy linki nie są zardzewiałe i pancerz nie ma żadnych załamań. Każde uszkodzenie wpływa na pracę hamulca lub przerzutki.

Luzy na kierownicy

Im starszy będzie rower, który zamierzacie kupić, tym większe luzy może mieć na łożyskach. Zwłaszcza na kierownicy, na której znajdziecie dwie pary łożysk – na dole oraz na górze. Należy sprawdzić jedną dłonią zaciśniętą na przednim hamulcu oraz drugą na łożyskach sterowych w górnej części, czy w trakcie poruszania nie poczujecie w ręce charakterystycznego stukania. Jeśli luzy występują, to należy je od razu zlikwidować, a jeśli to poważniejszy problem, to może oznaczać że łożyska są już stare i konieczne będzie ich wymienienie.

Gripy

Gripy, czyli rączki kierownicy. Im są bardziej wytarte, tym prawdopodobnie więcej kilometrów przejechał rower. Warto pamiętać, że jest to element, który możecie samodzielnie wymienić, wybierając np. inny kolor. To pozwoli na odświeżenie wizualne roweru i dostosuje do upodobań.

Błotniki i bagażnik

Jeśli Wasz potencjalnie nowy rower posiada błotniki i bagażnik, należy je sprawdzić pod kątem uszkodzeń oraz odpowiedniego zamontowania. Bagażnik warto również obejrzeć pod kątem potencjalnych pęknięć. Jeśli oglądany model nie posiada błotników, można bez problemu dokupić takie, których montaż jest łatwy i doskonale zabezpieczają przed ochlapaniem odzieży.

Pamiętajcie, by wykonać próbną jazdę rowerem, aby upewnić się, że wszystkie elementy działają sprawnie i nic Was nie zaskoczy.

Umowa kupna sprzedaży roweru używanego – co się powinno w niej znaleźć?

Każda sprzedaż i zakup powinny być zawsze potwierdzone dokumentem, który w przypadku wykrycia wady po zakupie, pozwoli Wam wyegzekwować swoje prawa. Sprzedaż powinna być przypieczętowana umową, w której sprzedawca określi stan kupowanego przez Was sprzętu oraz główne parametry (muszą być zgodne z opisem aukcji czy ogłoszenia). W umowie musi się również znaleźć określona cena oraz dokładny adres osoby sprzedającej i kupującej. 

Unikajcie transakcji, które nie pozostawiają żadnego śladu. Dając gotówkę sprzedawcy ryzykujecie, że po zakupie ewentualne wady, które wykryjecie, będziecie musieli naprawić na swój koszt, a nieuczciwego sprzedawcy nie uda Wam się już odnaleźć.

Ważne wskazówki przy zakupie używanego roweru

Kontrola stanu roweru, umowa, odpowiednie ogłoszenie, to nie wszystko na co musicie zwrócić uwagę. Skupmy się również na procesie dobicia targu ze sprzedawcą. Jeśli zamierzacie spotkać się z nim osobiście, to najlepiej wybierzcie miejsce, które jest bezpieczne i pełne ludzi, a także dobrze oświetlone.

Jeśli zamierzacie płacić za rower gotówką, to zabierzcie ze sobą bliską osobę, która będzie Waszym wsparciem podczas zakupu. Złodziejowi będzie trudniej oszukać dwie osoby, aniżeli jedną.

Jeśli płacicie przelewem, dokładnie go opiszcie. Dodajcie informacje o odbiorcy przelewu, o tym za jaki sprzęt płacicie. Dopiszcie także w ramach jakiego portalu czy ogłoszenia. Skrupulatność jest tutaj bardzo ważna.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego roweru? Podsumowanie

Kupno używanego roweru to proces, który wymaga poświęcenia odrobiny czasu oraz cierpliwości. Każdy etap jest bardzo ważny – począwszy od poszukiwania ogłoszenia, skończywszy na opłaceniu go. Kupno używanego roweru powinniście rozpocząć od dokładnego researchu i odnalezienia ofert, które Was interesują. Następnym krokiem jest zweryfikowanie źródła oferty – opinii o sprzedawcy, wiarygodności ogłoszenia, a nawet skontaktowanie się ze sprzedającym. Jeśli kupujecie rower na giełdzie lub targu, to również będzie Was dotyczyć, ale weryfikację musicie przeprowadzić na żywo. Najlepiej podczas rozmowy ze sprzedawcą i w trakcie oględzin roweru. 

Przy ocenianiu stanu używanego roweru, bardzo ważna jest dokładność. Sprawdźcie uważnie każdy element. Nie bójcie się zadawać pytań o osprzęt i akcesoria.

Jeśli zdecydowaliście się na zakup używanego roweru, który sprawdziliście i jego stan Wam odpowiada, to pamiętajcie o podpisaniu umowy kupna roweru. Nie płaćcie sprzedawcy „pod stołem”. Dokładnie opiszcie przelew, a jeśli płacicie gotówką, weźcie ze sobą bliską osobę do towarzystwa. 

Nie bójcie się zadawać pytań sprzedawcy i wykonać testową jazdę. To Wasze prawo jako potencjalnego klienta, a ten kto nie ma nic do ukrycia, nie będzie widział żadnych przeszkód. 

Po zakupie roweru nie zapomnijcie również przygotować go do tegorocznego sezonu i zabezpieczyć go przed kradzieżą

A może jesteście zainteresowani bardziej szczegółowym opisem na co zwrócić uwagę kupując konkretne rodzaje rowerów? Dajcie znać w komentarzach!

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź