Dla rodzica

Co spakować dziecku na kolonię – 10 sprawdzonych porad

14 lipca 2017
Co spakować dziecku na kolonie?

Pierwszy samodzielny wyjazd Twojego dziecka na kolonie lub wycieczkę szkolną to nie lada wyzwanie dla Was obojga. Co spakować dziecku, by niczego mu nie zabrakło? Oto 10 praktycznych porad.

1. Na cebulkę

Pogoda w Polsce bywa naprawdę kapryśna. Nawet jeśli prognozy zapowiadają bezchmurne niebo przez cały wyjazd, spakuj dziecku dodatkowo ciepłą bluzę, kurtkę przeciwdeszczową i buty na zmianę. Warto również pamiętać, że wieczory bywają chłodne. Ciepły dres zapewni Twojemu maluchowi komfort podczas nocnych podchodów, czy zabaw przy ognisku.

2. Wygoda ponad wszystko

Kolonie to nie rewia mody! Ma być wygodnie i praktycznie. Odpuść sobie jasne czy drogie ubrania – Twoje dziecko wyjeżdża by dobrze się bawić, brudzić i swobodnie poruszać, a nie martwić o każdą plamę czy dziurę.

3. Unikaj nowości

Nowe, niewypróbowane jeszcze rzeczy mogą okazać się niewygodne – to dotyczy szczególnie butów! Jest jeszcze jeden powód, może mniej oczywisty lecz równie często spotykany: dzieci mają problem ze zidentyfikowaniem swoich nowych ubrań! W kilkuosobowych pokojach dochodzi często z tego powodu do niezłego zamieszania. By tego uniknąć możesz również oznaczyć rzeczy Twojego dziecka w charakterystyczny sposób: naklejką, nitką czy markerem.

4. Drogim sprzętom powiedz “NIE”!

Żadnych drogich tabletów, laptopów, komórek, czy aparatów fotograficznych! Taki wyjazd to doskonała okazja do odizolowania dziecka od wszelkich ekranów, przynajmniej na krótki czas. Jeśli już wydałeś sporo pieniędzy na to, by Twoje dziecko korzystało z ruchu i wypoczynku na świeżym powietrzu, niech korzysta! Ponadto takie sprzęty często ulegają uszkodzeniom czy kradzieżom. Lepiej oszczędzić dziecku (i sobie) strat, nerwów lub poczucia winy.

5. Zapewnij ochronę

Ochroń dziecko przed takimi niechcianymi przygodami jak poparzenie słoneczne, udar cieplny, grzybica, ugryzienia kleszczy, meszek i komarów. W bagażu Twojego dziecka nie może zabraknąć: czapeczki na głowę, kremu z wysokim filtrem, klapek pod prysznic oraz preparatów przeciw insektom. Przyda się również maść na ugryzienia owadów.

6. Zabezpiecz przed zaginięciem

Zarówno Twoje dziecko, jak i jego bagaż warto odpowiednio zabezpieczyć. W nowym, nieznanym miejscu łatwo się zgubić. Lokalizator notiOne w formie opaski, założony dziecku na rączkę da mu poczucie bezpieczeństwa, a Tobie komfort sprawdzenia w każdej chwili w aplikacji w Twoim telefonie, czy dziecko znajduje się tam, gdzie powinno. Z kolei notiOne przyczepiony w dyskretnym miejscu do bagażu, pozwoli odnaleźć go w przypadku zgubienia lub kradzieży.

7. Dodatkowy prowiant

Co jeszcze spakować dziecku na kolonie? Zazwyczaj dzieci na tego typu wyjazdach mają zapewnione pełne wyżywienie. Jeśli chcesz jednak rozpieścić swoją pociechę czymś specjalnym, pamiętaj, by były to przekąski lekkie i niepsujące się, np. chrupki, krakersy, paluszki. Najczęściej bywa tak, że dziecko wpycha walizkę pod łóżko i… zapomina o niej. Łatwo można się domyślić, co dzieje się później z taką zapomnianą żywnością.

8. Pieniądze

Nie za dużo i nie w jednym miejscu! Zastosuj się do sugestii organizatorów wyjazdu, jaką kwotę należy przekazać dziecku na wyjazd. Oni będą wiedzieli najlepiej gdzie i ile będzie okazji do wydawania pieniędzy. Całą sumę podziel na mniejsze części i wraz z dzieckiem schowaj w 2-3 różne miejsca: do podręcznego plecaczka, w zapinaną kieszeń kurtki, na dno walizki. W razie zgubienia czy kradzieży, przepadnie tylko część, a nie wszystkie pieniądze.

9. Mały plecaczek

Poza bagażem głównym, dziecku przyda się również mały plecaczek do zabrania na plażę, krótkie wypady w góry, czy zwiedzanie miasta. Pamiętaj by był lekki, wygodny i miał przewiewne plecy. Dziecko będzie z nim wędrowało w upale, gruba tylna ściana plecaka może powodować przegrzanie.

10. Lista rzeczy do spakowania

Poproś organizatorów o przekazanie listy rzeczy niezbędnych do zabrania. Przeczytaj ją uważnie i spakuj się zgodnie z sugestiami. Organizatorzy kolonii czy szkolnych wycieczek, najlepiej będą wiedzieć czego ich podopieczni będą potrzebować. W razie wątpliwości, pytaj! Od tego będzie zależał komfort i bezpieczeństwo Twojego dziecka.

Podobały Ci się nasze porady? Już wiesz co spakować dziecku na kolonie? A może chciałbyś coś dodać? Napisz komentarz i podziel się z nami swoimi doświadczeniami. 🙂

Może ci się spodobać również

1 Komentarz

  • Awatar użytkownika Kresy
    Odpowiedz Kresy 19 września 2017 na 11:57

    Świetny lista rzeczy! Tego właśnie szukałem. Dzięki wielkie.

  • Zostaw Odpowiedź