Dla rodzica

Dobra niania – jak ją znaleźć?

31 lipca 2017
Masymilian_na_moscie

Dobra niania, której z pełnym zaufaniem będziemy mogli powierzyć nasze dziecko, to prawdziwy skarb. Jak z wielu kandydatek wybrać tę najlepszą?

Zdefiniuj swoje oczekiwania

 1. Określ w jakim wymiarze czasu będziesz korzystać z opieki dla swojego dziecka. Szukasz niani na cały etat czy okazjonalnie (np. wieczorne wyjście, choroba dziecka itp…)?
 2. Jakie obowiązki poza opieką nad dzieckiem chcesz powierzyć opiekunce? Pamiętaj, że im więcej zadań będzie miała do wykonania, tym mniej uwagi poświęci Twojemu dziecku.
 3. Wybierając kandydatkę, weź pod uwagę wiek i temperament Twojego maluszka. Czy starsza osoba będzie miała wystarczająco dużo siły na aktywną zabawę z dwulatkiem? Czy z kolei młodej studentce nie zabraknie doświadczenia w opiece nad niemowlakiem?

Jak zacząć poszukiwania niani?

 1. Na początek podpytaj znajomych. Być może ktoś z nich mógłby polecić zaufaną osobę? Jest to najpewniejsza i najbardziej skuteczna metoda znalezienia dobrej niani.
 2. Możesz skorzystać z agencji lub portalu Internetowego. Wiąże się to zazwyczaj z pewnymi opłatami a i tak nie daje gwarancji, że trafisz na odpowiednią osobę. Nasza rada: nie ufaj referencjom!
 3. Jeśli myślisz o młodej osobie, wywieś ogłoszenia na uczelniach i wydziałach związanych z opieką i niesieniem pomocy:  położniczych, pielęgniarskich, pedagogicznych, psychologicznych itp…
 4. Zamieść ogłoszenie na portalach społecznościowych. Znajdziesz tam odpowiednie fora i grupy, na których łatwiej znaleźć osoby szukające pracy w roli opiekunki oraz opinie o nich.

Dobra niania – zaufaj pierwszemu wrażeniu

Gdy już wybierzesz spośród wszystkich osób kilka najbardziej obiecujących, z każdą z nich umów się na indywidualną rozmowę. Nie licz czasu, wnikliwa rozmowa z kandydatką oraz obserwacja jej pierwszego kontaktu z dzieckiem może potrwać nawet kilka godzin. Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojego dziecka jest najważniejsze, i to nie podlega dyskusji. Dobra niania:

 • od razu przypadnie Ci do gustu
 • dba o higienę osobistą
 • posługuje się poprawnym językiem i posiada bogate słownictwo.
 • wykazuje wysoką kulturę osobistą
 • reprezentuje podobne do Twoich wartości i postawy oraz model wychowywania.
 • łatwo nawiązuje kontakt z Twoim dzieckiem
 • posiada doświadczenie w pracy z dziećmi
 • nie pali papierosów

Specjalnie dla Was, eksperci notiOne stworzyli DARMOWY KWESTIONARIUSZ, który z pewnością przyda się wszystkim osobom prowadzącym rozmowy z kandydatkami na opiekunkę.

KWESTIONARIUSZ REKRUTACYJNY – DOBRA NIANIA

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź