Inne porady

Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na wakacje?

30 sierpnia 2022
wyjazd na wakacje

Włamania w czasie wakacji to wciąż powszechny problem, który może dotknąć zarówno mieszkańców bloków, jak i domów wolnostojących. Zanim wyjedziecie na urlop, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu swojego domu lub mieszkania. Zwłaszcza, że włam rzadko bywa spontaniczną decyzją złodzieja, jest raczej wynikiem długiej obserwacji i opracowanego planu. Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, jak zabezpieczyć swoje domostwo na czas wyjazdu na wakacje. Sprawdźcie je i cieszcie się spokojnym urlopem!

Jak zabezpieczyć dom na wakacje?

Dom wolnostojący lub szeregowy to często obierany cel przez złodziei. Zwłaszcza gdy ma zasunięte wszystkie rolety, a na jego obszarze piętrzy się nieodebrana poczta. O ile domy w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej są raczej rzadziej odwiedzane przez włamywaczy, o tyle w przypadku domów wolnostojących, które mają dużą przestrzeń dookoła, prawdopodobieństwo włamania rośnie.

Wybierając się na wakacje, warto odpowiednio przygotować swój dom na czas dłuższej nieobecności. Przede wszystkim należy zadbać o to, by nie wzbudzał wrażenia, że nikogo w nim nie ma. Dlatego warto zaangażować kogoś bliskiego do pomocy lub skorzystać z oferty życzliwego sąsiada, którego znamy.

Poza tym nie warto opuszczać wszystkich rolet zewnętrznych, jeśli nie są włamaniowe. Spuszczone do samego dołu okien rolety to jasny sygnał dla złodzieja, że nikogo nie ma w domu. Tak samo, jak brak samochodu na podjeździe. Poniżej znajdziecie kilka uniwersalnych wskazówek o tym, jak zabezpieczyć swój dom i mieszkanie na czas wakacji, abyście nie musieli martwić się na urlopie.

Jak zabezpieczyć mieszkanie na wakacje?

Bardzo dużym plusem mieszkania w bloku jest możliwość zachowania anonimowości. Nie informujcie wszystkich sąsiadów o swoich planach wakacyjnych, a jedynie tego jednego czy dwóch zaufanych, którzy będą doglądać Waszego domostwa.

Zwróćcie również uwagę na swoje wpisy w social media – jeśli macie publiczne konto, każdy bez problemu dowie się o tym, gdzie aktualnie się znajdujecie, jeśli dodacie posta z pamiątkowym zdjęciem.

Nie warto również publikować w Internecie informacji o datach planowanego wyjazdu, nawet jeśli prosicie o podpowiedzi noclegowe. To wyraźny sygnał dla złodzieja, kiedy Was nie będzie.

Zaufany sąsiad pomoże na czas wyjazdu

Jeśli macie sąsiada, z którym utrzymujecie bliski kontakt, nie bójcie się prosić go o pomoc. Może odwiedzać Wasz dom, podlewać kwiatki, dokarmiać zwierzęta lub po prostu zadba o to, aby wokół mieszkania lub posesji nie było wyraźnych oznak Waszej nieobecności, czyli np.: góry ulotek, listów, gazet, itp.

Warto poprosić taką osobę o to, by również systematycznie otwierała okna, robiła hałas, a także odpowiednio reagowała na podejrzane sytuacje. Interwencja sąsiedzka nie raz uratowała mieszkanie lub dom przed złodziejami, dlatego też warto pielęgnować kontakty!

Zabezpieczcie okna i drzwi

Do większości włamań dochodzi przez okna. Nie wystarczy ich tylko domknąć, nie trzeba również od razu montować krat. Warto pomyśleć o instalacji rolet antywłamaniowych lub okien, które są odporne na włamania – mają mocniejsze szyby, a nawet zamki trudne do przewiercenia. Ciekawym dodatkiem do takich okien są również systemy antywyważeniowe w konstrukcji ramy.

Jeśli chodzi o drzwi – nie ma tutaj co oszczędzać i najlepiej zainwestować w solidne antywłamaniowe. Zamek jest w nich najważniejszy. Powinien być zabezpieczony przed możliwością przewiercenia, a także posiadać zestaw rygli wysuwanych w kilku kierunkach. Takie zamki są zwykle atestowane i mają minimum 100 tysięcy unikalnych kombinacji klucza. Można również pomyśleć o zamontowaniu kilku zamków – te mogą skutecznie zniechęcić włamywacza.

Odpowiedni system alarmowy

Świetnie sprawdzi się zwłaszcza dla właścicieli domów. System alarmowy to dość kosztowne rozwiązanie, ale zdecydowanie warte swojej ceny. Współczesne systemy mają możliwość synchronizacji ze smartfonami, co pozwoli na monitorowanie sytuacji w domu i dookoła niego, na bieżąco.

Ponadto, ich elementami są często kamery, które już działają odstraszająco. Czasem wystarczy montaż kilku atrap. Niektóre systemy alarmowe mają również mechanizm, który pozwala włączać oświetlenie lub sprzęty RTV zdalnie. To dobry sposób na symulowanie obecności domowników.

Ubezpieczcie dom i mieszkanie

Polisa ubezpieczeniowa dla nieruchomości to bardzo ważna inwestycja. Przydaje się nie tylko po włamaniu, ale również gdy posesja lub mieszkanie zostaną zalane czy to przez sąsiada, czy w trakcie nawałnicy.

Jeśli jeszcze nie macie polisy ubezpieczeniowej dla swojego domostwa, to rozważcie jej zakup. Zawsze możecie wybrać zakres ubezpieczenia swojego mieszkania lub domu, dodając do niego różne scenariusze zdarzeń. Niektóre polisy zakładają nawet wypłatę odszkodowania ze względu na uszkodzenie przez kota telewizora.

Wyłączcie prąd, gaz i wodę

W ten sposób minimalizuje się ryzyko uszkodzenia swojego domostwa przez wewnętrzne czynniki, takie jak woda, gaz lub prąd. Nierzadko zdarza się, że podczas nieobecności właścicieli dojdzie do spięcia

Lokalizator antykradzieżowy

Możecie zabezpieczyć cenną rzecz w domu ukrywając w niej lokalizator notiOne. Dzięki temu dowiesz się o wszelkich niepożądanych ruchach i łatwiej odnajdziesz zgubę. Lokalizator możecie przyczepić do konsoli, laptopa, kluczy czy telewizora. W przypadku kradzieży, w aplikacji będziecie mogli zgłosić alert kradzieżowy lub poszukiwania zguby.

Jedźcie spokojnie na urlop!

Nie traćcie urlopu na nerwy, tylko zabezpieczcie odpowiednio swoje cztery kąty. Dzięki zastosowaniu powyższych wskazówek nie będziecie się martwić o włamywaczy, a dzięki kontaktowi z sąsiadem i inteligentnym systemom oraz lokalizatorom, sami sprawdzicie na swoim smartfonie stan sytuacji w domu lub mieszkaniu.

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź