Inne porady

Adopcja psa – jak się przygotować?

3 maja 2022
Adopcja psa ze schroniska lub fundacji

Adopcja psa ze schroniska lub fundacji to dla zwierzaka zaproszenie do nowego życia, w którym zbuduje się silna więź pomiędzy psem, a jego nowym właścicielem. Jednak chcąc adoptować psa należy się odpowiednio przygotować, zwłaszcza że będzie on wymagał indywidualnego podejścia nowego opiekuna. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie, które ułatwi przejście przez cały proces adopcyjny. Sprawdźcie, co warto wiedzieć przed adopcją psa.

Dlaczego adopcja a nie kupno psa?

Kojarzycie akcję społeczną „Nie kupuj, adoptuj”? Ma na celu zwrócenie uwagi na zwierzęta, które zostały porzucone i czekają w schroniskach na nowych właścicieli, którzy stworzą im dom. Wbrew pozorom, w schroniskach lub fundacjach czekają różne pieski – nawet szczeniaki. Wybierając adopcję nie tylko zrobicie dobry uczynek, ale również odmienicie życie zwierzaka, który nie ze swojej winy został porzucony i trafił do schroniska.

Nie martwcie się, w schronisku psy są traktowane bardzo dobrze, mają dostęp do dobrej karmy, mają zapewnioną opiekę weterynaryjną, przebywają w czystych boksach, wolontariusze wyprowadzają je na spacery i bawią się z nimi. Jednak mimo to, brakuje im najważniejszego czynnika – miłości i bliskości, którą może zaoferować im nowy opiekun. Wybierając adopcję dajecie psom nowe życie, a one w zamian oddadzą Wam całe swoje psie serduszko i zyskacie przyjaciela na wiele lat.

Skąd adoptować psa?

Psa możecie adoptować z różnych fundacji i stowarzyszeń oraz oczywiście ze schroniska. Pieska możecie również znaleźć w domach tymczasowych, punktach przetrzymań zwierząt, a także w ogłoszeniach od osób prywatnych, które z jakiś powodów szukają nowego domu dla zwierzaka.

Szukając psa, warto udać się do schroniska, w którym personel pomoże Wam wybrać odpowiedniego czworonoga. Będziecie mieli szansę również poznać się lepiej, zanim razem zamieszkacie, m.in. przez wspólne spacery.

W fundacjach i stowarzyszeniach również uzyskacie wsparcie wolontariuszy, podpowiedzą Wam, które zwierzę będzie najbardziej do Was pasować, a także pozwolą wcześniej się z nim spotkać.

Biorąc psa z domu tymczasowego lub od osoby prywatnej decydujecie się na konkretnego zwierzaka, warto więc zapytać wcześniej o jego charakter i poznać go bliżej. Większość domów tymczasowych z pewnością się na to zgodzi, w przypadku osoby prywatnej może to być bardziej skomplikowane, zwłaszcza jeśli komuś zależy na czasie, by zwierzak jak najszybciej trafił w nowe miejsce.

Kto może adoptować psa?

W teorii psa może adoptować każda dorosła osoba, która jest odpowiednio przygotowana do adopcji zwierzęcia, zapoznała się z nim, a także spełnia wszystkie wymogi adopcyjne.

W praktyce psa adoptuje cała rodzina. Warto poznać opinie członków gospodarstwa domowego na temat adopcji psa. To dlatego, że pojawienie się nowego członka rodziny trochę wywróci do góry nogami dotychczasowe życie i układ dnia. Dotyczy to również osób, które wynajmują mieszkanie ze współlokatorami.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ pies ze schroniska lub fundacji wymaga indywidualnego podejścia, trzeba zbudować w nim zaufanie do człowieka, a także umiejętnie wprowadzać go do wspólnego życia. Inne, bliskie Wam osoby, powinny również wiedzieć jak koegzystować z psem z adopcji.

O co pytać przed adopcją psa?

Zanim zaczniecie zadawać pytania opiekunom psów do adopcji, zadajcie kilka z nich sobie:

 • Czy stać Was na utrzymanie psa? To bardzo ważna kwestia, zwierzak wymaga karmienia wysokiej jakości karmą, kupna różnych akcesoriów, zabawek i przysmaków, a także wizyt u weterynarza, które mogą kosztować bardzo dużo. W przypadku problemów behawioralnych do tego dochodzą także koszta konsultacji ze specjalistami w tym zakresie. 
 • Czy pies współgra z Waszym stylem życia? Zastanówcie się, jak wygląda Wasz dzień, czy jesteście super aktywni i praktycznie nie ma Was w domu, czy prowadzicie bardziej stonowany tryb życia. To powinny być dla Was najważniejsze wytyczne przy wyborze psa – jeśli lubicie biegać, warto wybrać pieska który będzie Wam w tym towarzyszył, a jeśli wolicie spokojniejsze życie, to dla Was będzie sprawdzi się kanapowiec.
 • Alergie? Jeśli nie wiecie, czy macie alergię lub ktoś z Waszej bliskiej rodziny ją ma, to upewnijcie się robiąc odpowiednie testy. Pamiętajcie również, że pies często się brudzi i ma specyficzny zapach, zwłaszcza po deszczu. Jeśli należycie do grona pedantów lub ktoś z Waszej rodziny ma takie predyspozycje, to pies może być uciążliwym dodatkiem do życia, aniżeli kompanem.
 • Czy mam czas na psa? Posiadanie psa to obowiązek spacerów, dziennie po 3-4 razy po kilkadziesiąt minut. Zastanówcie się więc, czy macie czas na to by wyprowadzać zwierzaka bez względu na pogodę, po kilka razy.
 • Czy jestem gotów na poświęcenia? Pies może zniszczyć ulubione buty, pogryźć kanapę, czy też dobrać się do śmieci. Zastanówcie się, czy jesteście gotowi na poświęcenia i ustępstwa – niekiedy trzeba zabezpieczyć szafki, chować buty, a nawet zrezygnować z niektórych kwiatów, ze względu na charakter adoptowanego psa i chęć do psot.
 • Co zrobię z psem w wakacje? To pytanie, które dotyczy wszystkich planowanych przez Was wyjazdów. Czy macie w rodzinie kogoś, kto zajmie się psem w tym czasie? A może planujecie zabierać zwierzaka ze sobą? Porozmawiajcie z bliskimi i omówcie tę kwestię. Warto rozważyć też opcję hotelu dla zwierząt, gdzie za ustaloną opłatą personel profesjonalnie zajmie się Waszym zwierzakiem. W sezonie wakacyjnym niestety dochodzi do największej liczby porzuceń psów, które następnie trafiają do schroniska.

Jak wybrać psa do adopcji?

Przed adopcją powinniście sobie zadać pytanie, jakiego psa potrzebujecie. Każde zwierzę jest inne i bardzo ważne jest to, by stworzyć z nim zgrany zespół. Zastanówcie się więc, czy wolicie mieć towarzysza do wspólnego oglądania seriali, kompana do codziennego joggingu, czy psiego przyjaciela dla całej rodziny, w tym również dzieci. Nie wybierajcie psa wyłącznie po jego wyglądzie, niektóre małe i słodkie psy mają zawzięty charakterek i może się okazać, że kompletnie nie pasują do Waszego stylu życia. Do tego pies, to zobowiązanie na co najmniej na kilka lat.

Każdy pies jest inny, dlatego opiekunowie, którzy znają swoich podopiecznych, pomogą Wam dobrać psa do Waszych potrzeb i możliwości.

W pierwszej kolejności sprawdźcie aktualne ogłoszenia na stronie internetowej schroniska w Waszej okolicy, a następnie udajcie się z wizytą do placówki. Porozmawiajcie z pracownikami i powiedzcie im o swoim wyborze. Nierzadko może się okazać, że jednak wybrany przez Was psiak może nie do końca spełniać oczekiwania, więc zaufajcie opiekunom, którzy doradzą Wam najlepszy wybór.

Następnym krokiem jest poznanie zwierzaka, co umożliwią Wam wspólne spacery i odwiedziny czworonoga w schronisku. Dajcie sobie czas na lepsze poznanie własnych charakterów.

Ile kosztuje adopcja psa?

Adopcja psa nie kosztuje wiele. Zabierając psa ze schroniska wpłaca się po prostu datek na jego rzecz.

Kwota ta, w zależności od różnych czynników waha się w przedziale od 20 do 200 zł.

Psy wydawane do adopcji bardzo często są już po zabiegu kastracji lub sterylizacji. Jeśli zwierzak, którego chcecie przyjąć pod swój dach jest jeszcze przed tym zabiegiem, to będziecie zobowiązani do dopełnienia obowiązku w tym zakresie. Jeśli wybrane schronisko lub fundacja nie pokrywają tego kosztu, to musicie go uwzględnić w domowym budżecie.

Ankieta przedadopcyjna – o co pytają?

W ankiecie przedadopcyjnej musicie podać dane przyszłego właściciela psa oraz odpowiedzieć na kilka pytań związanych z adopcją zwierzęcia. Wśród nich znajdziecie pytania:

 • Czy wszyscy członkowie rodziny godzą się na fakt adopcji psa?
 • Dlaczego chcecie adoptować psa?
 • Czy macie dzieci, w jakim są wieku?
 • Czy domownicy posiadają alergie na sierść lub ślinę psa?
 • Czy posiadacie już jakieś zwierzęta, które z Wami mieszkają?
 • Czy wcześniej mieliście zwierzęta?
 • W jakim budynku mieszkacie, czy to własność czy wynajem?
 • Jakie warunki zapewnicie zwierzakowi?
 • Czy pies będzie mógł wchodzić do każdego pomieszczenia, czy będzie miał wydzielony teren?
 • Czy poradzicie sobie z problemami zdrowotnymi starszego psa?
 • Czy jesteście w stanie zrozumieć „trudny” charakter zwierzęcia?
 • Czy jesteście gotowi ponosić wydatki związane z opieką psa?
 • Czym będziecie karmić zwierzaka?
 • Czy nie porzucicie psa?

Niewykluczone, że będziecie musieli się również zgodzić na wizytę przedadopcyjną w Waszym domu, aby dotychczasowi opiekunowie mogli poznać lepiej warunki, które chcecie zaoferować nowemu członkowi rodziny.

Po zgodzie schroniska na adopcję otrzymacie umowę, która obecnie jest już standardem i stanowi podstawę do odebrania psa, jeśli będzie źle traktowany. Wraz z umową otrzymacie również książeczkę zdrowia psa, która będzie Wam potrzebna na każdej wizycie u weterynarza.

Warunki adopcji ze schroniska

Praktycznie w każdym schronisku, zanim zwierzęta zostaną wydane nowym właścicielom, są:

 • zaszczepione przeciwko wściekliźnie i chorobom zakaźnym,
 • odrobaczone, a także zabezpieczone przed pchłami i kleszczami,
 • trwale oznakowane, najczęściej chipem, 
 • sterylizowane lub wykastrowane,
 • mają książeczkę zdrowia, w której znajdziecie wszystkie informacje o dotychczasowym leczeniu i profilaktyce.

Oczywiście możesz udać się na wizytę kontrolną z psem do weterynarza, ale zanim to zrobisz daj mu trochę czasu na przyzwyczajenia się do nowego środowiska.

Jak wygląda adaptacja psa w nowym domu?

To proces, który trwa, dlatego musicie się przygotować, że zwierzę w nowym domu będzie potrzebowało czasu na adaptację. Musi przyzwyczaić się do nowego otoczenia, poznać je i stawić czoła jego wyzwaniom.

Bardzo ważna będzie Wasza cierpliwość i zaangażowanie. A jeśli chcecie mieć wsparcie specjalisty w procesie adaptacyjnym nowego psa, warto zasięgnąć porady  behawiorystów.

Pies ze schroniska może być niespokojny, łakomy, załatwiać swoje potrzeby w domu, a nie na zewnątrz, dlatego przemyślcie to wszystko, zanim zaadoptujecie zwierzę. Wypytajcie pracowników schroniska o te kwestie w kontekście czworonoga, którego chcecie zaprosić do swojego domu. Każda relacja wymaga czasu, bądźcie cierpliwi i dajcie psu szansę na wygaszanie swoich lęków, dzięki rosnącemu zaufaniu do Was.

Niezbędna wyprawka dla psa

Adoptując psa musisz również zapewnić mu odpowiednią wyprawkę. W tym celu udaj się na zakupy i kup:

 • obrożę lub szelki i dwa rodzaje smyczy – krótką oraz długą,
 • saszetkę na smakołyki, które będziesz podawać pupilowi na spacerach,
 • adresówkę oraz czip, w razie ucieczki zwierzęcia,
 • szampon i zabezpieczenie na kleszcze (to drugie należy skonsultować z weterynarzem),
 • woreczki na odchody oraz etui do woreczków,
 • miseczki dla psa – na jedzenie i wodę,
 • legowisko lub matę,
 • jedzenie oraz przysmaki.

Więcej informacji o prawidłowym skompletowaniu wyprawki dla nowego psa znajdziecie w naszym wpisie.

Pies a dzieci

Nigdy nie adoptujcie psa wyłącznie ze względu na dzieci. Decyzja należy do Was i to Wy jesteście odpowiedzialni za zwierzę. Niestety dzieciom mimo zapewnień o opiece nad psem, może się szybko znudzić “nowa zabawka” i pies zostanie na Waszej głowie. 

A jeśli wybieracie psa dla całej rodziny i są w niej dzieci, to zanim zaadoptujecie zwierzaka, upewnijcie się, jak zachowuje się wobec najmłodszych. Podpytajcie pracowników schroniska o podejście psa do kilkulatków oraz odwiedźcie schronisko ze swoim dzieckiem, aby poznało zwierzę i upewnijcie się, że ono również będzie dla niego dobrym opiekunem.

Jeśli jeszcze nie macie dzieci, ale planujecie je mieć, upewnijcie się również u opiekunów zwierzęcia, jakie jest podejście czworonoga do najmłodszych dzieci, zwłaszcza niemowląt które mogą być głośne i zakłócać spokój zwierzakowi.

Nowy pies w domu – jak przygotować psy do wspólnego życia pod jednym dachem?

Jeśli w Waszym domu znajdują się inne zwierzęta, należy przeprowadzić tzw. proces asymilacyjny. Oznacza to, że nie należy od razu zaprzyjaźniać ze sobą zwierząt, a dać im czas i pozwolić oswoić się z nowymi zapachami.

Gdy zwierzęta zaakceptują swoją obecność, możecie je ze sobą poznawać pod nadzorem. Im więcej czasu będą ze sobą spędzać, tym większa szansa, że się polubią. Pamiętajcie jednak, że nie każde zwierzę musi się zaprzyjaźniać z innym przedstawicielem swojego (lub innego) gatunku. Niektóre zwierzaki, ze względu na swój charakter, preferują samotność. Nie podejmujcie żadnych działań na siłę, aby zwierzęta się polubiły, tylko stwórzcie im przyjazną przestrzeń, w której będą mogły ze sobą żyć. Jeśli nie wiecie jak to zrobić możecie poprosić o pomoc pracowników schroniska lub fundacji, a także skorzystać z oferty behawiorystów.

Jak karmić psa ze schroniska?

Adoptowany pies powinien być karmiony wartością karmą. Możecie dodawać do jego diety również przekąski, które przydają się zwłaszcza w trakcie pracy nad dobrymi nawykami. 

Zanim jednak kupicie mokrą i suchą karmę, dowiedzcie się u pracowników schroniska, czy zwierzak nie ma na nic alergii lub schorzeń, które uniemożliwiają podawanie niektórych rodzajów jedzenia. Bardzo często do nowego domu przekazywana jest niewielka ilość dotychczasowej karmy, by w przypadku jej zmiany, była możliwość miksowania jej i stopniowego przyzwyczajania psa do nowego pokarmu. Sytuacja finansowa niektórych schronisk jest na tyle kiepska, że są zmuszone podejmować współpracę z producentami karm nie najlepszej jakości, tylko po to by móc zapewnić wyżywienie dla wszystkich zwierząt, które mają pod opieką. Warto mieć to na uwadze. Pamiętajcie też, że są zwierzaki z problemami zdrowotnymi, które wymagają odżywiania specjalistycznymi karmami weterynaryjnymi. 

Musicie mieć na uwadze  również to, że pies uwielbia towarzystwo w trakcie posiłków, a także potrafi bardzo umiejętnie namówić członków rodziny do podzielenia się posiłkiem. Oczywiście nie wolno dać się namawiać zwierzakowi i dokarmiać go tzw. “ludzkim” jedzeniem, gdyż można mu tym wyłącznie zaszkodzić. Lepiej upewnić się, że w trakcie rodzinnych posiłków Wasz zwierzak również będzie miał pełną miskę lub zapewnić mu przekąskę, która zajmie mu więcej czasu. Jeśli jednak bardzo chcecie poczęstować psa, tym co sami jecie, koniecznie sprawdźcie czy to mu nie zaszkodzi. Przykładowo czekolada, winogrona czy cebula są toksyczne dla piesków.

Adopcja psa musi być zawsze przemyślanym procesem. Jeśli ją rozważacie, to zadajcie sobie kilka pytań, aby dowiedzieć się, czy na pewno jesteście gotowi na przyjęcie nowego członka rodziny i zapewnienie mu odpowiednich warunków do życia. Zwłaszcza, że pies ze schroniska może mieć swoje lęki i charakter, nad którym trzeba będzie wspólnie pracować.

Jeśli nasz artykuł pomógł Wam w podjęciu decyzji i czujecie się gotowi na adopcję psa, to gratulujemy i trzymamy za kciuki za Waszą wspaniałą przyjaźń! Przed Wami fantastyczna przygoda!

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź