Spacery z ukochanym psiakiem to nie tylko obowiązek wymuszony ograniczoną pojemnością pęcherza Twojego pupila. To także wielka przyjemność płynąca ze wspólnie spędzanego czasu na świeżym powietrzu.
Co zrobić, by spacer z psem gwarantował mu maksimum bezpieczeństwa? Mamy na to 10 sprawdzonych sposobów.
1. Miejsce
Bądźmy realistami, na co dzień nie mamy większego wyboru spacerowych tras, szczególnie w mieście. Zwróćmy jednak uwagę, czy nasza droga nie zahacza o niebezpieczne miejsca: skwery z potłuczonym szkłem, wąski chodnik przy ruchliwej ulicy, plac zabaw pełen rozbawionych dzieci, miejsca w których może pojawić się nagły hałas lub inne stresujące bodźce.
2. Smycz
W mieście i przy ruchliwych drogach, ale również w większości lasów, pies powinien mieć założoną wytrzymałą smycz, dopasowaną do jego temperamentu, wagi i rozmiaru. Nasz psiak będzie miał okazję nacieszyć się wolnością w miejscach do tego przeznaczonych, takich jak niektóre parki, mało uczęszczane skwery, czy specjalne wybiegi dla psów.
3. Chip i adresówka
Zgodnie z polskim prawem każdy pies powinien być wyposażony w identyfikator. Dzięki temu w razie zgubienia się, łatwiej będzie odnaleźć właściciela, a w sytuacjach spornych ustalić do kogo należy.
4. Żółta wstążeczka
Spacer z psem ma być nie tylko bezpieczny, ale i przyjemny dla wszystkich stron. Jeśli Twój pies nie przepada za kontaktem z obcymi osobami, załóż mu na obrożę żółtą wstążeczkę. Coraz więcej osób wie, co ona oznacza: „Nie dotykaj mnie!”.
5. Lokalizator
Przymocuj do obroży lokalizator Bluetooth dla psów. Popularne GPSy są ciężkie, drogie i wymagają częstego ładowania. W tym przypadku lepiej sprawdzają się małe lokalizatory Bluetooth – ale tylko te, które współpracują z dużą siecią użytkowników, np. notiOne. Dzięki temu Twój pies może zostać namierzony nawet z odległości dziesiątek kilometrów, a ty będziesz widzieć jego lokalizację na mapie w swoim telefonie. Poznaj ekipę #notiłapki, i zobacz jak ten lokalizator prezentuje się przy obroży.
6. Zdjęcie
Zrób aktualne zdjęcie swojego pupila. Nie tylko całej sylwetki, ale również znaków szczególnych. Takie fotografie znacznie ułatwią odnalezienie psiaka w razie jego ucieczki czy kradzieży.
7. Czujność
Zwracaj uwagę co robi Twój pies. Nie pozwól, by uciekł Ci z zasięgu wzroku. Kontroluj na bieżąco, czy w pobliżu nie pojawiają się osoby lub inne zwierzęta, które mogłyby zagrażać Twojemu pupilowi lub uruchamiać w nim niepożądane zachowania. I koniecznie obserwuj czy nie zjada czegoś, co mogłoby mu zaszkodzić!
8. Opieka
Jeśli spacer z psem to dla Ciebie równocześnie okazja do zrobienia zakupów, postaraj się, by trwały one jak najkrócej. Nie zostawiaj psa na mrozie ani w pełnym słońcu. Nie zamykaj go również w samochodzie. O ile to możliwe, najlepiej w ogóle nie zostawiaj swojego pupila bez opieki poza domem!
9. Zabezpieczenie łapek
W zimie zabezpiecz delikatne poduszeczki psich łap wazeliną lub inną przeznaczoną do tego celu maścią. Dzięki temu ochronisz psa przed odmrożeniami, solą, która może podrażnić skórę oraz chemikaliami używanymi do odmrażania szyb.
10. Wytrzymałość
Spacer z psem to dla Ciebie okazja do aktywności fizycznej? Świetnie! Pamiętaj jednak o tym, że Twój pies niekoniecznie ma równie dobrą kondycję co Ty. Uwzględnij to podczas planowania tras biegowych lub rowerowych i bacznie obserwuj swojego pupila, czy takie spacery nie są dla niego zbyt męczące. W przypadku wspólnych wycieczek rowerowych, przyczep smycz do szelek, nigdy do obroży!
1 Komentarz
Swietny, normalny tekst.