Rok szkolny tuż tuż, a co za tym idzie zbliża się czas kompletowania wyprawki dla Twojej pociechy. Podpowiemy, co zrobić, by wyprawka szkolna nie była stratą pieniędzy, a przemyślanym wydatkiem, dzięki któremu dziecko wkroczy do szkoły z uśmiechem, a Ty zachowasz spokój ducha.
Lista wymaganych akcesoriów zwykle podawana jest przez szkołę jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. My skupimy się na tych elementach, których nie znajdziecie w notkach od wychowawcy, a które sprawią, że wyprawka szkolna będzie dopieszczona w każdym calu.
Bardzo ważnym aspektem dla pierwszoklasisty będzie jego plecak. Oczywiście pozwólcie dziecku wybrać samodzielnie swój pierwszy tornister, jednak dokładnie opowiedzcie mu o ważnych kryteriach wyboru, o których wspominamy wyżej. Niech plecak dla pierwszoklasisty będzie wygodny, bezpieczny i taki, który spodoba się dziecku, aby z chęcią go nosiło.
Poza tym, dziecko rozpoczynające swoją przygodę ze szkołą musi mieć odpowiednią wyprawkę, składającą się z wielu akcesoriów. Lista niezbędnych rzeczy jest dość długa i w natłoku emocji oraz obowiązków związanych z posłaniem dziecka do szkoły można zapomnieć o niektórych rzeczach, dlatego przygotowaliśmy dla Was checklistę do pobrania.
Dzieci, które wybierają się do 2 lub 3 klasy nie potrzebują nowego plecaka, jeśli ten zakupiony wcześniej wciąż spełnia swoją rolę, tak samo jak i piórnika oraz większości akcesoriów. Podstawową wyprawką dla drugoklasistów i trzecioklasistów będą nowe zeszyty oraz podręczniki, oraz/ ewentualnie te przybory lub akcesoria, które uległy zniszczeniu lub wykończeniu.
Z kolei dzieci, które wybierają się do 4 lub 5 klasy mogą już mieć zapotrzebowanie na dodatkowe przybory szkolne, takie jak cyrkiel, kątomierz, ekierka oraz grubsze zeszyty 32-kartkowe lub 64-kartkowe. W tym wieku mogą się również pojawiać już indywidualne preferencje dziecka w zakresie plecaka, piórnika oraz innych akcesoriów szkolnych, dlatego być może trzeba będzie liczyć się z dodatkowym wydatkiem.
Wyprawka szkolna dla dzieci idących do 6,7 i 8 klasy powinna już być dobrana pod oczekiwania nauczycieli, którzy niekiedy mają odpowiednie preferencje w kwestii zeszytów szkolnych, stroju na WF lub innych dodatkowych akcesoriów.
Plecak szkolny przede wszystkim musi być piękny dla użytkownika 🙂 Ponadto powinien nie tylko pomieścić wszystkie przybory, książki i śniadanie, ale także nie obciążać wciąż rozwijającego się kręgosłupa młodego człowieka.
Najważniejsze wytyczne dotyczące doboru plecaka dla dziecka to zachowanie odpowiednich proporcji. Mianowicie:
Zgodnie z GIS plecak szkolny powinien mieć usztywnioną ścianę, która przylega do pleców – chociażby wzmocnioną pianką lub gąbką. Ważne są też przegrody i kieszenie, które pomagają równomiernie rozłożyć ciężar pakunków. Podobnemu celowi służą dodatkowe sprzączki na klatce piersiowej i talii.
Wydaje się, że to ogrom rzeczy do zapamiętania i może przeszło Tobie przez myśl, by sprytnie ominąć wszystkie te wytyczne i zdecydować się na plecak na kółkach. Stanowczo odradzamy!
Weź pod uwagę, że takie plecaki dziecko ciągnie zwykle jedną ręką. To powoduje jednostronne obciążenie, co z kolei prowadzi do skrzywienia kręgosłupa. Ponadto w większości szkół są schody – wówczas Twoja pociecha musi wziąć na swoje barki ciężar nie tylko książek, ale i całego plecaka, który w tym przypadku jest większy niż jego niemobilnego odpowiednika.
Zadbaj o bezpieczeństwo Twojej pociechy, gdy wraca do domu lub zmierza na zajęcia dodatkowe. Odblaski mogą przybierać formę twardych zawieszek w fantazyjnych kształtach, elastycznych opasek, którymi można owinąć sprzączkę lub uchwyt od plecaka, czy też naklejek. Potrafią wspaniale komponować się z nadrukiem na plecaku lub kurtką dziecka, a koszt ich nabycia jest naprawdę niski. Ta mała rzecz potrafi uratować życie! Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Kiedy mamy odblaski, kierowca może zobaczyć nas 5-10 razy szybciej. Jak widzisz – warto.
Więcej o odblaskach pisaliśmy na naszym blogu.
Dzieci często zapominają swoich rzeczy. Zabezpiecz ich ukochane plecaki, piórniki, worki z superbohaterami czy klucze do domu lokalizatorem notiOne. Z lokalizatorem dla dziecka nie zgubią się tak łatwo 🙂
Miej też oko na swoje dziecko – wiemy, że dzieciaki, zwłaszcza starsze nie rozstają się ze swoim telefonem. Dodając do darmowej aplikacji „inny telefon z notiOne” masz wgląd w lokalizację smartfona pociechy.
Zobacz więcej na temat dyskretnego czuwania nad lokalizacją dziecka.
Co jeszcze Waszym zdaniem powinno znajdować się na liście: „Wyprawka szkolna – must have”? 🙂
Poszukiwania trafionego prezentu mogą spędzać sen z powiek. Sytuacji nie poprawia fakt, że Święta coraz…
Na świecie co roku linie lotnicze transportują średnio 3 miliardy sztuk bagażu. Rokrocznie około 25…
Szczęśliwi ci, którzy posiadają własny jacht lub łódź! Zwłaszcza gdy zaczyna się sezon i zamiast…
Przygotowania do wakacji to prawdziwy chaos, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi rodzinna wycieczka. Co zabrać…
View Comments
Wyprawka nie lada wydatek, szczególnie że dziecko che wszystko nowe.
Odpowiednie wyposażenie dziecka przed pójściem do szkoły to klucz do sukcesu. Dobry plecak, potrzebne gadżety i można ruszać zdobywać wiedzę :D
Zapakować plecak tak, aby jego waga wynosiła 10-15 % wagi dziecka, to chyba graniczy z cudem ;D
Moim zdaniem fajną opcją jest plecak na kółkach. Oczywiście wiele zależy od tego, jaką drogę ma pokonać maluch. Trudno jednak o niską wagę plecaka z niezbędną zawartością. U nas podręczniki dostępne są w szkole, a dziecko musi zabrać ze sobą ćwiczenia, zeszyty, piórnik, akcesoria do malowania, strój do ćwiczeń/na basen itd. W "najcięższy" dzień zważyłam bagaż i na wadze pojawiło mi się 7 kg (moja córka waży 24 kg). Nie wyobrażam sobie, aby niosła to na plecach. Wiele osób nie ma wyboru, a dzieci muszą same chodzić/wracać ze szkoły - wcale się nie dziwę, że "zapominają" połowy potrzebnych rzeczy.