Już 22 września będziemy świętować dzień bez samochodu. To doskonała okazja, aby w tym czasie zrezygnować z podróżowania swoim autem i przesiąść się na alternatywny środek transportu. Tych, którzy martwią się o ograniczone możliwości transportu, uspokajamy – jest w czym wybierać! Przeczytajcie nasz artykuł i poznajcie alternatywy na światowy dzień bez samochodu.
Światowy dzień bez samochodu świętujemy dokładnie 22 września w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który zaczyna się już od 16 września. Celem tej inicjatywy jest promowanie ekologicznego transportu, a co za tym idzie – wzmocnienie świadomości na temat ilości szkodliwych zanieczyszczeń, które emitują samochody oraz inne pojazdy spalinowe do środowiska.
W tym tygodniu warto pomyśleć o zmianie samochodu na ekologiczną alternatywę transportową. Być może ciekawe propozycje ma dla Was miasto, w którym mieszkacie lub sami posiadacie w swoim zbiorze sprzętów sportowych odpowiedni środek komunikacji, którym tego dnia dojedziecie do pracy lub do szkoły. Ważne, by wykorzystać ten czas maksymalnie i odciążyć środowisko od nadmiernej ilości zanieczyszczeń.
Istnieje wiele alternatyw dla poruszania się autem. Dzień bez samochodu to świetna okazja do tego, by je sprawdzić. Możecie skorzystać z środków komunikacji publicznej, takich jak autobusy, tramwaje, trolejbusy, a nawet kolej podmiejska.
A jeśli obawiacie się, że komunikacja miejska i podmiejska nie spełni Waszych oczekiwań lub w trosce o własne zdrowie w trudnym pandemicznym czasie nie chcecie się narażać na ryzyko infekcji, to możecie skorzystać również z ofert wypożyczalni rowerów lub hulajnóg, które są dostępne w większych miastach w Polsce.
Najprostszym rozwiązaniem dla osób, które posiadają rower lub hulajnogę w domu jest maksymalne wykorzystanie ich w Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Taka aktywność fizyczna wyjdzie Wam na zdrowie!
Tym, którzy nie mają roweru lub hulajnogi i nie chcą ich wypożyczać podpowiadamy, że spacer to także świetne rozwiązanie nie tylko dla środowiska, ale również dla organizmu. Ruch na świeżym powietrzu doskonale dotlenia organizm, a także wprawi Was w dobry humor i doda energii do działania na cały dzień!
Duża liczba osób obawia się właśnie tego, że nie poradzi sobie w trakcie przeprawy rowerem przez miasto, ze względu na duże natężenie ruchu samochodowego oraz skomplikowaną infrastrukturę. Jednak coraz więcej miast rozbudowuje sieć dróg rowerowych w taki sposób, że poruszanie się tym środkiem transportu na co dzień jest bardzo łatwe i przyjemne.
To nie jedyna obawa osób, które chcą podróżować rowerem do pracy lub szkoły. Niestety wciąż boją się one o to, czy rower nie zostanie ukradziony, jeśli będzie stał przypięty przez kilka godzin w jednym miejscu. Jeśli zaliczacie się do grona takich osób, to koniecznie przeczytajcie nasz archiwalny artykuł o tym, jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą.
Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu nie musi oznaczać większych kosztów dla osób dojeżdżających samochodem do pracy, szkoły lub w inne miejsca. Wiele polskich miast tego dnia oferuje swoim mieszkańcom darmowy transport komunikacją miejską lub atrakcyjne zniżki do wykorzystania na przejazdy. Warto więc zapoznać się wcześniej z ofertą przewoźników w danym mieście.
Warto zwrócić uwagę na to, że Dzień bez Samochodu jest częścią całego tygodnia ETZT, w którym można się spodziewać wielu motywacyjnych działań dla mieszkańców ze strony miast. W końcu celem jest zredukowanie ilości zanieczyszczeń w środowisku.
Spacer jest zawsze dobrym pomysłem. Regularne spacerowanie nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie, ale również na nasze samopoczucie. Organizm się dotlenia, krew szybciej krąży, a do tego otrzymujemy solidną dawkę endorfin, które doładują nam baterie na cały dzień.
Jeśli tylko macie możliwość wybrania się spacerem do pracy lub szkoły w dzień bez samochodu, to serdecznie Was do tego zachęcamy!
Obecnie w miastach jest coraz więcej dystrybutorów hulajnóg elektrycznych. Każdy znajdujący się w strefie, w której można się poruszać hulajnogą, posiadający kartę bankową oraz chęci może założyć sobie konto i wypożyczyć sprzęt. Należy jednak pamiętać o tym, że hulajnogi muszą być parkowane w dopuszczalnych strefach danego przewoźnika, inaczej można zapłacić karę.
O wiele wygodniej mają Ci, którzy są szczęśliwymi posiadaczami własnych hulajnóg elektrycznych. Jednak i tutaj należy mieć na uwadze kilka ważnych kwestii – w postaci nowych przepisów, które regulują prędkość jazdy hulajnogą po chodniku, a także kto może się nią poruszać samodzielnie.
Dzień bez samochodu niesie wiele korzyści dla środowiska – w całym tygodniu ETZT odczuwalna jest mniejsza liczba aut w mieście, a tym samym czystsze powietrze. Jednak to nie jedyne jego plusy. Opłaci się to również osobom, które zdecydują się odstawić auto na cały tydzień ETZT lub nawet na jeden dzień – 22 września, kiedy jest Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu i wybiorą alternatywny, ekologiczny środek transportu.
Aktywność na świeżym powietrzu, w dowolnej formie – spaceru, jazdy na rowerze lub na hulajnodze, bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie. A do tego można zgubić kilogramy i lepiej spać w nocy, po odpowiednim dotlenieniu organizmu.
InPost, znany z rewolucji na polskim rynku przesyłek, postanowił podbić rynek międzynarodowy. Dzięki atrakcyjnym cenom…
Poszukiwania trafionego prezentu mogą spędzać sen z powiek. Sytuacji nie poprawia fakt, że Święta coraz…
Rok szkolny tuż tuż, a co za tym idzie zbliża się czas kompletowania wyprawki dla…
Na świecie co roku linie lotnicze transportują średnio 3 miliardy sztuk bagażu. Rokrocznie około 25…
Szczęśliwi ci, którzy posiadają własny jacht lub łódź! Zwłaszcza gdy zaczyna się sezon i zamiast…