Dla rodzica

Rower dla dziecka – jak go wybrać?

Jak wybrać rower dla dziecka, by był dla niego zdrowy, wygodny i bezpieczny? Na co warto zwrócić uwagę? Jak dopasować rozmiar ramy? Ile cali powinny mieć koła? Przedstawiamy kilka cennych wskazówek, które z pewnością ułatwią Ci to zadanie, szczególnie teraz, gdy rower dla dziecka to nadal najlepszy prezent na komunię!

Kiedy dziecko może zacząć naukę jazdy na rowerze?

Producenci rowerków dziecięcych proponują rozpoczęcie nauki jazdy na rowerze dzieciom w wieku 2 lat. Wszystko zależy od tempa rozwoju psychomotorycznego i umiejętności samodzielnego utrzymywania się na dwóch nogach i stabilnego chodzenia.

Dobrym przygotowaniem do nauki jazdy na rowerze dla dziecka przed drugimi urodzinami będą jeździki oraz rowerki biegowe. Dzięki temu maluch nauczy się balansować ciałem, zyska lepszą koordynację ruchową oraz nauczy się utrzymywania równowagi.

Kolejnym etapem jest mały rower z kółkami bocznymi z 12 calowymi obręczami, którym może się już poruszać 2-latek. Jednakże dopiero 3-4 latki będą miały największą frajdę z jazdy na takim rowerze, a do tego szybciej nauczą się samodzielnie pedałować i hamować. Dopiero z biegiem czasu i nabraniem wprawy przez dziecko można odczepić boczne kółka i rozpocząć naukę na typowym jednośladzie.

Dla najmłodszych – rower biegowy

Czyli taki, w którym dziecko odpycha się od podłoża nóżkami. Taki rower dla dziecka nie posiada pedałów, ani bocznych kółek. To najlepszy sposób na naukę utrzymywania równowagi i balansowania ciałem. Do wyboru mamy rowerki drewniane lub metalowe. Te pierwsze są zazwyczaj nieco lżejsze, przez co wygodniejsze w użytkowaniu. Dobierając wielkość pojazdu trzeba zwrócić uwagę, by dziecko miało możliwość swobodnego odpychania się stopami od ziemi.

Rower dla dziecka: miejski czy MTB?

Gdy dziecko opanuje już łapanie równowagi na rowerku biegowym, lub z racji wieku rozpoczyna swą przygodę od tradycyjnego roweru, warto zastanowić się po jakiej nawierzchni najczęściej będzie jeździć. W przypadku ścieżek rowerowych lub parkowych alejek, świetnie sprawdzi się miejski rower dla dziecka. Na polnych drogach i w lasach, konieczny będzie rower dla dziecka o mocniejszej, amortyzującej konstrukcji: BMX lub MTB (górski).

Jaki rozmiar kół wybrać w rowerze dla dziecka?

Wielkość roweru dla dziecka można dobierać na podstawie jego wzrostu:

  • Od 80 do 108 cm – rozmiar kół 12 cali, zwykle to dzieci w wieku 2-4 lat, najlepszym wyborem będzie rower biegowy.
  • Od 95 do 122 cm – rozmiar kół 16 cali, zwykle to dzieci w wieku 4-6 lat, najlepszym wyborem będzie rower mały z pedałami lub/i z kółkami bocznymi.
  • Od 110 do 135 cm – rozmiar kół 20 cali, zwykle to dzieci w wieku 5-8 lat, najlepszym wyborem będzie rower średni z pedałami.
  • Od 145 cm – rozmiar kół od 24 cali, dla dzieci w wieku od 9 lat, najlepszym wyborem będzie rower młodzieżowy z pedałami.

Jak dopasować rozmiar ramy roweru do dziecka?

By zapewnić bezpieczeństwo, zdrowy rozwój i wygodę, gdy wybieramy rower dla dziecka musimy uwzględnić wzrost dziecka i długość jego nóżki mierzoną od wewnętrznej strony. Powinniśmy też pamiętać, by mogło ono dotykać palcami stóp podłoża gdy siedzi na siodełku – im mniejsze umiejętności, tym większą powierzchnią stopy. Poniżej tabela wymiarów:

Wiek dzieckaDługość nogiRozmiar ramyRozmiar koła
4 – 545 – 48 cmbrak16’’
5 – 648 – 53 cm11’’16’’
6 – 753 – 56 cm12’’20’’
7 – 856 – 60 cm13’’20’’
8 – 1060 – 66 cm14’’24’’
10 – 1266 – 70 cm15’’24’’

Czy waga roweru dla dziecka ma znaczenie?

Zdecydowanie – dobry rower dla dziecka to lekki model. Na takim jednośladzie znacznie łatwiej utrzymać równowagę i kontrolować jazdę. Ponadto, lżejszy rower będzie o wiele łatwiejszy do przenoszenia, gdy dziecko na swej drodze napotka schody lub inne przeszkody, które wymuszą na nim konieczność podniesienia roweru.

Dodatkowe wyposażenie roweru dziecięcego

Do obowiązkowego wyposażenia roweru należą:

  • Oświetlenie przednie (kolor biały lub żółty) świecące ciągłym lub migającym światłem.
  • Oświetlenie tylne świecące ciągłym lub migającym światłem.
  • Sprawny hamulec.
  • Urządzenie emitujące sygnał dźwiękowy – dzwonek.

Poza obowiązkowym wyposażeniem roweru, warto dziecko zaopatrzyć również w:

  • Kask – ochroni głowę dziecka w razie wypadku.
  • Ochraniacze na kolana i łokcie – szczególnie przydatne dla początkujących rowerzystów, którym zdarzają się jeszcze drobne wypadki.
  • Bidon – przyda się dziecku, które lubi całodniowe przejażdżki na rowerze.
  • Bagażnik rowerowy – jeśli dziecko będzie dojeżdżać do szkoły może na bagażniku przewieźć kilka dodatkowych akcesoriów.
  • Odblaski – dobrym pomysłem jest zamontowanie kilku elementów odblaskowych na rowerze dziecka, a także wyposażenie pociechy w np.: szelki odblaskowe lub kamizelkę.
  • Dobre zabezpieczenie antykradzieżowe – najlepiej dobre zapięcie, dzięki któremu dziecko będzie mogło przypiąć rower w odpowiednim miejscu albo blokada rowerowa, która unieruchomi jednoślad.
  • LokalizatornotiOne GO! przyda się rodzicom, którzy będą mogli nadzorować lokalizację roweru dziecka, a także szybko go odnaleźć w razie pozostawienia jednośladu przez dziecko.

Zabezpieczenie roweru dziecka

Dziecięce rowerki łatwo padają łupem złodziei. Wiąże się to nie tylko z kosztami, ale i rozpaczą małych właścicieli. Taki rower łatwo ukraść – dzieci zaabsorbowane zabawą niejednokrotnie porzucają rower bez opieki. Chwila nieuwagi, i roweru nie ma.

  • Tradycyjne linki – dostępne w każdym sklepie, nie mają większej wartości. Ich rozcięcie to kwestia kilku sekund. Naprawdę szkoda pieniędzy.
  • Zapięcia składane, choć nie dają 100% gwarancji, to znacznie lepszy wybór. Ich piętą achillesową są nity, które łatwo rozmontować odpowiednim narzędziem.
  • Zapięcie U-lock lub specjalny łańcuch do rowerów – to zabezpieczenia, które kupisz w każdym większym sklepie rowerowym lub w Internecie. Są najlepszą opcją dostępną na rynku.
  • Lokalizator roweru – taki mini lokalizator roweru ukryty w dyskretnym miejscu, będzie stanowił doskonałe uzupełnienie każdego zabezpieczenia.

Polecamy również inne nasze artykuły, przeczytaj: Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą – 5 najlepszych sposobów

notiOne

View Comments

  • Cenne porady, dodam coś ze swojego doświadczenia.
    Co do roweru biegowego:
    Polecam szukać roweru z podnożkiem oraz hamulcem tylnym. Dziecko ma kontrolę nad prędkością i ćwiczy balans. Następnie rower z pedałami... odkręcić pedały tak aby dziecko dalej przyzwyczajać do balansu. Następnie kiedy już uznamy że to czas - dokręcania pedały i finał. Dzięki temu mój syn w wieku 3 lat i 2 miesięcy wskoczył na rower z pedałami. A jego pierwsza jazda miała 10 km - po plaskim.
    Co do następnych rowerów - z amortyzatorem czy bez? Jeśli ciężko jest osobie o wadze około 70 kg go "ugiac" to czy dziecko o masie około +-30 kg będzie w stanie się czuło bardziej komfortowo? Ja uważam że nie. Porządny amortyzator kosztuje swoje pieniądze. Nie ma co szukać roweru z amortyzatorem na siłę. Podnosi to masę roweru, a komfort jazdy jeszcze gorszy niż na "sztywnym". Pozdrawiam

Share
Published by
notiOne

Recent Posts

Testujemy międzynarodowe przesyłki InPost – co nas zaskoczyło?

InPost, znany z rewolucji na polskim rynku przesyłek, postanowił podbić rynek międzynarodowy. Dzięki atrakcyjnym cenom…

2 tygodnie ago

Lokalizator na prezent — dlaczego to dobry pomysł?

Poszukiwania trafionego prezentu mogą spędzać sen z powiek. Sytuacji nie poprawia fakt, że Święta coraz…

1 rok ago

Wyprawka szkolna – co kupić przed 1 września?

Rok szkolny tuż tuż, a co za tym idzie zbliża się czas kompletowania wyprawki dla…

1 rok ago

Zagubiony bagaż na lotnisku — co zrobić?

Na świecie co roku linie lotnicze transportują średnio 3 miliardy sztuk bagażu. Rokrocznie około 25…

1 rok ago

Jak zabezpieczyć jacht lub łódź przed kradzieżą?

Szczęśliwi ci, którzy posiadają własny jacht lub łódź! Zwłaszcza gdy zaczyna się sezon i zamiast…

1 rok ago