Inne porady

Zakaz wychodzenia z domu – 6 sposobów na organizację czasu

1 kwietnia 2020
Sposoby na organizację czasu podczas zakazu wychodzenia z domu

Większość z nas aktualnie pozostaje w domach wraz z rodziną w związku z zakazem wychodzenia z domu poza sytuacjami koniecznymi. W tym czasie nie tylko powinniśmy zorganizować czas w taki sposób, by wykonać obowiązki w pracy (jeśli pracujemy zdalnie), ale także nie dać się zwariować i dbać o rodzinę. Wszystko po to, by wyjść ze społecznej kwarantanny zdrowym, w odpowiedniej wadze oraz z jak najmniejszym psychicznym obciążeniem. Podpowiadamy, jak to osiągnąć!

Codziennie twórz listę rzeczy do zrobienia

Przed spaniem zastanów się, co musisz jutro zrobić. Od momentu wstania z łóżka konsekwentnie realizuj punkty z listy. Podziel zadania na rzeczy zawodowe, obowiązki domowe oraz rodzinne.

Nie jest to tak łatwe, jak może się wydawać. Żeby wyrobić sobie nawyk potrzeba ok. 20 dni. Ale wierzymy, że dasz radę 🙂

Jakie stałe punkty powinna mieć taka lista?

1. Krótkie sprzątanie każdego dnia

Do listy codziennych zadań dopisz krótkie sprzątanie. Jednego dnia zetrzyj kurze, innego blaty, kolejnego pochowaj naczynia z suszarki. Dzięki temu nieustannie będziesz przebywać w uporządkowanej przestrzeni, a to da Tobie komfort psychiczny w tej niepewnej i szalonej sytuacji.

2. Ochrona cennych rzeczy

Portfel, klucze, dokumenty – pozostaw w jednym miejscu, nie są Ci teraz potrzebne. Gdyby naszła Cię wątpliwość co do ich położenia, możesz sprawdzić, gdzie są dzięki lokalizatorowi notiOne. Po włączeniu odpowiedniej funkcji w aplikacji sprawdzisz, czy lokalizator przy kluczach dzwoni tam, gdzie powinien.

Zabezpiecz też rzeczy, które mogą ginąć w mieszkaniu – zabawki dzieci to jedna z takich rzeczy, które warto opatrzyć notiOne. Dobrze wiesz, jak wielka to tragedia dla dziecka i jak dużo nerwów kosztują Ciebie poszukiwania najdroższej zabawki. Podobnie ma się rzecz z Twoim telefonem. Na szczęście naciskając notiOne zadzwoni nawet, gdy jest wyciszony.

notiOne przy pluszowym misiu - zabezpiecz co cenne dla dziecka

Możliwe, że martwisz się także o swój samochód – złodzieje nie śpią, a ty nie widzisz go z okna. Mały lokalizator notiOne ukryty w aucie pozwoli Ci sprawdzić bez wychodzenia z domu, czy pojazd jest tam, gdzie go pozostawiłeś.

Zamów lokalizator notiOne już dziś – wysyłki odbywają się bez zmian 🙂

3. Posiłek

#zostańwdomu to doskonała okazja, by nauczyć się np. pieczenia chleba. A może istnieje przepis, którego zawsze chciałeś spróbować, ale nie było czasu?

Pamiętaj, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie – to ono zapewnia energię na cały dzień. Powinno dostarczać niezbędne wartości odżywcze i być syte. Kolejne posiłki mają być coraz lżejsze.

Ograniczaj niezdrowe przekąski. Przecież po zniesieniu obostrzeń nie chcesz wyjść z domu 5 kg cięższym 🙂 Ustal limit: jeden batonik na dzień lub dwa – nie więcej! Najzdrowszą opcją jest podjadanie warzyw – są niskokaloryczne, więc nie przytyjesz, a zapewnisz swojemu organizmowi potrzebne wartości.

4. Ćwiczenia

W internecie dostępnych jest mnóstwo treningów online, które możesz robić w domu. Postaw na wzmacnianie pleców – to także ćwiczenia na pośladki i ramiona. Zredukujesz napięcie mięśniowe, ale też zmniejszysz prawdopodobieństwo bólów głowy oraz garbienia się. Każda aktywność fizyczna wspomaga odporność i poprawia samopoczucie. Możecie ćwiczyć z partnerem, a nawet dziećmi – to będzie dla nich super zabawa!

5. Rozmowa z bliskimi

To ważne dla spokoju ducha Twojego i bliskich. Nawet jeśli po raz kolejny masz wyrazić swoje obawy dot. obecnej sytuacji partnerowi – nie wstrzymuj się! Tłumacz dzieciom, co się dzieje, i dlaczego nie chodzą do przedszkola czy szkoły. Dzwoń do bliskich – zwłaszcza do starszych osób, które mogą czuć się osamotnione. Niech wiedzą, że ktoś o nie dba i się martwi. Ta pozornie prosta rzecz nie tylko zbliży Was do siebie, ale także pomoże szybciej wrócić po wszystkim do normalności.

6. Dbanie o higienę

Tak, tak, nie można o tym zapomnieć 🙂 Po wyjściu z toalety i przed posiłkami – obowiązkowo myjemy ręce przez ok. 30 sekund. Jeśli posiadasz odpowiednie środki – odkażaj klamki, uchwyty szafek i włączniki świateł, zwłaszcza po spacerach czy krótkich wyjściach do sklepu. Pogoda dopisuje – warto wywietrzyć pościel po spaniu.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci utrzymać względny spokój podczas przebywania w domu. Nie zapominaj o rozrywce – gry planszowe z najbliższymi, serial czy film – to wszystko jest potrzebne, by nie zwariować, a po zniesieniu zakazu wychodzenia z domu zacząć normalne funkcjonowanie. Jeśli masz dodatkowe pomysły – koniecznie podziel się nimi z pozostałymi czytelnikami.

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź