Bezpieczne podróże Technologiczne

Urządzenie e-TOLL- jakie wybrać i czy trzeba je montować?

3 lipca 2023
lokalizator gps z etoll na tle silnika

Od 1 października 2021 nowy system poboru opłat e-TOLL, zastąpił ostatecznie dotychczasowy viaTOLL. Obowiązuje na płatnych odcinkach dróg i autostrad w Polsce, zarządzanych przez GDDKIA. Kontrola uiszczenia opłaty elektronicznej odbywać się będzie teraz za pomocą technologii pozycjonowania satelitarnego i bezprzewodowej transmisji danych. Dla cięższych pojazdów jest jednym z bardziej komfortowych sposobów opłat za przejazd. Rynek oferuje wiele urządzeń obsługujących system e-TOLL. W tym artykule dowiesz się, czym się różnią i jak dobrać odpowiednie dla Twoich potrzeb.

[Aktualizacja] Nowe przepisy dotyczące e-TOLL od 1 lipca 2023 – co się zmienia?

Zmiany związane z wprowadzeniem systemu eTOLL, wiążą się z nowym systemem poboru opłat. Za przejazd można zapłacić za pomocą biletu zakupionego na stacjach benzynowych, za pomocą aplikacji e-TOLL PL BILET lub przy pomocy urządzenia pokładowego zintegrowanego z eTOLL — wcześniej doładowując konto na etoll.gov.pl. 

Pojazd wyposażony w moduł GPS wydaje się być najbardziej komfortową opcją, w szczególności jeśli auto jest często w podróży. Akcesorium będzie wysyłało lokalizację do portalu Ministerstwa Finansów. Po zmianach, które weszły w życie 1 lipca 2023 roku, system e-TOLL jest obowiązkowy w pojazdach powyżej 3,5 tony. Za brak należności przejazdowej możemy zostać obciążeni karą pieniężną przez Główny Inspektor Transportu Drogowego czy funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. 

Wyróżniamy dwa rodzaje tego typu przyrządów:

ZSL — zainstalowany na stałe w pojeździe.

OBU — urządzenie geolokalizacyjne do samodzielnego montażu. 

Poza instalacją samego urządzenia należy zarejestrować się na stronie etoll.gov.pl i pobrać dedykowaną aplikację eTOLL. Dla komfortu podróży warto zaopatrzyć się w urządzenie z intuicyjną aplikacją, która zaoszczędzi Twój cenny czas.
Więcej o systemie eTOLL i zintegrowanym z nim urządzeniem notiOne GPS PLUS przeczytasz w artykule Czym jest system e-TOLL?

Urządzenie eTOLL — co to jest?

Zmiany związane z wprowadzeniem systemu eTOLL, wiążą się z nowym systemem poboru opłat. Za przejazd można zapłacić za pomocą biletu zakupionego na stacjach benzynowych, za pomocą aplikacji e-TOLL PL BILET lub przy pomocy urządzenia pokładowego zintegrowanego z eTOLL — wcześniej doładowując konto na etoll.gov.pl. Pojazd wyposażony w moduł GPS wydaje się być najbardziej komfortową opcją, w szczególności jeśli auto jest często w podróży. Akcesorium będzie wysyłało lokalizację do portalu Ministerstwa Finansów. Brak takiego urządzenia podczas kontroli w pojeździe powyżej 3,5 tony, wiąże się z brakiem uiszczenia opłaty za przejazd. Za brak należności przejazdowej możemy zostać obciążeni karą pieniężną przez Główny Inspektor Transportu Drogowego czy funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

Wyróżniamy dwa rodzaje tego typu przyrządów:

ZSL — zainstalowany na stałe w pojeździe.

OBU — urządzenie geolokalizacyjne do samodzielnego montażu.

Poza instalacją samego urządzenia należy zarejestrować się na stronie etoll.gov.pl i pobrać dedykowaną aplikację eTOLL. Dla komfortu podróży warto zaopatrzyć się w urządzenie z intuicyjną aplikacją, która zaoszczędzi Twój cenny czas.
Więcej o systemie eTOLL i zintegrowanym z nim urządzeniem notiOne GPS PLUS przeczytasz w artykule Czym jest system e-TOLL?

lokalizator gps bez umowy

Poznaj wielofunkcyjne urządzenie eTOLL od notiOne

notiOne GPS PLUS jest wygodną alternatywą dla skomplikowanej aplikacji e-TOLL.
W t

notiOne GPS PLUS jest wygodną alternatywą dla skomplikowanej aplikacji e-TOLL.
W trakcie przejazdu nie wymaga od nas uruchomionej na stałe lub w tle aplikacji notiOne czy dedykowanej aplikacji e-TOLL. Na czas podróży z włączoną usługą e-TOLL w panelu konfiguracyjnym aplikacji notiOne, podłączamy urządzenie do gniazda ładowania, aby zapewnić stałe zasilane. Wiąże się to z większą częstotliwością wysyłania próbek lokalizacji przez urządzenie do portalu Ministerstwa Finansów. 

notiOne GPS PLUS to przede wszystkim lokalizator, dzięki czemu możesz w każdej chwili sprawdzić, gdzie jest Twój pojazd. W trakcie korzystania z urządzenia jako lokalizatora, bez włączonej usługi e-TOLL, urządzenie może być odpięte od zasilania, zapewniając nawet do 25 h pracy bez ładowania przy ciągłej, nieprzerwanej jeździe. W przypadku codziennego użytkowania sama bateria wystarcza do 6 miesięcy.  

Aby zacząć korzystać z urządzenia eTOLL od notiOne, wystarczą 3 kroki: 

 1. Pobierz aplikację notiOne na smartfon i dodaj do niej urządzenie notiOne GPS PLUS. 
 2. Włącz opcję e-TOLL używając opcji konfiguracji w aplikacji i wygeneruj identyfikator biznesowy oraz PIN.
 3. Zaloguj się do portalu www.etoll.gov.pl, dodaj swój pojazd, wpisz wygenerowany identyfikator biznesowy oraz dodaj formę płatności za przejazdy.

Logując się do portalu e-TOLL, możliwe jest także podpięcie karty flotowej typu DKV czy Flota Orlen oraz skorzystanie z płatności odroczonych. Teraz możesz bez problemu ruszyć w drogę!

Montaż urządzenia eTOLL od notiOne

notiOne GPS PLUS to zarówno urządzenie OBU jak i ZSL. Urządzenie nie wymaga montażu! Wystarczy sparować urządzenie z aplikacją notiOne w Twoim telefonie i ukryć lokalizator w dowolnym miejscu w pojeździe! Nie będzie to trudne, ponieważ urządzenie jest niewielkie i lekkie, a jego wymiary i waga to:  

 • 97 × 25 × 31 mm 
 • 100 g

notiOne GPS PLUS jest kompatybilny z urządzeniami iOS oraz Android 5.0 i wyższym. Oferuje pracę na jednej baterii nawet do 25 godzin ciągłej, nieprzerwanej jazdy. Działa w większości krajów na świecie. Jeśli nie chcesz polegać na baterii urządzenia, ponieważ obawiasz się, że możesz go nie naładować na czas — bez problemu podłączysz je na stałe, za pomocą kabla dołączonego w zestawie, do dowolnego portu USB.

lokalizator z funkcją e-toll

Zastosowanie opcji lokalizacji notiOne GPS PLUS z eTOLL w samochodach

Lokalizator notiOne GPS PLUS nie tylko umożliwi spokojny przejazd przez autostradę, ale również zabezpieczy auto przed kradzieżą, oferując pełny monitoring lokalizacji Twojego pojazdu. Dzięki notiOne GPS PLUS masz możliwość zaawansowanej konfiguracji urządzenia:

 • określanie częstotliwości aktualizacji położenia, gdy urządzenie jest w ruchu,
 • wyznaczanie częstotliwości aktualizacji położenia, gdy urządzenie jest w spoczynku, 
 • alert kradzieżowy — powiadomienie o ruchu pojazdu,
 • roaming zagraniczny — zlokalizowanie obiektu także poza granicami Polski,
 • wyznaczenie strefy — kiedy auto znajdzie się poza zaznaczonym obszarem-powiadomienie o opuszczeniu strefy, 
 • kompatybilny z systemem eTOLL.

Rodzaj konfiguracji urządzenia wiąże się z czasem pracy na baterii. Jeśli wybierzesz częstszą aktualizację położenia, będzie to wiązać się z większym poborem baterii. W przypadku wybrania rzadszej aktualizacji czas działania się wydłuży.

Lokalizatory notiOne GPS w samochodach firmowych

Aplikacja notiOne umożliwia monitoring floty samochodów firmowych, który można udostępniać na inne telefony z zainstalowaną aplikacją notiOne. Jeśli potrzeby nie są wielkie, a bogate opcje konfiguracji nie są konieczne, warto przyjrzeć się podstawowej wersji notiOne GPS. Flota może być pod kontrolą z dowolnego miejsca w kraju. Z tym urządzeniem mamy możliwość podglądu na mapie lokalizacji pojazdu z domyślnym ustawieniem odświeżania, bez funkcji e-TOLL i alertu antykradzieżowego

Więcej informacji o naszych lokalizatorach GPS, znajdziesz w naszym zestawieniu

Może ci się spodobać również

Brak Komentarzy

Zostaw Odpowiedź