Wielkanoc w tym roku przypada wyjątkowo późno i będziemy ją celebrować dopiero w drugi weekend kwietnia. Dlaczego dopiero w tym dniu? Dowiedzcie się, jak wyznacza się datę świąt wielkanocnych oraz jakie towarzyszą im tradycje i zwyczaje!
Datę świąt wielkanocnych wyznacza się na podstawie faz księżyca. Oblicza się ją według pierwszej wiosennej pełni księżyca, która przypada po astronomicznej wiośnie. Dlaczego? Według apostołów Łukasza, Marka i Mateusza, Jezusa ukrzyżowano następnego dnia po święcie Paschy, która przypada na ostatnią dobę przed pełnią Księżyca, która ma miejsce po wiosennej równonocy. Na soborze nicejskim ustalono, że Wielkanoc ma się odbywać w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, następującej po 21 marca.
W tym roku będzie to 6 kwietnia, a data Świąt Wielkanocnych przypada na 9 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) oraz 10 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny).
Od tego, kiedy będzie Wielkanoc, zależą również terminy innych świąt: Środy Popielcowej, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu, Wielki Post trwający 40 dni, Triduum Paschalne, Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego oraz Boże Ciało.
Święta Wielkanocne upamiętniają misterium paschalne Chrystusa – mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie. To najważniejsze święto chrześcijańskie w całym roku liturgicznym. Śmierć na krzyżu w mękach i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa to symbol zwycięstwa dobra nad złem, gdyż pokonał on śmierć przynosząc zbawienie wiernym. To wszystko spowodowało również spełnienie się obietnicy o przyjściu Mesjasza, który miał zbawić ludzi.
W Kościele prawosławnym obowiązuje kalendarz juliański, co powoduje, że Wielkanoc przypada w niedzielę 9 kwietnia. Jest to spowodowane tym, że data Paschy zależy nie tylko od pierwszej wiosennej pełni księżyca, ale również od daty zakończenia żydowskiej Paschy.
Rezurekcja, czyli procesja w kościele katolickim, to ogłoszenie zmartwychwstania Chrystusa. Zwykle rozpoczyna się już wcześnie rano, a wierni okrążają kościół raz lub trzy razy. W kościele prawosławnym liturgia rozpoczyna się o północy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną, w procesji używa się świec, ikon i chorągwi. Po powrocie z nabożeństwa, zarówno w kościele katolickim, jak i prawosławnym zasiada się do świątecznego śniadania, które różni się od siebie potrawami.
Na wielkanocnym stole w domu katolickim znajduje się święconka (jajka, chleb, kiełbasa, pieprz i sól), z kolei w prawosławnym wierni dzielą się słodkim chlebem. Na polskich stołach znajduje się jeszcze żurek, biała kiełbasa, chrzan, wędliny, jajka, mazurki i baby wielkanocne, u mieszkańców wschodnich krajów europejskich znajdziemy kulicz (wysoka baba drożdżowa), kulebiak z nadzieniem z kapusty i grzybów, drożdżowe pierogi i barszcz.
W Polsce święta wielkanocne trwają dwa dni, jest to Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielka Niedziela oraz Wielki Poniedziałek. Poprzedzający Wielkanoc tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem, a jego ostatnie trzy doby to Triduum Paschalne. Sam okres wielkanocny trwa 50 dni, poprzedza go 40-dniowy post rozpoczęty Środą Popielcową (22 lutego), a jego zakończeniem jest Niedziela Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki), przypadająca w tym roku na 28 maja.
Niedziela Palmowa – wypada zawsze na tydzień przed Wielkanocą i tego dnia do kościołów katolickich należy udać się z palmą, symbolizującą odrodzenie – początek nowego życia. Poświęcona przez kapłana palma ma chronić przed nieszczęściem.
Wielki Tydzień – upamiętnia ostatnie dni życia Jezusa, to czas zadumy i wyciszenia. Wielki Poniedziałek, Wtorek oraz Środa stanowią czas pojednania i przebaczenia.
Święte Triduum Paschalne – ostatnie trzy dni Wielkiego Tygodnia, czyli Wielki Czwartek, Piątek i Sobota, stanowią celebrację męki, śmierci i Zmartwychwstania Jezusa.
Święconka – czyli koszyczek wielkanocny, który zanosi się do kościoła w Wielką Sobotę, aby poświęcić znajdujące się w nim pokarmy. Do koszyczka wkłada się jajka, chleb, sól, pieprz, wędlinę, chrzan, babkę wielkanocną, baranka z masła, niekiedy również ser. Każdy pokarm ma swoje znaczenie:
Śniadanie wielkanocne – w gronie najbliższych osób, stanowi rytualną ucztę, na cześć pustego grobu i Zmartwychwstania. Wspólny posiłek ma jednoczyć żywych i umarłych. W czasie śniadania bliscy dzielą się poświęconym jajkiem i składają sobie życzenia.
Pisanki – zdobione jajka, które symbolizowały nowe życie, niegdyś malowane wyłącznie przez kobiety i traktowane jako małe dzieła sztuki, obecnie wciąż stanowią chętnie obchodzoną tradycję i zdobią świąteczne stoły oraz koszyczki.
Lany Poniedziałek – czyli Śmigus-Dyngus, w trakcie którego oblewa się wzajemnie wodą. Zwyczaj pochodzi z czasów słowiańskich, pierwotnie oznaczał radość z powodu nadejścia wiosny.
Prezenty wielkanocne – drobne upominki, które przynosi zajączek wielkanocny. Szukacie pomysłu? Koniecznie zajrzyjcie do naszego wielkanocnego prezentownika i zainspirujcie się!
InPost, znany z rewolucji na polskim rynku przesyłek, postanowił podbić rynek międzynarodowy. Dzięki atrakcyjnym cenom…
Poszukiwania trafionego prezentu mogą spędzać sen z powiek. Sytuacji nie poprawia fakt, że Święta coraz…
Rok szkolny tuż tuż, a co za tym idzie zbliża się czas kompletowania wyprawki dla…
Na świecie co roku linie lotnicze transportują średnio 3 miliardy sztuk bagażu. Rokrocznie około 25…
Szczęśliwi ci, którzy posiadają własny jacht lub łódź! Zwłaszcza gdy zaczyna się sezon i zamiast…