Categories: Bezpieczne podróże

Jak przygotować się do wyjazdu w góry zimą?

Na wyprawę w góry trzeba się zawsze odpowiednio przygotować. W sezonie zimowym nawet bardziej, ze względu na trudne warunki atmosferyczne. Co zabrać ze sobą na zimową wycieczkę w góry? Jak się przygotować do szlaku? Gdzie najlepiej wybrać się jako początkujący turysta górski zimą? Sprawdźcie!

Co jest potrzebne na wyjazd w góry zimą?

Wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza sprzętu, który może  uratować życie w trudnych, zimowych, warunkach. Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę w góry? Sprawdźcie poniższą listę:

  • Plecak – najlepiej o pojemności od 20 do 40 litrów. Spakujcie do niego prowiant, wodę oraz termos z ciepłym napojem i niezbędny sprzęt.
  • Prowiant – przyda Wam się czekolada oraz wszelkie produkty, które są jadalne przy niskich temperaturach. Nie zapomnijcie o ciepłej herbacie lub kawie. Nie bierzcie alkoholu, działa złudnie – rozgrzewa, ale też osłabia organizm.
  • Sprzęt – dobrze jest mieć ze sobą kijki trekkingowe lub czekan. Możecie również wziąć rakiety, gdy wcześniej padał śnieg, a szlaki są jeszcze nieprzetarte.Jeśli ścieżki są już wyślizgane przez innych amatorów górskich wspinaczek, to zapakujcie raki.
  • Kask wspinaczkowy – jeśli wybieracie się w tereny skaliste, należy go mieć ze sobą – to kwestia bezpieczeństwa!
  • Latarka – ta w wersji czołowej sprawdzi się najlepiej, ale możecie również wziąć inną. Ważne, by baterie wytrzymały w czasie niskich temperatur.
  • Smartfon – koniecznie z wpisanym numerem ratunkowym GOPR i TOPR (601-100-300). Trzymajcie go blisko ciała. Możecie również zainstalować w nim aplikację Ratunek, która zapewnia kontakt ze służbami oraz umożliwia lokalizację.
  • Lokalizator GPS – dzięki niemu będziecie mogli śledzić swoją trasę oraz zlokalizować swoją pozycję w aplikacji w smartfonie. Dodatkowo mini lokalizator umieszczony przy kluczach, portfelu lub w plecaku, zabezpieczy Wasze cenne rzeczy na wypadek kradzieży, jeśli znajdziecie się w zatłoczonym schronisku lub gdy zgubicie je na uczęszczanej trasie.
  • Mapa oraz kompas – mogą się przydać w naprawdę różnych sytuacjach.
  • Zapasowa odzież – zwłaszcza skarpety i rękawiczki.
  • Ogrzewacze ciała – nie ważą wiele, a mogą się przydać zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych. Ogrzewacze do dłoni i stóp mogą okazać się zbawieniem podczas długich górskich wędrówek. 
  • Apteczka – podstawowa wystarczy, ważne by miała w zawartości folię NRC.

Jak się ubrać zimą w góry?

Zimowe wędrówki w górach wymagają odpowiedniego stroju. Najlepiej ubierać się w systemie „na cebulkę”, czyli wielowarstwowo. Ma to  ogromną zaletę – pozwala regulować temperaturę pod warstwą wierzchnią poprzez odjęcie części warstw pośrednich. Jak dobrać odpowiednio warstwy? Podpowiadamy!

  • Warstwa I: : bielizna termiczna, np.: koszulka z długim rękawem oraz ciepłe getry lub legginsy z polaru i ciepłe skarpety.
  • Warstwa II: : cienka bluza z polaru.
  • Warstwa III: grubszy polar, sweter lub sweter puchowy.
  • Warstwa IV:: wierzchnia kurtka,  spodnie przeciwdeszczowe z membraną wodoodporną wykonane z  oddychającego materiału oraz odpowiednie obuwie trekkingowe, czapka, rękawiczki, komin.

Jak się przygotować do wycieczki w góry zimą?

Planujecie wyjazd w góry jeszcze w tym roku? A może dopiero w ferie zimowe? Niezależnie od tego, kiedy w okresie zimowym zamierzacie podbić górskie szczyty, musicie odpowiednio zaplanować tę wycieczkę. 

Trasa wycieczki w górach – ustal to wcześniej!

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie trasy – weźcie w ręce mapy, przewodniki, poczytajcie o doświadczeniach innych w Internecie. Długość trasy zawsze dobierajcie do doświadczenia i kondycji wszystkich uczestników wyprawy, a także warunków śniegowych na szlaku i długości dnia.Lepiej zdecydować się na krótszy szlak, jeśli zmrok ma zapaść wcześnie. 

Wycieczka – wyjdźcie jak najwcześniej, aby móc wrócić na nocleg o odpowiedniej porze – zimą góry w nocy są bardzo zdradliwe i łatwo się zgubić.

Zanim wyruszyciesprawdźcie jeszcze raz prognozę pogody, zostawcie wiadomość w miejscu noclegowym o trasie, planowanej godzinie powrotu, a w schronisku wpiszcie się do księgi wyjść. Jeśli w prognozie pogody przewidziane jest załamanie, odpuśćcie sobie wejście na szczyt.

W trasie – pamiętajcie, że szlaki zimowe się znacznie różnią od letnich, czasem mogą być nawet inaczej prowadzone. Unikajcie terenów zagrożonych lawinami!

W grupie – trzymacie się razem, a na końcu umieszczacie osobę, która pilnuje by nikt nie został z tyłu. Warto również wynająć przewodnika. Pamiętajcie także o dostosowaniu tempa marszu do najsłabszego uczestnika wycieczki.

Gdzie w góry zimą dla początkujących?

Pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy, ale jeśli już podjęliście decyzję o podbijaniu górskich szlaków tej zimy, to polecamy Wam na początek:

  • Łagodne partie Beskidów lub Sudetów – trasy pozbawione twardych skał.
  • Pieniny – są niezwykle urocze o tej porze roku, a do tego mniej zatłoczone.
  • Tatry – wybierajcie łagodniejsze szlaki, które pozwolą przyzwyczaić się do zimowych wędrówek, bez ekstremalnych wrażeń.

Zdecydowanie nie zalecamy wycieczki w wyższe partie Tatr – Rysy zimą to ogromne wyzwanie nawet dla doświadczonych zimą turystów, tak samo, jak zamarznięta Orla Perć. 

notiOne

Share
Published by
notiOne

Recent Posts

Lokalizator na prezent — dlaczego to dobry pomysł?

Poszukiwania trafionego prezentu mogą spędzać sen z powiek. Sytuacji nie poprawia fakt, że Święta coraz…

4 miesiące ago

Wyprawka szkolna – co kupić przed 1 września?

Rok szkolny tuż tuż, a co za tym idzie zbliża się czas kompletowania wyprawki dla…

8 miesięcy ago

Zagubiony bagaż na lotnisku — co zrobić?

Na świecie co roku linie lotnicze transportują średnio 3 miliardy sztuk bagażu. Rokrocznie około 25…

8 miesięcy ago

Jak zabezpieczyć jacht lub łódź przed kradzieżą?

Szczęśliwi ci, którzy posiadają własny jacht lub łódź! Zwłaszcza gdy zaczyna się sezon i zamiast…

9 miesięcy ago

Co zabrać na wakacje?

Przygotowania do wakacji to prawdziwy chaos, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi rodzinna wycieczka. Co zabrać…

9 miesięcy ago