Categories: Inne porady

GPS turystyczny — jak technologia GPS może się przydać podczas podróży?

Każdy amator wycieczek pieszych czy rowerowych w lesie, górach, czy nad skupiskiem jezior, powinien zaopatrzyć się w GPS turystyczny! Zwłaszcza jeśli lubi zaplanować wcześniej dokładną trasę, a dalej mierzyć swoje wyniki. Jak działa GPS turystyczny? Dlaczego warto go mieć? Co jest dobrą alternatywą dla takiego urządzenia? Sprawdźcie nasz poradnik!

Czym jest GPS?

GPS, czyli Global Positioning System, to globalny system nawigacyjny, który wykorzystuje satelity umieszczone na orbicie ziemskiej. Został stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, a kontroluje go obecnie United States Space Force.

Składa się z sieci ponad 30 satelitów, które krążą wokół ziemi w specjalnie zaprojektowanej orbicie. Ich zadaniem jest emitowanie sygnałów radiowych, które są rejestrowane przez odbiorniki GPS na ziemi. Odczytują one czas potrzebny na dotarcie sygnału z satelity, co pozwala na określenie położenia odbiornika z dużą dokładnością.

GPS jest wykorzystywany obecnie w wielu obszarach codziennego życia – poznaj zastosowania systemu GPS.

Co to jest GPS turystyczny?

To urządzenie, które można inaczej nazwać nawigacją turystyczną. Różni się ona od tej samochodowej, nie tylko wyglądem, ale również funkcjami.

GPS turystyczny wyznacza trasę, a także monitoruje jej przebieg, informując użytkownika o prędkości poruszania się, przebytym dystansie i tym, który pozostał jeszcze do pokonania, aby dotrzeć do miejsca docelowego.

W GPS turystycznym możecie znaleźć wiele udogodnień, takich jak uchwyt, który pozwala na przymocowanie do roweru, zoptymalizowany interfejs, z którego można korzystać w rękawiczkach, opcję Livetrack czy wykrywaniem zdarzeń.

Jak wybrać odpowiedni GPS turystyczny?

To urządzenie musi dobrze czuć się w trudnych warunkach zewnętrznych, dlatego w pierwszej kolejności zwróćcie uwagę na solidność i odporność obudowy na wodę, pył, a nawet uderzenia. Kolejnym ważnym aspektem jest pojemność baterii – musi być duża, aby urządzenie mogło służyć długo, bez konieczności podładowywania, co w terenie może być znacznie utrudnione.

Istotna jest również pamięć urządzenia, do którego będziecie wgrywać mapy. A te, im dokładniejsze będą, tym więcej zajmą miejsca w pamięci GPS.

Dodatkowe funkcje, które przydadzą się Wam, jeśli lubicie długie wycieczki piesze lub rowerowe, to: kompas, który pozwoli określić swoje położenie w terenie, planowanie trasy, pomiar ciśnienia i temperatury, a także wysokości terenu.

GPS turystyczny — dlaczego warto korzystać z technologii GPS?

Możecie pomyśleć, że GPS turystyczny na nic Wam się nie przyda, jeśli macie nowoczesnego smartfona z mnóstwem aplikacji. Nic bardziej błędnego! Smartfony nie lubią skrajnych temperatur – mogą wówczas nie działać prawidłowo, a nawet ich bateria wyczerpie się szybciej. Bez działającego telefonu i nawigacji łatwo się zgubić.

Trzeba również pamiętać, że smartfony bardzo szybko będą się rozładowywać, jeśli będziecie ich używać do np.: kręcenia filmów z podróży, czy robienia dużej ilości zdjęć. Poza tym, w niektórych obszarach mogą nie mieć zasięgu, a to spowoduje, że aplikacje nie będą działać.

Co zamiast GPS turystycznego?

Jeśli nie chcecie inwestować pieniędzy w zakup GPS turystycznego, bo np.: nie chodzicie dużo po górach, to możecie wybrać lokalizator z GPS notiOne i pozostawić go np.: w swoim obozie, samochodzie, czy przy rowerze i wybrać się na pieszą wycieczkę.

Wracając z wyprawy, z łatwością znajdziecie punkt rozpoczęcia trasy, w którym zostawiliście lokalizator, w dedykowanej aplikacji na swoim smartfonie.

Ponadto notiOne GPS możecie wykorzystać również do zabezpieczenia swojego bagażu, roweru, samochodu czy przypiąć do psiej obroży!

Lokalizator GPS w terenie

Lokalizator notiOne GPS i notiOne GPS PLUS działają na podstawie sygnału satelitarnego, wysyłanego przez 30 satelitów okrążających ziemię. Ustalają swoją pozycję z wykorzystaniem modułu GPS, który znajduje się w środku urządzeń. Moduł odbiera sygnał, który nadają satelity i na tej podstawie dyktuje urządzeniu aktualną pozycję, podając koordynaty oraz czas.

notiOne GPS uaktualnia pozycję co 5 minut na mapie, gdy urządzenie znajduje się w ruchu oraz co 6 godzin, jeśli jest w stanie spoczynku. Historia lokalizacji jest dostępna do 30 dni, co pozwala na sprawdzenie swojej trasy i średniej prędkości z minionych wypraw.

Urządzenia GPS od notiOne ładuje się bardzo wygodnie, wystarczy podłączyć je kablem USB-C do ładowarki lub przez adapter do gniazdka w samochodzie. Na jednym ładowaniu notiOne GPS może pracować nawet do 6 miesięcy!

notiOne GPS świetnie radzi sobie w podróży, w której doskonale chroni walizki i plecaki ze sprzętem, a nawet lokalizuje przyczepki, hulajnogi elektryczne, czy psy, które zrywają się ze smyczy.

Bartek z notiOne

Fan nowych technologii i IoT. Na co dzień zajmuje się tworzeniem sprytnych rozwiązań opartych na lokalizacji, które pomagają chronić to, co najważniejsze. Technologia to dla niego nie tylko praca, ale i pasja — szczególnie gdy łączy świat fizyczny z cyfrowym.

Share
Published by
Bartek z notiOne

Recent Posts

Nowe funkcje w notiOne GPS connect

W trosce o jak najlepszą jakość usług i ciągły rozwój, notiOne GPS connect został zaktualizowany…

15 godzin ago

Najlepszy sposób na zabezpieczenie rowerów elektrycznych – lokalizatory GPS coraz popularniejsze wśród właścicieli e-bike’ów 

Liczba kradzieży rowerów elektrycznych w Polsce rośnie z roku na rok. W odpowiedzi na ten…

1 tydzień ago

Klucze zniknęły? Sprawdź jak je szybko odzyskać — bez stresu i paniki

Sytuacja znana wielu z nas: wracasz do domu, sięgasz do kieszeni… i pustka. Klucze zniknęły.…

1 tydzień ago

Jak wykorzystać notiOne GPS PLUS na co dzień?

Znasz to uczucie, gdy nie masz pewności, czy Twoje auto nadal stoi na parkingu? A…

2 tygodnie ago

notiOne x Overfly – czyli rowery elektryczne z fabrycznie wbudowanym lokalizatorem GPS

Z radością ogłaszamy, że nawiązaliśmy współpracę z polskim producentem rowerów elektrycznych Overfly. Od teraz wybrane…

3 tygodnie ago

10 skutecznych sposobów na zabezpieczenie motoru przed kradzieżą 

Właściciele motorów wiedzą, jak bolesna potrafi być utrata ukochanej maszyny. Niestety, kradzieże jednośladów w Polsce…

1 miesiąc ago