Rok szkolny właśnie się rozpoczął i dzieci wróciły do stacjonarnej nauki. Oznacza to codzienną podróż do placówki edukacyjnej, do której nie zawsze pociechy będą mogły iść w towarzystwie dorosłego. Jak zadbać o bezpieczną drogę do szkoły swojego dziecka? Sprawdź nasze porady.
Zanim wyślesz swoje dziecko samodzielnie do szkoły, pamiętaj, aby zaplanować jego codzienną trasę i zaznajomić je z potencjalnymi zagrożeniami, które mogą je spotkać po drodze.
Jeśli odległość z domu do szkoły jest niewielka, dobrze by dzieci pokonywały trasę do szkoły pieszo. Codzienny ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie, a przy okazji doskonała nauka niezależności i samodzielności, gdyż w trakcie spaceru dzieci mogą być aktywniejsze, niż na tylnych siedzeniach auta.
Podczas planowania drogi do szkoły wybierz najbezpieczniejszą trasę. Nie zawsze ta najkrótsza droga jest najlepsza. Weź pod uwagę liczbę przejść dla pieszych, rodzaj komunikacji świetlnej oraz natężenie ruchu na drogach. Mniej ruchliwa trasa będzie zdecydowanie bezpieczniejsza dla dziecka. Oczywiście, zanim wyprawisz swoją pociechę do szkoły samodzielnie przećwicz wspólnie z nią trasę. Nie zapomnij o dawaniu odpowiedniego przykładu, poruszaj się odpowiedzialnie i w przemyślany sposób, gdyż dzieci podświadomie naśladują swoich rodziców.
Znajomość zasad ruchu drogowego pozwoli dziecku uniknąć wielu groźnych sytuacji, dlatego bardzo ważnym jest, by w trakcie spaceru wyjaśniać mu najważniejsze reguły, do których należy:
Nad bezpieczeństwem dzieci, które podążają najbardziej ruchliwą trasą, zwłaszcza przy przejściach dla pieszych, często czuwa straż miejska. Jest ona wyposażona w jaskrawo pomarańczową oraz żółtą odzież odblaskową i lizaki z napisem STOP. Funkcjonariusze przeprowadzają dzieci przez przejścia dla pieszych. Przed rozpoczęciem roku szkolnego możesz się zorientować, czy w okolicy szkoły Twojego dziecka znajdują się nadzorowane przez straż miejską przejścia.
Jeśli nie, wówczas warto zachęcić dziecko do chodzenia do szkoły wspólnie z koleżankami lub kolegami. Duża grupa dzieci jest bardziej widoczna, a dodatkowo może uważać na siebie nawzajem.
Podróż rowerem do szkoły to świetny pomysł. Jednak Twoje dziecko musi być na to gotowe, a więc niezbędna jest Twoja ocena jego umiejętności i koncentracji w trakcie samodzielnego pokonywania trasy.
Upewnij się, czy Twoje dziecko:
Dzieci, które dojeżdżają do szkoły autobusem są znacznie mniej narażone na wypadki drogowe, aniżeli te, które idą pieszo. Autobus to jeden z najbezpieczniejszych środków komunikacji. Dziecko powinno w nim zajmować zawsze miejsce siedzące i zapiąć pasy. Gdy nie ma wolnych siedzeń, wówczas trzymać się uchwytów lub poręczy. A jeśli dziecko ma możliwość uniknięcia tłoku, to lepiej by wybrało inny autobus z mniejszą liczbą ludzi.
W większości autobusów szkolnych znajdują się opiekunowie, którzy czuwają nad bezpieczeństwem dzieci, pomagają również maluchom we wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu. Pilnują także porządku oraz ciszy.
Pamiętaj by zaznajomić dziecko z zasadami zachowania na przystanku i w autobusie. Najważniejsze z nich to:
Policja co roku rozpoczyna szereg działań, które mają na celu zadbanie o bezpieczeństwo dzieci idących do szkoły. Patrole pojawiają się przy szkołach przed pierwszym dzwonkiem, aby pomóc najmłodszym dzieciom bezpiecznie przejść przez ulicę, a także wytłumaczyć, jak mają się zachowywać na drodze.
Istnieje jednak szereg zasad, o których rokrocznie policja przypomina rodzicom dzieci i prosi o to, by zostały one przedstawione maluchom.
Droga do szkoły może być niebezpieczna, zwłaszcza gdy w jej okolicy występuje duże natężenie ruchu. Dlatego najbezpieczniejszym wyborem będzie trasa, która jest dłuższa, ale mniej ryzykowna. Innymi zagrożeniami, które mogą spotkać Twoje dziecko w trakcie samodzielnej trasy do szkoły są obcy ludzie, którzy mogą mieć złe zamiary – dlatego odpowiednio przygotuj swoje dziecko do tego, by nie rozmawiało z obcymi, a także nie podawało im wielu informacji.
Jeśli chcesz mieć pewność, gdzie w danej chwili znajduje się Twoje dziecko, możesz je zaopatrzyć w lokalizator GPS i sprawdzać aktualną lokalizację malucha. Możesz to zrobić bezpośrednio w swoim smartfonie przy użyciu odpowiedniej aplikacji.
Dobrym pomysłem jest również umówienie się z rodzicami sąsiadujących dzieci na wspólne podróżowanie do szkoły. Większa grupa dzieci jest znacznie bardziej widoczna, a także charakterystyczna dla innych osób.
Poszukiwania trafionego prezentu mogą spędzać sen z powiek. Sytuacji nie poprawia fakt, że Święta coraz…
Rok szkolny tuż tuż, a co za tym idzie zbliża się czas kompletowania wyprawki dla…
Na świecie co roku linie lotnicze transportują średnio 3 miliardy sztuk bagażu. Rokrocznie około 25…
Szczęśliwi ci, którzy posiadają własny jacht lub łódź! Zwłaszcza gdy zaczyna się sezon i zamiast…
Przygotowania do wakacji to prawdziwy chaos, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi rodzinna wycieczka. Co zabrać…